Bibaleze.si

7 najboljših sobnih rastlin za otroške sobice

S.B.

Otroške sobe

0
16. 11. 2024 02.30

Da bi otroci dihali svež in zdrav zrak, lahko k temu pripomorejo tudi ustrezne sobne rastlinice, ki bodo lepo popestrile otroški prostor. Hkrati se bodo otroci lahko že majhni naučili skrbeti za rastline in z navdušenjem zalivali ter opazovali sobne rastlinice v svojem prostoru. Katere so po mnenju strokovnjakov tiste najbolj primerne za umestitev v otroške sobice? Preverimo.

otrok

Pri izbiri cvetja za otroške sobice je najbolj pomembno upoštevati njihove značilnosti in se spomniti na posebne zahteve rastlin, s katerimi bodo otroci tekom odraščanja prišli v stik. Pediatri svetujejo, da v otroško sobico ne postavljamo rož, dokler otrok ne dopolni šest mesecev starosti, saj so dojenčki še posebej dovzetni za alergene. 

Kasneje je pomembno, da razmislimo, katere od rastlin ponoči proizvajajo ogljikov dioksid. Da bi bilo v prostoru dovolj kisika, je optimalno postaviti nekje od dveh do petih rastlinic. Rastline, ki so svetlejših barv, je priporočljivo postaviti na okensko polico na vzhodni ali zahodni strani sobice. 

Viseče rožice se bodo prijetno počutile na policah ob oknu. Če pa vam velikost prostora to omogoča, lahko ustvarite tudi majhen zeleni kotiček, s kombinacijo več okrasnih listnih cvetov različnih velikosti. Lončki, v katerih so sobne rastlinice, naj bodo zaradi varnosti plastični, tako se ne bodo razbili, če jih otroci po nesreči prevrnejo. 

Optimalna mesta za rastline, ko so otroci še malčki, so izven njihovega dosega. Pomembno je, da so v otroški sobi sobne rastline, ki niso strupene in bodičaste, preveč zahtevne in ki imajo zanimiv videz. Pa poglejmo, katere so najbolj primerne sobne rastline zanje.

 Pomembno je, da so v otroški sobi sobne rastline, ki niso strupene in bodičaste, preveč zahtevne in ki imajo zanimiv videz.
Pomembno je, da so v otroški sobi sobne rastline, ki niso strupene in bodičaste, preveč zahtevne in ki imajo zanimiv videz.FOTO: Adobe Stock

Taščin jezik

Taščin jezik je sila priljubljena, hkrati pa izjemno lepa rastlina, saj uspeva povsod tam, kjer druge rastline ne bi imele niti osnovnih pogojev za uspevanje. Navajena je vseh razmer od silne vročine in pomanjkanja vode do suhega zraka v ogrevanih prostorih in vlage. Ne potrebuje niti rednega zalivanja, seveda pa bo hvaležna vsake kapljice vode. Poleg tega je uvrščena na Nasin seznam sobnih rastlin, ki čistijo zrak. Zaradi vseh opisanih lastnosti je izjemno primerna prav za sobivanje z otroki v otroški sobici. 

*Opozorilo: To rastlino imejte na polički izven dosega otroka, saj ob morebitnem zaužitju ali stiku s sluznico lahko predstavlja nevarnost zastrupitve. Ko otroka učite o skrbi in negi, bodite vedno poleg, dokler ne bo primerne starosti in bo razumel, da listov rastline ne trga ali daje v usta. 

Otrok naj ob primerni starosti začne skrbeti za sobne rastlinice.
Otrok naj ob primerni starosti začne skrbeti za sobne rastlinice.FOTO: Adobe Stock

Jamesonova gerbera

Sobna gerbera je trajnica, lepo cvetoča rastlina. Otrokom je Jamesonova gerbera še posebej všeč zaradi lepih in privlačnih cvetov. Prostor, kjer stoji rastlina, mora biti čim bolj svetel, izogibati pa se je treba neposrednim sončnim žarkom. Velika prednost gerbere je, da pod umetno razsvetljavo raste, cveti in se lepo razvija. Gerbera bo zaradi barvitih cvetov poživela otroško sobico in izboljšala razpoloženje otroka. 

