Bibaleze.si

Z otrokom v bolnišnici, pa brez bolniške!

N.R.

Družina in odnosi

18
17. 01. 2010 20.55

Kadar zboli otrok, je težko tudi staršem, še posebej, če se mora zdraviti v bolnišnici. Po novem zakonu lahko starši sobivajo z otrokom, a jim za to ne pripada bolniško nadomestilo za nego družinskega člana.

Otrok v bolnišnici
Otrok v bolnišnici
Otrok v bolnišniciFOTO: POP TV

Vzemimo za primer triletnega otroka, ki se je poškodoval v prometni nesreči. Ni v življenjski nevarnosti, vendar so njegove poškodbe take, da zahtevajo dolgotrajneše zdravljenje. To pomeni, da bo v bolnišnici lahko preživel tudi več mesecev. Eden od staršev je lahko ob njem vsak dan in tudi ponoči. Na stroške Zavoda za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) mu pripadata ležišče in hrana. Vse lepo in prav, starši in otroci so dolgo čakali na to pravico. A pri omenjenem primeru nastopi težava. Starš poškodovanega otroka namreč nima pravice do nadomestila za nego otroka (t.i. bolniške), saj je nega bolnega otroka zagotovljena v zdravstvenem zavodu oziroma bolnišnici, kjer se otrok zdravi.

Če gre za hospitalizacijo, ki ni daljša od enega tedna, to niti ne predstavlja tako velike težave. V našem primeru pa je za starša poškodovanega otroka to hud udarec. Kaj naj stori, pa v nadaljevanju. 

Kakšen je nov zakon in kaj omogoča?

Odgovor smo poiskali na Ministrstvu za zdravje:

»Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ) določa pravico sobivanja enega od staršev v zdravstvenem zavodu z bolnim otrokom do starosti otroka vključno 5 let. Zavarovanim osebam z obveznim zdravstvenim zavarovanjem se tako zagotovi plačilo sobivanja v celoti. Starši imajo zagotovljeno brezplačno nastanitev in prehrano v bolnišnicah v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja, ZZVZZ pa v omenjenem primeru ne predvideva pravice staršev do nadomestila za nego otroka, saj je nega bolnega otroka zagotovljena v samem zdravstvenem zavodu oziroma bolnišnici, kjer se otrok zdravi."

Dojenček na intenzivni negi
Dojenček na intenzivni negiFOTO: iStockphoto

Obrnili smo se tudi na Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, kjer so nam sporočili enako:

Z obveznim zdravstvenim zavarovanjem je zavarovanim osebam zagotovljeno 100-odstotno plačilo iz obveznega zdravstvenega zavarovanja tudi za sobivanje enega od staršev v zdravstvenem zavodu z bolnim otrokom do starosti otroka vključno 5 let. V tem primeru je torej enemu od staršev vse do otrokovega šestega rojstnega dne v breme sredstev obveznega zdravstvenega zavarovanja zagotovljena nastanitev in hrana. V ta namen Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije plača izvajalcu (bolnišnici) od 1.1.2009 to storitev po pogodbeno dogovorjeni ceni.

Nadomestila za nego družinskega člana – bolniške - starši torej ne morejo dobiti. Na ZZZS pa ponujajo zanimivo rešitev:

»Oseba v času sobivanja s hospitaliziranim otrokom ni upravičena do nadomestila plače zaradi nege ožjega družinskega člana. O razlogih za takšno ureditev in za morebitno spremembo navedenega zakona vas prosimo, da kontaktirate ministrstvo za zdravje, ki je za to pristojno. Staršem svetujemo, da za čas začasne zadržanosti od dela zaradi bivanja v bolnišnici izkoristijo lastni dopust ter da se starša pri bivanju v bolnišnici izmenjujeta."

Lastni dopust in neplačani dopust

Če se torej spet vrnemo k primeru poškodovanega otroka, ki bo v bolnišnici, na primer, pol leta. Mati, ki hoče biti ob njem, lahko, če ji delodajalec dovoli, izkoristi svoj dopust, torej približno mesec dni. Potem lahko izkoristi izredni neplačan dopust, spet, če ji ga delodajalec odobri, seveda. Naslednji korak pa je,da mati enostavno vzame bolniški stalež zase, če ima tako razumevajočega osebnega zdravnika. V vseh treh primerih je njena plačilna lista bolj žalostna kot ne. Kaj pa potem? 

Marija koristi dopust ali bolniško nego zase

Osemletna Eva, ki ima hudo obliko epilepsije in je v bolnišnici zelo pogosto in včasih tudi dlje časa, je seveda vesela, da je zdaj mamica lahko vedno ob njej. Kot pove mamica Marija, je zdaj mnogo lažje. Še lani pa si ni mogla privoščiti, da bi nočitev v bolnišnici plačala. Doma imajo kmetijo, ona pa je bila zaradi težav s hrbtenico tudi sama operirana. Od Ljubljane so oddaljeni več kot uro vožnje, zato je Marija običajno prenočila kar v avtomobilu na parkirišču pred bolnišnico. Spala je bolj malo, saj jo je bilo strah, da jo bo kdo nagnal, ali še huje, da bi ji kaj hudega storil. Ker za dolgotrajno sobivanje ob Evi ni nikoli dobila bolniške nege za otroka, jo je dobila zase. Njen osebni zdravnik ji je šel "na roko." Marija je sicer z novim zakonom zelo zadovoljna, a meni, da bi starši lahko dobili bolniško nego za otroka.

Deček, ki se igra v bolnišnični postelji
Deček, ki se igra v bolnišnični posteljiFOTO: iStockphoto

Takih primerov ni veliko, so pa primeri, ko je otrok hudo bolan in lahko eden od staršev zaprosi za pravico do nadomestila plače za nego otroka.

»Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju med drugim tudi določa, da lahko imenovani zdravnik ZZZS na predlog strokovnega kolegija Kliničnega centra Ljubljana - Pediatrične klinike podaljša trajanje pravice do nadomestila plače za nego otroka, in sicer v primerih, ko je to potrebno zaradi težke možganske okvare, rakavih obolenj ali drugih posebno hudih poslabšanj zdravstvenega stanja,« so sporočili z Zavoda za zdravstveno zavarovanje.

Prazna državna blagajna

Večina otrok, ki se zdravi v naših bolnišnicah in so mlajši od šestih let, lahko po 14 dneh v bolnišnici zdravljenje nadaljuje v domači oskrbi. Za tako kratek čas bi lahko staršem, ki sobivajo z otrokom, pripadalo nadomestilo plače za nego družinskega člana kot imajo to, na primer, urejeno na Švedskem. A iz neuradnih virov smo dobili informacijo, da državni proračun tega ne bi prenesel. Zanimivo, da ravno ta proračun prenese nakupe nepotrebnih letal, vojaških oklepnih vozil in podobno. Tudi otroci imajo svoje pravice, žal prevečkrat pozabljene ali spregledane. Najbolj pravično za vse bi bilo, da otroci ne bi nikoli zboleli, a to žal ni mogoče ...

 

O tej problematiki pa lahko poklepetate tudi na forumu.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863