Bibaleze.si

Za to je kriva njegova mama!

N. K.

Nosečnost

29
07. 11. 2013 13.21

Če nosečnica pije alkoholne pijače, le-te prehajajo preko placente do ploda, kar lahko pri njem povzroči številne zdravstvene težave. Ena izmed njih je fetalni alkoholni sindrom, ki povzroči otrokovo počasnejšo rast, neobičajen videz obraza in poškodbo centralnega živčnega sistema.

Fetalni alkoholni sindrom -1
Nosečnica ne sme uživati alkoholnih pijač!
Nosečnica ne sme uživati alkoholnih pijač!FOTO: Profimedia

Nosečnica ne sme uživati alkoholnih pijač!

Strokovnjaki z Inštituta za varovanje zdravja Republike Slovenije opozarjajo, da ženska ne sme uživati alkoholnih pijač niti v času, ko načrtuje nosečnost, niti ko je noseča, niti v obdobju, ko doji dojenčka. Poudarjajo, da je uživanje kakršne koli alkoholne pijače v nosečnosti skrajno tvegano.

Brezalkoholno pivo v nosečnosti: DA ali NE?

Maja Bajt, univ. dipl. psih., izpostavlja, da morajo biti nosečnice pozorne tudi na pijače z etiketami, ki jih označujejo kot nealkoholne, brezalkoholne ali lahke, predvsem pa na pivo, ''saj lahko tudi omenjena piva vsebujejo od 0,5 do 2,7 volumskega % alkohola. Mnenja glede uživanja tovrstnega piva v nosečnosti so deljena, saj je lahko tudi omenjena količina vsebovanega alkohola nevarna, v primeru, da ga spijete večje količine ali da ga pijete pogosto. Če se odločite za uživanje piva v času nosečnosti, najprej preverite vsebnost alkohola.''

Dojenček, star pet mesecev, s fetalnim alkoholnim sindromom
Dojenček, star pet mesecev, s fetalnim alkoholnim sindromom FOTO: Profimedia

Vpliv alkohola na plod

►Če nosečnica pije alkoholne pijače, te preko placente pridejo do še nerojenega otroka. Bajtova razlaga, da lahko plod zaradi tega utrpi številne fizične in nevrološke poškodbe za vse življenje, in dodaja, da se lahko otroci zaradi tega rodijo s hudimi motnjami, ki so jih poimenovalni fetalni alkoholni sindrom. ''Fetalni alkoholni sindrom je trajna motnja, ki jo zaznamujejo počasnejša rast, neobičajen videz obraza ter poškodbe centralnega živčnega sistema. Otroci s fetalnim alkoholnim sindromom rastejo počasneje tako v maternici kot tudi pozneje. Poleg neobičajnega videza obraza imajo pogosto manjšo glavo, možgane, srce in hrbtenico. Poleg tega imajo tudi druge anatomske posebnosti. Otroci s fetalnim alkoholnim sindromom se rodijo manjši kot drugi novorojenčki, pogosto imajo težave s hranjenjem in spanjem. Imajo tudi težave z vidom, sluhom, pozornostjo, učenjem preprostih stvari, vedenjem v družbi in nadzorovanjem lastnega vedenja.'' Poudarja, da pogosto uživanje alkohola (7 ali več enot alkohola tedensko) ali opijanje (5 ali več enot alkohola ob eni priložnosti) močno poveča tveganje za razvoj fetalnega alkoholnega sindroma, obenem pa opozarja, da lahko otrok razvije fetalni alkoholni sindrom tudi kljub manjšim zaužitim količinam alkohola.

►Če ne pride do fetalnega alkoholnega sindroma, se poveča možnost, da ima otrok mnoge duševne, telesne ali vedenjske motnje.

►Po izsledkih IVZ mnogi otroci, katerih matere so med nosečnostjo uživale alkohol, dostikrat potrebujejo tako nenehno zdravstveno kot tudi dodatno učno pomoč.

►In ne nazadnje, če ženska med nosečnostjo uživa alkoholne pijače, lahko pride do spontanega splava v prvih mesecih nosečnosti ali odmrtja ploda v poznejših.

►Ugotovili so tudi, da je možen prezgodnji porod, prenizka porodna teža pri novorojenčku ali celo njegova smrt.

Tako, bodoče mamice, namesto zabavanja in hkrati opijanja, raje prisluhnite svojemu telesu, začutite čudežno otrokovo brcanje in se z mislimi pripravite na trenutek, ko ga boste ob solzah sreče prvič stisnile v naročje …

Poglejte si še, kako kajenje vpliva na plod!
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (29)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863