Afriška vijolica

Želite sobno rastlino, ki je varna in hkrati čudovito cveti? Potem se odločite za afriško vijolico. Na voljo je v vijoličnih, modrih in roza odtenkih, lahko se jo vzdržuje in uspeva brez močne svetlobe. Prst naj bo zmerno vlažna, zalivajte jo s postano vodo, pazite, da ne močite listov, ker prične rastlina hitro gniti. Ta cvetoča rastlina lahko popestri tudi najmanjše prostore, saj ostane manjša od 12 centimetrov.

Vodni bambus

Ta vrsta bambusa uspeva tudi brez prsti. Postavimo ga v posodico ali lonček, v katerega natrosimo kamenčke. Vodo, ki naj bo neklorirana, natočimo do polovice in poskrbimo za to, da so koreninice zmeraj v njej. Menjamo jo enkrat na mesec. Ta rastlina energetsko uravnoteži prostor in iz njega odganja škodljive kemijske snovi, kot so formaldehidi, kisline, tolueni in podobno. Pomembno je, da ima na voljo dovolj svetlobe in je zaščiten pred neposrednimi sončnimi žarki.

Otroku predstavite rastlinice in ga poučite o njihovih lastnostih.
Otroku predstavite rastlinice in ga poučite o njihovih lastnostih.FOTO: Adobe Stock

Zlati potos

Ta sobna rastlina je idealna za začetnike. Je izredno vsestranska. Zlati potos prečiščuje zrak v sobi in poskrbi za boljši spanec. Postaviti ga moramo na polsenčno mesto, kjer ne bo neposredno izpostavljen sončni svetlobi. Gre za fantastično visečo rastlino, ki je odlično videti na polici, mogoče pa jo je celo speljati po steni. Je tudi izredno nezahtevna rastlina in uspeva v skoraj vseh pogojih. 

*Opozorilo: To rastlino imejte na polički izven dosega otroka, saj ob morebitnem zaužitju ali stiku s sluznico lahko predstavlja nevarnost zastrupitve. Ko otroka učite o skrbi in negi, bodite vedno poleg, dokler ne bo primerne starosti in bo razumel, da listov rastline ne trga ali daje v usta. 

Spatifil

S temno zelenimi listi in belimi cvetovi te rože niso le lepe, ampak so znane tudi po svojih čistilnih lastnostih. Študije so pokazale, da lahko ta rastlina znatno zmanjša strupene alergene, ki izvirajo iz onesnaženega zraka.

*Opozorilo: To rastlino imejte na polički izven dosega otroka, saj ob morebitnem zaužitju ali stiku s sluznico lahko predstavlja nevarnost zastrupitve. Ko otroka učite o skrbi in negi, bodite vedno poleg, dokler ne bo primerne starosti in bo razumel, da listov rastline ne trga ali daje v usta. 

Bostonska praprot

Ta rastlina zahteva zelo malo pozornosti in vzdrževanja, pomembno je vedeti le, da obožuje vlažna mesta. Prav tako nekdanji raziskovalci Nase trdijo, da je ta praprot ena najučinkovitejših rastlin za odstranjevanje onesnaževalcev zraka.

Starostna obdobja in opremljanje otroške sobice z rastlinami:

0-6 mesecev: Zaradi priporočil pediatrov in občutljivosti imunskega sistema dojenčka se v tem obdobju odsvetuje namestitev rastlinic v njegovo sobico.

6-12 mesecev: V tem obdobju lahko v sobico postavite prvi cvetlični lonec. Izberite rastlino brez močnega vonja. 

1-2 leti: Otrok se že lahko samostojno giblje, aktivno raziskuje svet okoli sebe in opazuje predmete v sobi. Rastline naj bodo v tem starostnem obdobju zaradi varnosti izven dosega otroka, vendar pa jih opazujte skupaj z otrokom, saj mu boste na ta način približali njegovega sostanovalca, za katerega bo pozneje z veseljem skrbel.

2-5 let: Obdobje 'Zakaj?'. Otrok vam bo začel postavljati vprašanja o rastlinah in zanj imejte pripravljene odgovore. Začnite ga vključevati v nego in skrb za sobne prijatelje. Tako se bo naučil ravnati z rastlinami in prevzel določeno merico odgovornosti ter skrbi zanje. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855