Bibaleze.si

Znate skrbeti za dvojčke?

J.G.

Družina in odnosi

1
08. 07. 2009 18.47

Porod dvojčkov, trojčkov ali celo več otrok naenkrat se razlikuje od poroda enega otroka. Kako pa naprej? Ste o tem dobro obveščeni?

So vam glede nege novorojenih dvojčkov dovolj svetovali?


V Veliki Britaniji so med starši dvojčkov naredili raziskavo o tem, ali so starši pred rojstvom dvojčkov dovolj vedeli o negi in skrbi za dvojčka. Kar dve tretjini sta jih priznali, da jim v porodnišnici o porodu in nato skrbi za novorojena dvojčka niso dovolj povedali. Britanska dobrodelna organizacija za starše dvojčkov Tamba poudarja, da bi z nasveti lahko preprečili poporodno depresijo pri mamicah dvojčkov.

Mamicam bi morali svetovati, kako naj dojijo dve ali več ustec naenkrat in kam se kot starši dvojčkov lahko obrnejo po pomoč.

So vam glede nege novorojenih dvojčkov dovolj svetovali?
So vam glede nege novorojenih dvojčkov dovolj svetovali?FOTO: iStockphoto

Eno predavanje …

Zadnja raziskava, ki je zajela 1300 mamic dvojčkov, je pokazala, da jih je samo 36 % imelo možnost dodatnega izobraževanja o skrbi za dvojčke, trojčke ali četverčke.

Večina teh mam je bila deležna dodatnega izobraževanja v obliki enega predavanja, ki ga je organizirala porodnišnica, v kateri sta dvojčka prijokala na svet. Bodoče mamice, ki nimajo dostopa do takšnega svetovanja, tako ostanejo brez pomembnih podatkov in nasvetov za zdravo nosečnost z dvojčkoma ter prepoznavanje in preprečevanje zapletov, ki so pogosti v večplodnih nosečnostih.

Pri Tambi poudarjajo, da je podatek zaskrbljujoč, saj so raziskave pokazale, da svetovanje pomaga preprečevati možne zaplete tako pri materah kot pri njihovih otrocih. Še posebej nujno je zato, ker se je število rojenih dvojčkov v zadnjih treh desetletjih drastično zvišalo. Danes na trideset rojstev na svet prijoka en par dvojčkov.

Nekaterih mam ne naučijo niti tega, kako dvojčke dojiti.
Nekaterih mam ne naučijo niti tega, kako dvojčke dojiti. FOTO: Reuters

Svetovanje po meri

Čeprav večina nosečnosti z dvojčki poteka brez težav, takšne nosečnosti kljub vsemu so za tvegane. Obstaja namreč večja nevarnost za zaplete, na primer prezgodnji porod. Raziskave so pokazale, da svetovanje po meri pripomore k zmanjšanju zapletov – pri novorojenčkih se pojavlja manj težav, manj je tudi prezgodnjih rojstev.

Novorojenčki, katerih matere so dobile dovolj nasvetov o nosečnosti, porodu in skrbi za dvojčke, se običajno rodijo z bolj zdravo porodno težo. Pogosto lahko prej zapustijo bolnišnico kot dvojčki mater, ki v nosečnosti niso bile deležne nasvetov.

Ob enem manj depresivne …

Raziskovalci so preverili tudi, ali nasveti bodočim mamicam dvojčkov kakor koli pomagajo pri preprečevanju poporodne depresije. O tej je poročalo 19 odstotkov mater, ki svetovanja niso bile deležne. To je štiri odstotke več kot pri materah, ki so dobile dovolj nasvetov. Tudi sicer je število mater dvojčkov, ki trpijo za poporodno depresijo, veliko višje od mater, ki se s poporodno depresijo borijo po rojstvu enega otroka.

Obvezno svetovanje!

Pri Tambi pravijo, da je svetovanje po meri, torej za bodoče starše dvojčkov, trojčkov ali četverčkov, žal samo stvar sreče. Nekateri starši so ga deležni, drugi so žal prepuščeni samim sebi in svoji iznajdljivosti. Poudarjajo, da bi takšno svetovanje moralo postati pravilo in ne izjema in da starši dvojčkov nedvomno potrebujejo dodatno podporo.

Direktorica Tambe Keith Reed pravi, da  potrebujejo starši, ki imajo naenkrat več novorojenčkov, dodatno svetovanje, kako naj za njih skrbijo.

"Mamam moramo svetovati vsaj, kako naj dvojčke dojijo. Pomembno je tudi, da se naučijo nege, ki jih ne bo povsem izčrpala.“

O članku lahko poklepetate tudi na forumu.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863