
Ameriška zakonca Amy in Scott Kehoe sta dolgo poskušala spočeti otroka. Oba sta šla tudi na zdravljenje neplodnosti, vendar ni pomagalo nič, zato sta se odločila, da si dojenčka “naredita po meri“, kar pa se zanju žal ni najbolje končalo …
Čudovit splet
Amy je skoraj vse uredila preko spleta. Izbrala je primerno darovalko jajčec – študentko medicine z michiganske univerze, na spletni strani kalifornijske semenske banke pobrskala za darovalcem sperme in našla še žensko, ki je bila pripravljena zakoncema posoditi maternico in dojenčka donositi. Nato je le še poiskala kliniko za zdravljenje neplodnosti, kjer so darovano jajčece in semenčice združili in zarodek vstavili nadomestni nosečnici.
“Plačala sva za jajčece, semenčice in umetno oploditev,“ pravi Amy. Plačevala sta tudi vse zdravniške preglede, na katere je šla nadomestna nosečnica. 28. julija sta na svet prijokala zdrava dvojčka, ki sta ju nesojena starša poimenovala Ethan in Bridget. Nekaj dni pozneje sta svoja dojenčka že lahko odnesla domov. Njuna sreča pa je trajala le kratek čas.

Duševna bolnica
Nato je prišel dan, ko bi morala zakonca Kehoe tudi uradno postati starša Ethana in Bridget. Vendar se je na sodišču njuno življenje obrnilo na glavo. Med zaslišanjem je Scott povedal, da njegova žena trpi za paranoidno shizofrenijo in da jemlje zdravila, s katerimi ima bolezen pod nadzorom. Strokovnjaki za posvojitve so se strinjali, da to pri posvojitvi ni ovira.
Tudi Amyjin psihiater je potrdil, da bi bila dobra mati. Njena bolezen je bila že osem let popolnoma nadzorovana in simptomov sploh ni kazala. Vendar 35-letne Laschell Baker, ki je dvojčka donosila, to ni prepričalo. Ko je izvedela za duševno bolezen Kehoeve, je bila osupla. Skrbelo jo je, da ni primerna mati.
Sodni nalog
Bakerjeva je zahtevala, da zakoncema Kehoe dvojčka odvzamejo in njeno prošnjo so odobrili. “Ne bom tista, ki se bo počutila krivo, če se pripeti kaj slabega,“ se zagovarja, čeprav njena odločitev v očeh Amy in Scotta ni smiselna. “Res misli, da ve več od psihiatra, ki me pozna že devet let?“ se sprašuje nesojena mati. Prepričana je, da jima je ženska, ki sta jo prosila, da dojenčka donosi, otroka “sodno ukradla.“ Obenem poudarja, da brez njenega truda dvojčkov sploh ne bi bilo.
Mesec pozneje sta se pod policijskim nadzorom morala odpovedati svojima dojenčkoma. Bakerjeva pravi, da z možem Paulom česa takega ne bi naredila, če jima to ne bi bilo usojeno. “Verjamem, da mi je bog to na srce položil z razlogom.“ Dvojčkoma sta tudi spremenila imeni. Dečka kličeta Peyton, deklico pa Dani. Tako želita pozabiti na vse skupaj. Vendar jima bosta vseeno povedala, kaj se je v resnici zgodilo, ko bosta za to dovolj stara.

Besna skupnost
Mednarodna skupnost nadomestnih nosečnic dejanja Bakerjeve obsoja. “Name so besne. Večina je na strani Kehoevih,“ pravi. Zbrale so celo denar za sodne stroške zakoncev, ki pravita, da je Bakerjeva izdala njuno zaupanje. “Z menoj ne želijo imeti nič več,“ pravi Bakerjeva. “Sem gnilo jabolko, ki kvari ime nadomestne nosečnosti.“ Vendar, se zagovarja, to vseeno ni zgodba o nadomestni nosečnici, ki si je premislila, temveč o neprimernih starših za otroka, ki ju je donosila.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV