Bibaleze.si

Naučimo otroke gospodarnega ravnanja z denarjem

Vesna Meško

Družina in odnosi

0
31. 10. 2009 10.10

Namen žepnine je naučiti otroke ravnanja z denarjem. S preprostimi odločitvami in majhnimi zneski se lahko vaš otrok zgodaj nauči pomena denarja in odločanja o njem.

Žepnina naj ne bo pogojena z otrokovim vedenjem.

Če starši otrokom dajejo žepnino, je manj verjetno, da bodo kot odrasli razsipni pri ravnanju z denarjem.

Žepnina naj ne bo pogojena z otrokovim vedenjem.
Žepnina naj ne bo pogojena z otrokovim vedenjem.FOTO: iStockphoto

Kolikšna naj bo žepnina?

Višina žepnine ni toliko odvisna od vašega finančnega stanja kot od denarnih potreb vašega otroka. Če si otrok sam plačuje šolske potrebščine in oblačila, je to nekaj povsem drugega, kot če bi porabil žepnino izključno za priboljške. Pametno je, da otroku namenite žepnino za nakup nujnih potrebščin, hkrati pa dodate nekaj malega, s čimer se bo lahko "pocrkljal".

Ne plačujte otroku za opravljanje hišnih opravil!

Žepnina naj ne bo odvisna od opravljanja domačih opravil. Kaj kmalu se lahko zgodi, da bo otrok pripravljen delati doma le, ko bo potreboval denar, drugače pa se bo opravilom raje izognil. Kaj boste storili, ko mu boste naročili, naj odnese smeti, on pa vam bo pod nos pomolil prazno dlan? Ali pa, ko bo bistroumno izjavil: »Mami, oči, ta teden ne bom pospravljal postelje, ker ne potrebujem denarja!« Ravno iz tega razloga je bolje, da žepnina ni odvisna od obnašanja in opravljanja domačih del.

Pomagajte mu oblikovati lasten proračun

Z otrokom se pogovarjajte o pomenu kratkoročnega in dolgoročnega varčevanja. Najlažje mu boste razložili na primeru, ki je njemu blizu. Če si na primer močno želi skiro, ga vprašajte, ali bi rad varčeval zanj. Pozanimajte se o ceni in jo potem razdelite na zneske, ki jih je otrok pripravljen prihraniti na mesec. Narišite graf ali tabelo, ki prikazuje korake za dosego končnega cilja.

Naučite otroka varčevanja in gospodarnega ravnanja z denarjem.
Naučite otroka varčevanja in gospodarnega ravnanja z denarjem.FOTO: iStockphoto

Odprite otroku hranilno knjižico

Pozanimajte se, katera od bank ponuja posebne varčevalne programe za otroke. Poiščite najboljši program in se z otrokom pogovorite o višini zneska, ki bi ga želel privarčevati.
Za lažjo predstavo primerjajte višino denarja s stvarjo, ki si jo otrok želi. Na primer kolo, otroški štirikolesnik …

Mnenje psihologinje in igralne terapevtke

"Po mojem mnenju žepnina (seveda v zmernih zneskih) zelo pozitivno vpliva na razvoj otroka," pravi psihologinja Petra Škof.

"Glede na številne raziskave so se otroci, ki so prejemali žepnino, zelo zgodaj naučili varčevanja in gospodarnega ravnanja z denarjem. Otroci, ki nimajo žepnine in kljub temu vsakodnevno prejemajo številna mala darila v obliki sladkarij in drobnih igrač, ne dobivajo zelo pomembne predstave o tem, da vsaka, še tako drobna stvar, nekaj stane. S prejemanjem žepnine se bodo otroci kmalu naučili, da je kupček denarja ob neracionalnem kupovanju vedno manjši in si ob koncu meseca ne bodo mogli, na primer, kupiti igrače, ki so si jo želeli."
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863