Sama oprema sobe z leti postaja čedalje bolj osnovna. Najstniki ne potrebujejo več opreme, ki jih bo zaradi svoje specifične funkcije spodbujala, saj znajo sami prilagoditi opremo svojim potrebam in izkoristiti površine v namen, ki ga trenutno potrebujejo.
Če ima dojenček in malček precej specifičnih kosov opreme, v osnovi najstnik ne potrebuje prav veliko. Posteljo, omaro, delovno mizo in poličnik. Kot sem poudarjala že v prejšnjih prispevkih, je pomembno, da ima soba veliko naravne svetlobe in primerno umetno osvetlitev.
Najstnik ima že skoraj konstitucijo odraslega človeka, zato je pomembno, da ima temu primerno posteljo. V kolikor prostor to dovoljuje, mu izberimo posteljo dimenzije 120(140)/200, predvsem pa naj ima kvalitetno vzmetnico. Ko so otroci lahki, vzmetnica ni tako ključnega pomena. S pridobivanjem telesne teže in rastjo pa je ključno, da je tudi vzmetnica kvalitetna.

Prostor za shranjevanje se že začne razlikovati od enega do drugega. Nekateri potrebujejo dodatni predalnik, drugi samo visoko omaro. Eni imajo dovolj 1,6 metra omare, drugi potrebujejo 3 metre. Tu je že kot pri odraslih pomembno pregledati količino in vrsto oblačil. Prav tako izmerimo, koliko so dolgi najdaljši kosi, da imamo primerno višino obešalnih drogov.
Delovna površina je v obdobju najstništva poleg postelje druga najpomembnejša stvar. Šolsko delo postaja bolj zahtevno in najstnik mora več in več časa preživeti za pisalno mizo. Poskrbeti je treba, da je primerno velika (površinsko), primerno visoka in dobro osvetljena. V času najstništva mora v večini primerov že omogočati postavitev računalnika ali dodatnega zaslona. Prav tako je ključnega pomena kvaliteten pisarniški stol, ki bo zmanjševal škodljive posledice sedenja.
Dekoracijo in barve naj si najstnik izbira sam. V tem obdobju se želijo počutiti enakopravne in prav je, da jim omogočimo, da sodelujejo pri opremi svoje sobe. Le tako se bo v njej počutil dobro in varno.

Če lahko, poskusimo ustvariti tudi kotiček za sprostitev. Če imate več prostora, z manjšo zofo, če je prostora manj, pa s kakšnim foteljem. Tak del sobe se lahko potem uporablja za več dejavnosti. Za branje, igranje iger, druženje s prijatelji.
Večkrat so starši postavljeni pred prošnjo najstnika po televiziji v sobi in večkrat tudi sama dobim vprašanje, kaj o tem menim. V teorije vpliva televizije na telo se ne bom spuščala, kar se tiče televizije kot kosa opreme -,pa mislim, da če presodite, da vaš najstnik zna pametno in zmerno uporabljati televizijo (in ostalo elektroniko), potem je čisto v redu, da jo ima v sobi in mu služi kot sprostitev v prostem času. Če presodite, da vaš najstnik ne bo dobro deloval v prisotnosti elektronike, pa se temu izognite.
V tej zadnji fazi je zelo težko dajati napotke za opremo sobe za najstnika. Dejstvo je, da so se naši mali dojenčki v vseh teh letih razvili v skoraj odrasle osebe s svojimi navadami in karakterjem, zato je najpomembnejše predvsem to, da jih poslušamo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV