Bibaleze.si

Okolju prijazni malčki

J.G.

Družina in odnosi

0
30. 04. 2009 19.07

Tudi naši potomci si bodo želeli živeti v čistem okolju. Zato ni nikoli prezgodaj, da začnete svojega otroka usmerjati k zdravim, okolju prijaznim življenjskim odločitvam.

image (28)


Morda se vam zdi, da je ob rojstvu otroka še prezgodaj, da ga začnete navajati na okolju prijazno in predvsem zdravo življenje. Ko opazujete svojega malčka, najbrž pomislite tudi na to, v kakšnem svetu želite, da odrašča. Zato je pametno, da tudi otroku vcepimo skrb za okolje.

Nikoli ni prezgodaj, da ga začnete uvajati v zdravo, okolju prijazno izbiro, če si želite, da odraste v ekološko osveščenega človeka. Kot starš verjetno ne dvomite, da je vaš malček pameten in sposoben. Vendar se brez vaše pomoči sam ne bo čudežno preobrazil v odgovornega državljana, ki mu ni vseeno, v kakšnem svetu živi. Za to potrebuje nekaj vodenja in spodbude, kar mu lahko najbolje nudite prav vi.

Začnite danes!

Namesto čakanja na to, da bo njegov besedni zaklad vseboval nekaj več kot „pa-pa“ in „pu-pu,“ ali da neha jesti pesek ter jogurt uporabljati kot balzam za lase, ga začnite na okolju prijazno življenje pripravljati že danes.

Pri tem se zanesite na zdravo pamet, poiščete pa lahko tudi nasvete drugih mam, ki jim ekološka osveščenost ni tuja. Ena takih je mentorica „zelenega starševstva“ Lynda Fassa, avtorica knjige „Green Kids, Sage Families“.

Predstavljamo vam nekaj nasvetov, ki vas bodo vodili po poti vzgoje zdravega, ekološko osveščenega otroka, ki se bo, upajmo, razvil v zdravega, ekološko osveščenega odraslega.

Bodite dober zgled!

Ta rek še kako drži, zato bodite sami taki, kakršni bi želeli, da je vaš otrok. Najhitrejši in najbolj učinkovit način, da otroka naučite varčevati z energijo in reciklirati odpadke, je, da to počnete tudi sami. Otrokom morate biti vedno dober zgled, predvsem pri odločitvah, ki vplivajo na njegov odnos do okolja in sveta, v katerem živimo.

Od kod prihaja hrana?

Otroku razložite, od kod izvira hrana, ki se znajde na vaši mizi. Če imate doma vrt, skupaj posadita zelenjavo, ali ga ob koncu tedna odpeljite na tržnico. Tako mu boste pomagali razumeti, da sadje in zelenjava ne rasteta kar na policah živilskih prodajaln. Ko bo to razumel, lahko začnete poudarjati pomembnost organsko pridelane hrane.

Tudi zdravo je dobro

Začnite izbirati boljše prigrizke. Naslednji korak pri vzgoji zdravega, okolju prijaznega jedca je, da predelani, nezdravi hrani prepoveste vstop v svoj dom. Da ne bo prišlo do nesporazumov – če doma nimate nezdrave predelane hrane, še ne pomeni, da tudi prigrizkov ne bo več. Obstajajo boljši načini, da zadovoljimo svojo in otrokovo željo po sladkih in slanih prigrizkih, kot da naenkrat pojemo vrečko nečesa, kar že po barvi sodeč ni niti blizu naravnemu. Še slabše je, če to poplaknemo z litrom pijače z mehurčki.

Skoraj povsod lahko kupite doma narejene piškote in pecivo, narejeno iz organskih sestavin. Lahko jih seveda pripravite sami in v pripravo vključite še otroka, da bo videl, kako okusne sladice sploh nastanejo. Ko je otrok dovolj velik, mu razložimo, kako z izbiro organske hrane pripomore k boljšemu svetu in svojemu zdravju. Ker organsko pridelana hrana ne vsebuje herbicidov, pesticidov in hormonov, tako skrbi tudi za čistejše okolje; zaradi vsega naštetega jo otrokovo telo tudi veliko lažje prebavi.

Papir ni samoumeven!

Takoj, ko zna vaš malček sam na stranišče (ali pa še prej), mu razložite, od kod dobimo toaletni papir, robčke, papirnate prtičke … Iz dreves! Da, papir izdelujejo iz dreves. Ko malček še malo odraste, mu lahko o tem poveste še kaj več.

Razložite mu, da je zaradi vsakega drevesa, ki ga posekajo, več ogljikovega dioksida, kar posledično prispeva h globalnemu segrevanju. Z izbiro izdelkov iz recikliranega papirja pomagate reševati drevesa, da bodo še naprej skrbela za čistejše ozračje in se bo vaš otrok lahko brezskrbno igral zunaj.

