Bibaleze.si

Najpogostejše zdravstvene težave na počitnicah

N. K.

Zdrav otrok

0
10. 07. 2020 08.56

Komaj ste dočakali poletje in dopust, z dušo in srcem ste pripravljeni na družinsko pustolovščino v tuje kraje. Toda vedeti morate, da na počitnicah tudi lahko naletite na težave, zlasti zdravstvene.

Počitnice na bazenu

Ko se odpravite na daljše počitnice, ne pozabite vzeti s sabo domače lekarne, saj nikoli ne veste, kdaj vam bo koristila. V nadaljevanju bomo zapisali najbolj pogoste težave, s katerimi se lahko srečate na letovanju in kako jih odpravite.

Potovalna slabost

Na dolgi vožnji, še posebej, če se vozite po ovinkasti cesti ali z ladjo, lahko otrokom postane slabo. Ne ustrašite se, to na splošno ne ogroža otrokovega zdravstvenega stanja in ko prispete na cilj, mu bo odleglo.

Bruhanje lahko preprečite tako, da otroka med vožnjo animirate, da ne gleda ves čas, kam bo zavil ovinek in kako hitro se pelje. Če že vnaprej veste, da mu bo slabo, lahko pred potovanjem vzame tableto proti slabosti. Pred potovanjem naj ne pije mleka, kljub temu pa je dobro, da nekaj poje. Zdravnica Miriam Stoppard svetuje, da s sabo vzamete veliko napitkov, da v primeru pogostega bruhanja preprečite dehidracijo.

Driska

Zdravnica piše, da do driske pride, če otrok zaužije preveč hrane, ki je bogata z vlakninami, pa tudi, če je otrok zaužil hrano, okuženo z bakterijami. Dostikrat drisko spremlja tudi bruhanje. Zdravniki svetujejo, da bolnega otroka ne silite s hrano, pomembno je, da spije dovolj tekočine in rehidracijsko raztopino soli. Za nekaj časa naj se odpove mleku. Miriam Stoppard opozarja: ''Takoj se posvetujmo z zdravnikom ali otroka odpeljimo na urgenco, če trajata bruhanje in driska več kot šest ur, otroku ne moremo zagotoviti dovolj tekočin.''

Piki žuželk

Družinsko idilo na potovanju vam lahko pokvarijo komarji, ose in meduze, še posebej, če ste alergični na njihove pike. Kaj v tem primeru storite? Vprašali smo medicinsko sestro, ki svetuje, da ožig meduze zdravite po naslednjem postopku: s peskom podrgnite kožo, da ožigalke padejo na tla, nato pa jo temeljito sperite z milom in tekočo vodo.

Če vas ali otroka piči osa ali čebela, preverite, ali je želo še vedno v koži. Stoppardova predlaga, da ga odstranite z noževo konico ali nohtom, pomembno je, da žela ne stiskate, kajti tako bo iz njega izteklo še več strupa. Oteklino boste zmanjšali ali s kisovim obkladkom, ali z obkladkom iz sode bikarbone, ali hladilnim mazilom.''Pik žuželke je redko nevaren. Izjema je takrat, kadar nastopi alergijska reakcija z močnim zatekanjem in nezavestjo; če gre za pik v usta ali žrelo, kjer bi zatekanje lahko povzročilo težave z dihanjem … V vseh naštetih primerih je potrebna takojšnja zdravniška pomoč,'' pojasnjuje zdravnica.

Sončne opekline

Pazite, da se ne izpostavljate sončnim žarkom, da se zaščitite s kremo, da ima otrok na glavi klobuček, kajti zelo hitro lahko pride do sončnih opeklin, zlasti na otrokovi koži, ki je še bolj občutljiva. Opekline boste zaznali kot rdečino in drobne mehurčke. In kako lahko otroku pomagate? ''Otrokovo kožo navlažimo s hladilnim mazilom ali hladnimi obkladki, ki jih položimo na predel, ki je napet in pordel. Tako bomo kožo ohladili in draženje zmanjšali,'' navaja.

Sončarica

Če pri družinskem članu opazite nekatere izmed naslednjih znakov: zmedenost, suho kožo, povečano telesno temperaturo, hitro bitje srca, lahko posumite na sončarico. Ne razmišljajte predolgo, temveč bolnika nemudoma odpeljite k zdravniku ali pokličite reševalno vozilo. Sami pa lahko med tem ukrepate tako, da mu najprej z obkladki poskušate znižati telesno temperaturo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855