Velika napaka bi bila, če bi blazini za dojenje pripisali samo funkcijo pomoči za udobnejši položaj med dojenčkovim prehranjevanjem. Mnoge nosečnice pišejo po forumih, da jo uporabljajo za spanje, mlade mamice pravijo, da z njo podložijo otroka in mu tako zagotovijo varnost: 'Med nosečnostjo sem za darilo prejela blazino za dojenje. Takrat sem jo uporabljala kot podstavek za knjigo ali pa kot blazino za glavo. Nepogrešljiva pa je postala z dnem, ko sem prišla iz porodnišnice.'
VSESTRANSKA UPORABA BLAZINE
Če blazino uporablja nosečnica ali mlada mamica
Blazina za dojenje je zaradi svoje oblike zelo priporočljiva za nosečnice, ki spijo na boku. Vse pa je odvisno od velikosti – idealno je, če je tako velika, da en konec položite pod glavo, drugega pa med kolena. V tem položaju boste razbremenili vrat in kolena, trpeli pa ne bodo niti vaši kolenski sklepi. Blazino priporočajo tudi mamicam, ki so bile po porodu šivane – blazino položite na podlago in se usedite nanjo. Ker se šivi ne bodo neposredno dotikali podlage, bo sedenje manj boleče.
Kaj pa očki in bratci in sestrice?
Očku bo blazina pomagala pri branju ali med gledanjem televizije, da se bo bolj sprostil. Med branjem bo služila kot podpora za knjigo, da se očkove roke ne bodo preveč utrudile, pri gledanju televizije pa jo lahko uporabi kot vzglavnik. Malčki so nad blazino navdušeni, ker jo lahko zvijajo ali ležijo v njenem objemu. Zlasti manjši dojenčki se v takem položaju zelo dobro počutijo, saj so varni – kar je pomembno vsakemu staršu –, blazina pa jih greje in pomirja. Nekateri starši jo polagajo tudi v otroško posteljico, kjer jim služi kot obloga.
Blazina je v veliko pomoč pri dojenju
Doječe mamice pravijo, da jih zaradi blazine manj boli križ, da je dojenje bolj udobno. Tudi tisti starši, ki otroke hranijo po stekleničkah, pravijo, da je z blazino lažje – tako niso obremenjeni z otrokovo velikostjo, kar lahko prihrani marsikatero bolečino v hrbtu. O tem, zakaj se nakup blazine za dojenje obrestuje, smo se pogovarjali s fizioterapevtko in terapevtko razvojno nevrološke obravnave Špelo Gorenc Jazbec.
Je nakup blazine za dojenje pameten nakup?
Blazina za dojenje je lahko zelo dober pripomoček. Mami olajša držanje dojenčka med dojenjem, saj se lahko s svojimi rokami nasloni na blazino ali pa dojenčka položi na blazino, seveda v primernem položaju.
Na kaj morajo biti mamice pozorne pri nakupu blazine?
Blazina za dojenje naj bo take velikosti, da si jo mama brez težav namesti okoli svojega telesa. Pri nakupu naj bodo pozorne tudi na trdoto blazine. Blazina naj bo dovolj čvrsta, da se ne ugreza. Premehke blazine ne dajejo dovolj opore, saj se dojenček preveč pogrezne in posledično težko vzdržuje primeren položaj za dojenje.
Zakaj je blazina priporočljiva za dojenje?
Blazina v prvi vrsti olajša držanje dojenčka v naročju, rokah. Pri dojenčkih, ki imajo z dojenjem težave, blazina mami olajša, da se lahko malo bolj, kot držanju dojenčka, posveti težavam, ki jih ima njen otrok pri dojenju.

Kako moramo položiti otroka, če ga bomo dojili na blazini?
Prav tako kot v naročju je tudi na blazini za dojenje pomembno, da dojenčka namestimo v bočni položaj. To pomeni, da je spodnja stran telesa iztegnjena (predvsem nogica in trup), druga, zgornja pa pokrčena. Otrok je s celim telesom obrnjen proti mami in z obrazom k dojki. Pomembno je, da sta obe otrokovi rokici obrnjeni naprej k mami. Ko otroka namestimo v tak položaj, to ne pomeni, da ga lahko spustimo, ker je na blazini. Še vedno moramo s svojimi rokami vzdrževati položaj, vendar nam otrokove teže ni potrebno držati na rokah. Tako mu tudi lažje pomagamo, če ima težave s sesanjem in požiranjem, saj lahko z eno roko kontroliramo njegova usta, z drugo pa vzdržujemo pravilen položaj.
Ali se pri otroku zaradi prehranjevanja na blazini lahko kasneje pojavijo kakršne koli razvojne motnje?
Mislim, da zaradi uporabe blazine za dojenje otrok kasneje ne bi smel imeti razvojnih težav. Pomembno je, da dojenčka polagamo oziroma držimo na obeh straneh enako, da mu s tem ne vsiljujemo asimetrije. Seveda so tudi pri otrocih, ki so se dojili, oziroma se dojijo na blazinah za dojenje, lahko prisotne različne razvojne motnje. Vendar je vzrok za te motnje drugje in ne v tem, da so se dojili na omenjenih blazinah. Je pa pri teh dojenčkih z razvojnimi težavami potrebna še večja pazljivost pri položaju za hranjenje.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV