Starši vsekakor tako kot preostale prostore domovanja tudi otroško sobico ali kotiček urejajo po svojem okusu in svojih željah. V zadnjem obdobju so tipične bele, modre in rožnate barve zamenjali bolj zemeljski odtenki in naravni toni, kot so oranžna, oker, olivno zelena, rjava in bež barva. Za popestritev prostora bo dovolj, če boste prebarvali zgolj eno steno ali pa na določen predel sobice/kotička nalepili stenske tapete, narisali kakšne vzorčke ali obesili okvirje z ljubimi fotografijami družine ali naslikanih živalic.
Otrok naj bi se boljše razvijal, če je soba urejena tako, da deluje pomirjujoče in je veselih, nežnih barv, ki sovpadajo z nevtralno osnovno barvo prostora. Kot idealno osvetlitev prostora izberite lučko ali svetilko, ki ima možnost nastavitve svetlobne moči. Tako boste lahko prilagajali svetlobo dejavnosti otroka. Ko se bo ta igral, je lahko svetloba močnejša, ko bo počival in boste želeli preveriti, kako je, bo svetloba lahko nežnejša. Če na oknih ni žaluzij, uporabite ali namestite zastore, saj bo otroku v času počitka prijala popolna tema.
Kakšno naj bo pohištvo?
Pohištvo za otroško sobico ali kotiček naj bo kakovostno in trdno ter prepleskano z nestrupenimi barvami in praktično ter enostavno za čiščenje. Pri tem je pomembno, da robove in kote pohištva, ki se nahajajo na 'otrokovi višini', zgladite, zaokrožite ali zaščitite s silikonskimi varovali, zaradi možnosti padca ali poškodbe. Otrokovo posteljico namestite blizu izhoda ali vrat in ob tem pazite, da bo zaščitena pred morebitnim prepihom. Zelo praktično bo, če boste v sobico ali kotiček namestili dovolj prostorčkov za shranjevanje, kot so npr. poličniki, škatle, police in predali. Otrokove opreme bo precej, z leti pa se bodo kopičile tudi igračke, risbice in spominčki, zato vam bodo tovrstni prostorčki prišli še kako prav.
Namig: Sicer je pohištvo, ki se mu lahko postopoma dodaja elemente, ob nakupu nekoliko dražje, vendar se bo s časoma obrestovalo, saj se bodo otrokove potrebe z leti spreminjale in vam tako ne bo treba vsega kupiti na novo, temveč boste lahko sobo ali kotiček prilagajali otroku.
Dekoracija
Primerna dekoracija bo spodbudila razvoj otrokovih čutov, še posebej vida. V ta namen lahko na zid obesite:
- premikajoče se igračke ali otroški vrtiljak, ki visijo nad otrokovo posteljico,
- ogledalo iz nelomljivega stekla, ki ga namestimo v njegovo bližino,
- fluorescentne zvezdice, ki se svetijo v temi,
- črno-bele obrise slikic, likov, živalic, ki bodo vzbudile otrokovo zanimanje,
- barvne papirne senčnike za luč živih barv ipd.
Kotiček za previjanje
Previjalna mizica je lahko izjemno praktična, saj kasneje lahko služi tudi kot komoda in predalnik za shranjevanje otroških reči, na začetku pa bo izjemno koristila tudi vašemu križu ali hrbtenici, saj vam bo zaradi primerne višine omogočala pravilno držo pri previjanju otroka. Če pa ne nameravate kupiti previjalne mize, pa vam pri tem opravku lahko služi tudi velika deska, prekrita s pralno površino in varno nameščena na dovolj veliko stojalo ali kos pohištva. Nanjo položite še previjalno blazinico in že ste pripravljeni na preoblačenje in previjanje svojega dojenčka.
Ob previjalni mizi je super, če pripravite še umivalnik (precej praktične so dvojne plastične posode, pri katerih lahko v prvi predalček natočite toplo vodo za umivanje in nego dojenčka, v drugi predel pa odlagate uporabljene krpice za umivanje), poličke na ustrezni višini, kjer boste lahko imeli shranjene vse ostale pripomočke, ki jih potrebujete za higieno in nego otroka, koš za umazano perilo ter koš za smeti, v katerega boste spravljali uporabljene pleničke.
Drobne rešitve, ki olajšajo življenje ...
Čeprav se vam morda niti ne zdi nujno potrebno, vam lahko določene malenkosti polepšajo trenutke z novorojenčkom. Ena izmed njih je prav gotovo udoben stol, gugalnik ali naslanjač, na katerem si boste lahko z dojenčkom v naročju odpočili, mu brali pravljice ali ga zgolj opazovali med počivanjem. Ravno tako vam bo udoben in mehak naslonjač s primernim naslonom za roke omogočal lažje in prijetnejše dojenje otroka. Veliko mamic je potrdilo, da je bila to izjemno dobra naložba, ki se je v vsem času skrbi za otroka precej obrestovala.
Ob udobnem naslanjaču vam bo precej olajšala življenje tudi magnetna tabla, na katero boste lahko sproti nameščali pomembne otrokove mejnike, sporočila, telefonske številke in ostale pomembne informacije.
Poskrbite za otrokovo varnost!
Ko je dojenček še majhen, imamo občutek, da tam, kjer ga pustimo, tudi ostane. Vendar ne dovolite, da bi vas otrokov razvoj prehitel in bodite pri starosti od pet do šest mesecev otroka izjemno pozorni, saj bo takrat najverjetneje že zmožen obrata, zato se lahko zgodi, da se ob vaši odsotnosti obrne na stran in prevali s postelje, previjalne mizice ali drugega visokega pohištva ter se ob padcu poškoduje. Ravno tako poskusite zavarovati ostale potencialne grožnje otroku, kot so električne vtičnice, ostri robovi, stopnice ipd.
Vir: Anne Bacus, Moj dojenček
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV