
Če želimo odgovoriti na vprašanje, zakaj in kdaj so probiotiki potrebni, jih moramo najprej spoznati
Kaj je zdrava črevesna mikrobiota?
Znanstveniki jo vse pogosteje primerjajo z ekološko stabilnostjo. Zdrava mikrobiota je stabilna in se uspešno upira škodljivim zunanjim dejavnikom, poleg tega pa je prilagodljiva in zmožna hitrega povratka na osnovno stanje po spremembi, ki jo je povzročil stres. Njena sposobnost prilagajanja je omejena. Če so stresni dejavniki prehudi (npr. zdravljenje z antibiotiki), se njena stabilnost tako poruši, da sama ne zmore hitro vzpostaviti stabilnega stanja. V vseh takšnih situacijah lahko pomagajo probiotiki.
Probiotiki torej pomagajo vzdrževati stabilno stanje ali pa pripomorejo k hitrejšemu prilagajanju in povrnitvi v normalno – zdravo stanje črevesne mikrobiote.
Kaj je naloga probiotičnih bakterij?
Probiotične bakterije morajo imeti posebne lastnosti, da lahko v prebavilih tekmujejo z zdravju škodljivimi bakterijami, razgrajujejo sestavine hrane, spodbujajo delovanje prebavil in pomagajo pri krepitvi naravne odpornosti. Zmotno je mišljenje, da ima ena probiotična bakterija vse zgoraj naštete ugodne učinke, saj se med seboj razlikujejo. Nekatere so uspešnejše pri borbi proti škodljivim bakterijam, druge pri spodbujanju delovanja prebavil in/ali uravnavanju imunskega sistema. Probiotik je lahko učinkovit podpornik črevesne mikrobiote samo takrat, ko je skrbno izbran in testiran.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV