
Čisto normalno je, da starši »trpijo" skupaj z otroki. Nekateri pa pretiravajo, ko želijo malčka ubraniti pred vsem in vsakim. Je prav, da otroka kdaj pustimo, da občuti kakšno negativno čustvo, da kdaj pade s kolesom, da ga kdo premaga v družabni igri, da je on zadnji… Ali je bolj pametno, da ga branimo za vsako ceno ali ga počasi prepustimo tudi manj prijetnim trenutkom in občutkom?
Zakaj mame rešujejo?
Ženskam - materam so na prvem mestu otroci. Vse bodo storile, da se bo otrok počutil ljubljenega in varnega. To je opaziti pri mami, ki uči svojega otroka vožnje s kolesom, teče za njim in drži za sedež - ne bo ga izpustila za nobeno ceno, dokler ne bo prepričana, da malček vožnjo obvlada. Mati bo samozavestno vprašala sosedovo deklico, zakaj njene hčerke ni povabila na rojstni dan, če pa je vse druge otroke. Nekatere mame pa se raje izognejo situacijam, v katerih bi otrok lahko spoznal tudi "manj dobre" občutke in dogodke. Strokovnjaki pravijo, da naj bi bile tako pretirano zaščitniške le novodobne mame.
Včasih manj
Pred 20 in 30 leti so bile matere manj zaskrbljene in zaščitniške. Pustile so, da so se otroci iz svojih napak nekaj naučili. Na kraj pamet jim ni prišlo, da bi se vmešale v prepir malčkov enake starosti, razen seveda, če je šlo za nevaren pretep ali kaj podobnega. Otrokom so pustile, da so konflikte reševali sami, pa četudi so zato tekle solze v potokih. Včasih je veljalo pravilo, da je življenje težko in če otrok to prej spozna, bolje je zanj.
Ne vmešavajte se za vsako stvar!
Zavedati se morate, da vsako vmešavanje v majhne težave otrok vendarle ni dobro. Če starši namesto otroka rešujejo konflikte, le zato, da bi mu prihranili žalost ali celo strto srce, je to le začasna rešitev. Otroku tako ne omogočijo, da bi se sam naučil rešiti težavo, pred katero se znajde. Ravno tako, kot morajo otroci za dobre športne rezultate vaditi, je potrebna vaja tudi za to, da se naučijo sprejemati in reševati težave.
No, roko na srce, današnje mame so preveč zaposlene in večina jih tudi nima časa, da bi otrokove težave skušala reševati na dolgi rok. Izgubile so občutek za to, kaj je prav. Veliko lažje je, da težavo rešijo namesto otroka, kot pa da bi ga gledale, kako trpi.
Strokovnjaki menijo, da je ta pretirana skrb v naših genih. "Lahko rečemo, da ima večina mater zelo močan instinkt. Če otroka nekaj boli, ali trpi, ker ga je kdo razočaral, tega matere enostavno ne morejo prenesti. Problem pa nastane, kadar jih ta občutek tako zamegli, da pozabijo, da so vsa razočaranja, neprijetni občutki, majhne težave le nujen del odraščanja,« je povedal klinični terapevt John McGrail.
Otrokova sreča – materin uspeh?
Novodobne matere pa si narobe predstavljajo uspeh materinstva. Napačno je namreč, da je sreča vseh družinskih članov rezultat tega, kako dobro mati opravlja svoje poslanstvo. Pogosto menijo, da so slabe mame, če njihov otrok ni popolnoma srečen.
Sam naj se nauči
Kadar se odločite, da boste otrokovo smolo, težavo ali neprijetno izkušnjo rešili hitro in v njegovem imenu, ste mu onemogočili, da bi se s tem spopadel sam. Vse življenje ga namreč ne boste mogli zavijati v vato in ga varovati pred vsako neprijetnostjo. Veliko bolj bo oškodovan, če se bo že skoraj odrasel učil reševanja težav in konfliktov.
Kaj pravijo pametne mame?
Še vedno ne vemo odgovora, kaj je bolj prav. Naj pustimo otroka, da se reši iz težave sam, ali naj se vmešamo in mu pomagamo?
Najprej si vzemite čas in si otrokovo težavo podrobno »oglejte.« Razmislite, ali je problem, v katerem se je znašel, majhen ali velik, bi ga lahko sam rešil, ali gre le za nerazumevanje med vrstniki? Tudi če se vam zdi še tako nesrečen, ker mu pri igri z vrstniki ne gre tako kot si je zamislil, se nikar ne vmešavajte. Vaša naloga je, da mu ponudite ramo, na kateri se bo lahko zjokal, ne pa hitre rešitve, ko se boste namesto njega prepirali vi. Zelo pomembno je, da otrok že zgodaj ve, da se lahko v vsakem trenutku, ob vsaki težavi obrne na vas.
Vsekakor je bolje biti manj zaščitniška mama kot pretiravati. Veliko več boste dali otoku, če mu dovolite, da se sam znajde in včasih potoči tudi kakšno solzico, če mu ne gre vse kot po maslu.
Kaj menite? Poklepetajte na forumu.
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV