Za začetek si poglejmo nekaj bistvenih lastnosti otroške sobe, ki jih moramo imeti v mislih ob načrtovanju, in sicer moj pogled na situacijo, tako z vidika arhitektke kot mame treh otrok.
KVADRATURA
Pri svojem delu sem večkrat opazila, da so odrasli radi definirali kvadraturo vseh drugih prostorov, pri otroški sobi pa so bili precej skopi. Če pogledamo, kako je stanovanje razporejeno, lahko hitro opazimo, da so skupni prostori običajno v uporabi odraslih. Tako mi dobimo večji del kvadrature stanovanja, otroci pa imajo v svoji sobi ves svoj svet. Zato vedno spodbujam naročnike, naj raje kakšen kvadrat odvzamejo spalnici, kjer zgolj spijo in ga namenijo otroškim sobam, kjer otroci (sploh v najstništvu) preživijo največ časa. Bi pa nekako rekla, da je minimum nekje 8 m2, maksimum pa, kolikor kvadrature imate na voljo.

ORIENTACIJA
V kolikor imamo to možnost, umestimo otroško sobo proti jugu, saj na ta način soba dobi največ naravne svetlobe preko celega dne in tako ponuja najbolj kvalitetno osončenost in toplino. Predvsem dajmo prednost otroški sobi pred spalnico.
SVETLOBA
Otroška soba naj bo svetla. Primarno je najbolj pomembno, da ima dovolj naravne svetlobe. To bo ustvarilo prijeten in topel prostor, kjer se bo otrok rad zadrževal in preživljal svoj čas. Umetno svetlobo naredimo v plasteh, in sicer centralno in ambientalno, da lahko prilagajamo stopnjo osvetljenosti od dobre, ki je potrebna za učenje in branje, do ambientalne, ki je bolj pomirjujoča.
BARVE
Pri barvah se držimo svetlih tonov, saj bo na tak način soba vedno nevtralna in svetla. Optimalno bele in bež odtenke ali svetle pastelne, v kolikor si želite barvo. Prav tako se držimo svetlih barv pri izbiri pohištva, saj bo tako kar najbolj prilagodljivo skozi leta, ko se bo otrokov okus spreminjal. 'Hot pink' je mogoče za triletnico super, ampak pri majhnih otrocih se zna zgoditi, da že pri štirih postane aktualna turkizna barva. Prav zato lahko barve vnašamo s pomočjo dodatkov, kot so tekstili (zavese, preproge, posteljnina) in stenski dekor v smislu, kar lahko z manj dela in stroškov spreminjamo skozi odraščanje.

POHIŠTVO
To temo bom bolj obdelala v sklopih starostnih obdobij, ampak najbolj vsestransko je, če izbiramo pohištvo svetlih barv ali svetlega lesa, saj bomo tako lahko skozi leta in spreminjanje potreb najlažje dokupovali nove kose. Tudi tu se lahko poslužimo enostavne osnove, ki jo z dodatki poživimo.
Otroška soba je prostor, kjer otrok lahko izrazi svojo osebnost. Najlažje bo to storil, če mu damo na voljo čim bolj enostavno osnovo, ki jo bo lahko spreminjal in naredil za svojo. V kolikor so otroci že dovolj veliki, jih vključite v projektiranje in vprašajte, kaj si želijo. Včasih vas lahko kakšen odgovor preseneti, otrok pa dobi prostor njegovih sanj.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV