Bibaleze.si

Je steklenička za dojenčka nujna?

N.R.

Dojenček

0
30. 03. 2009 14.19

Steklenička za dojenčka je ena od prvih stvari, ki jih starši poleg dude in nekaj malenkosti kupijo za novorojenčka. Tudi če je mamica odločena, da bo dojila, je prav, da steklenička dobi mesto v vašem domu. Po njej otrok lahko pije tudi čaj ali vodo.

Stekleničke so različnih oblik in iz različnih materialov.

Vrste stekleničk

Prva steklenička za dojenčke je bila velika, steklena in z velikim cucljem. Danes jih je na izbiro več vrst. Plastične, steklene, majhne, velike, različnih proizvajalcev in vsaka ima svojo posebnost. Steklenička iz stekla je primerna za novorojenčke in mlajše dojenčke, ki je še ne držijo sami, saj bi se lahko razbila. Dojenčki, ki lahko že sami držijo stekleničko, pa naj imajo plastično. Njena prednost je predvsem v tem, da je lahka in bolj primerna za male ročice. Tudi oblika stekleničk je zelo različna, nekatere imajo dva ročaja, druge enega ali celo nobenega. Prostornina stekleničk se giblje med 125 in 250 ml. Manjše so primerne za sprehode in potepanje. Sicer pa boste kmalu ugotovili, da je dobro imeti več stekleničk. Z nakupom pa je bolje počakati, dokler se ne pokaže, kakšne so vaše in otrokove resnične potrebe.

Stekleničke so različnih oblik in iz različnih materialov.
Stekleničke so različnih oblik in iz različnih materialov.FOTO: iStockphoto

Kaj pa cucelj?

Brez cuclja steklenička ne more opravljati svojega namena. Tako kot stekleničk, je na tržišču veliko vrst cucljev. Lahko so iz lateksa ali iz silikona. Silikonski cucelj boste spoznali po tem, da je prozoren, njegova značilnost pa je, da se hitro obarva, a ne izgubi svoje oblike. Cucelj iz kavčuka je rumeno rjave barve; ker je material mehkejši, boste velikost luknjice za večji pretok lahko povečali sami. Pozorni bodite na curek, ta je namreč odvisen od vrste cuclja. Če je luknjica prevelika, bo mleko kar teklo iz nje, dojenčku se lahko zaleti in pogoltne preveč zraka. Pri tem velja še opozorilo, da nikar ne varčujte pri nakupu kvalitetnih cucljev. Dober cucelj ima dodatno odprtinico, ki omogoča prehod zraka. To je pomembno zato, da se v steklenički sproti izravnava pritisk, ko otroček izsesava tekočino iz nje. Ali dobro deluje, boste vedeli po tem, da se med sesanjem sproščajo mehurčki, ki hitijo od cuclja navzgor.

Velikost in anatomska oblika cucljev

Cuclji so dveh oblik. Eni imajo bolj poudarjeno in bolj plosko sesalno „češnjo“- vrh cuclja. Če vaš dojenček uporablja dudo tolažilko, se boste verjetno pri obliki cuclja za stekleničko ravnali po tem. Odločati se boste morali še po velikosti odprtinice na cuclju. Velikost luknjice izberite glede na to, kaj bo dojenček po steklenički pil. Bo to čaj, mleko ali gosta hrana? Seveda boste za čaj izbrali tisto manjšo, za mleko pa z večjo luknjico. Največja, ki se uporablja za tekočo hrano, pa ima običajno odprtino križne oblike.

Otrok naj nikoli ne zaspi s stekleničko v ustih.
Otrok naj nikoli ne zaspi s stekleničko v ustih.FOTO: iStockphoto

Higiena

Ko boste kupovali stekleničko, ne pozabite na nekaj dodatkov, ki vam bodo v pomoč pri higieni in čiščenju. „Dodatna oprema“ za stekleničke so sterilizator, krtače za čiščenje in termos steklenica za shranjevanje stekleničk, kar je zelo uporabno za poletna potepanja, ko bi se vnaprej pripravljena hrana na vročini lahko pokvarila. Vsi ti pripomočki vam bodo zelo olajšali življenje, seveda pa nobeden izmed njih ni nepogrešljiv.

Higiena je pri uporabi stekleničke zelo pomembna. Stekleničko in cucelj je pred vsako uporabo in po njej nujno temeljito očistiti, najbolje s ščetko za stekleničke, pa čeprav je bila v steklenički le čista voda. Večkrat jo tudi oplaknite.
Za dodatno čiščenje lahko uporabite velik ščepec drobne soli, s katero se stekleničko prav lepo zdrgne.

Čisto stekleničko je nato treba še sterilizirati. To je najlaže opraviti v sterilizatorju. Lahko bi jo tudi prekuhali, toda ob vsem delu, ki ga imate z dojenčkom, se vam kaj lahko zgodi, da boste na lonec vrele vode pozabili in se bo steklenička poškodovala. Kasneje, ko se bo vaš malček že plazil in bo poskusil marsikaj, recimo lizanje tal v predsobi ali grizenje očkovih tenisk, bo malček že veliko manj občutljiv. Tedaj zadostuje, da stekleničko dobro operete z vročo vodo.

Pozor!
Ko je otrok večji, lahko stekleničko uporablja sam. Vendar bodite pozorni, da je ne bo uporabljal preveč pogosto. Otrok naj nikoli ne zaspi s stekleničko oziroma cucljem med zobmi. To lahko privede do poškodb zobovja, napačnega ugriza in celo stekleničnega kariesa, zgodnje oblike poškodbe zob.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855