Pri Ameriškem državnem svetu za ohranjanje naravnih virov so ugotovili nekaj, kar bi nam vsem moralo dati misliti. Če bi vsako gospodinjstvo v Združenih državah Amerike eno rolico navadnega toaletnega papirja zamenjalo z različico iz recikliranega papirja, bi rešili več kot 400.000 dreves. Svojemu otroku zato razložite, da z uporabo recikliranega toaletnega papirja rešuje drevesa in s tem tudi svet.

Za večkratno uporabo

Kadar se odpravite po nakupih, vedno vzemite s sabo nekaj platnenih vrečk. Tako se izognete temu, da bi okolje onesnažili s še več plastičnimi vrečkami. Nekateri skrbi za okolje posvečajo celo toliko pozornosti, da še v službo vzamejo vrečko za večkratno uporabo, če vedo, da se bodo na poti domov ustavili v trgovini. Če to počnete od otrokovega rojstva, vas bo, ko bo za to dovolj velik, morda pred odhodom po nakupih sam spomnil na vrečo.

Če želite skrbeti za svoje okolje in tega naučiti tudi svojega otroka, ga naučite naslednjih pomembnih načel:  zmanjševanje porabe, ponovna uporaba in reciklaža! Vsako od teh načel igra pomembno vlogo v bolj zelenem življenju.

Ko dobimo otroka, to običajno pomeni tudi kupe in kupe stvari zanj. Nekatere mame se kmalu naučijo nekatere stvari ponovno uporabljati. Oblačila, igrače, knjige, pohištvo, oprema za kopanje, stajice in gugalnice – vse to so stvari, ki jih lahko ponovno uporabite. Uprite se nuji, da bi vsakič kupili kaj novega ter staro preprosto zavrgli. Poiščite raje kakšno malo rabljeno stvar, ali jo podarite komu, ki jo potrebuje. Tako boste prihranili in naredili še nekaj dobrega za okolje.

12 let zabav?!

Ker svojemu otroku najverjetneje ne boste priredili le ene rojstnodnevne zabave v življenju, se navadite prirejati majhne in okolju prijazne zabave. Običajno ravno pri zabavah radi pozabimo na skrb za okolje. Saj nekaj plastičnih krožnikov, kozarčkov in pribora ne more škoditi! Tudi baloni so skoraj obvezni. Preden se vdate skušnjavi in nakupite izdelke za enkratno uporabo, dobro premislite. Otroci si običajno želijo, da jim zabavo za rojstni dan priredite vsako leto, dokler ne pridejo v najstniška leta in so pri 13 za to kar naenkrat prestari. Torej to nanese 12 zabav in to le za enega otroka!

Pomislite na vso plastiko in počene balone, ki še desetletja počivajo na smetiščih. S tega vidika je bolje, da uporabite  posodo za večkratno uporabo, ki se ne poškoduje in ne razbije zlahka. Tudi balone lahko zamenjate z nečim okolju bolj prijaznim – papirnatimi lampijoni, ki jih boste lahko uporabili tudi kdaj drugič. Če se odločite otroku ustreči pri  pijači v plastenkah in pločevinkah, po prostoru postavite jasno označene koše za reciklažo.

Otroka vedno vključite v načrtovanje njegovih zabav. Tako bo začenjal razumeti, kaj se dogaja pred njimi in kaj, ko se končajo.

Naravno je zabavno!

Verjetno se občasno ne boste mogli izogniti kakšni plastični igrački. Vseeno se potrudite in otroku priskrbite čim več igrač iz naravnih materialov, kot sta les in blago ter neškodljivih  barv. Morda se vam bo kdo zaradi tega smejal, sami pa boste lahko prepričani, da ste izbrali pravilno. Igrače iz naravnih materialov so dobre iz najmanj treh razlogov: ne vsebujejo nevarnih snovi, so veliko bolj vzdržljive kot plastične in, kar je najbolj pomembno, otroku dovolijo veliko več domišljijske igre. Ko igrača ne poje, utripa ali se premika po tleh, mora  otrok v igro vključiti tudi svojo domišljijo. Le kdo bi si mislil … skoraj ste že pozabili, da je tudi to smisel otroške igre!

Privlačno premikanje

Malčku čim manj dovolimo gledati televizijo ali uporabljati računalnik. Če ju ugasnemo, zmanjšamo porabo električne energije, kar je dobro za okolje; še bolje je za otrokov razvoj. Med aktivno igro se razvijajo otrokove miselne, telesne in družabne sposobnosti. Res je, da malčke gledanje premikajočih se slik zelo privlači, vendar njihovega razvoja ne spodbuja. Zato malčku strogo določite, koliko časa lahko preživi ob gledanju televizije ali pred računalnikom.

Dober začetek ...

Morda je vse skupaj za vas malo preveč. Nihče ne pravi, da morate takoj začeti z vsem naenkrat. Če poskusite vsaj nekaj od tega, se boste tudi sami bolje počutili. Vedeli boste, da delate nekaj dobrega zase, za svojega otroka in njegovo zdravje ter planet, na katerem živimo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863