Je joga kot vadba primerna za nosečnice?
Želja vsake mamice je, da bi bil otrok zdrav in se pravilno razvil. Nosečnost je čas, ko žensko telo doživlja velike spremembe. Joga je izredno priporočljiva za nosečnice – pripravi bodoče mamice na porod, saj poskrbi za fizično in psihično pripravljenost. Poleg tega joga spada med vadbe, pri kateri se izvajajo vaje z navezavo na dihanje ter nismo nasilni do telesa, ampak ga poslušamo in s tem spoznavamo sebe – kaj nam odgovarja. S tem se izognemo nezaželenim poškodbam in odlično poskrbimo zase in za svoje počutje.
Se lahko ženska z njo ukvarja že v prvem trimesečju? Kdaj je treba prekiniti vadbo?
Joga je primerna za nosečnice v vseh trimesečjih, a se vaje razlikujejo glede na potrebo vsake mamice posebej in na zdravstveno stanje. Najbolj pomembno pri nosečnicah so udobje, ugodje in dobro počutje, zato je, če se zdravstveno stanje poslabša oz. se nosečnica ne počuti dobro, treba zmanjšati intenzivnost vaj ali vadbo prekiniti.

Je joga med nosečnostjo primerna za tiste, ki pred tem niso bile športno aktivne? Je potreben posvet z ginekologom?
Joga je primerna za vse nosečnice, ne glede na to, ali so bile prej športno aktivne ali ne. Definitivno pa se pri tistih, ki so bile tudi prej športno aktivne, kaže, saj po navadi lažje prenašajo nosečnost zaradi kondicijske pripravljenosti, in vse to se odraža tudi pri vadbi joge. Z njo pa se telo ne samo učvrsti, raztegnejo se mišice, ampak bodoče mamice se tudi na koncu sprostijo v položaju savasane, kar blagodejno vpliva na otročka. Položaj savasane oz. položaj mrtveca je položaj, v katerem bodoča mamica leži na hrbtu ali boku (proti koncu nosečnosti), se prepusti dihanju in umiri misli. Pri tem se sprosti celotno telo.
Vsekakor pa je treba pred vadbo opozoriti inštruktorja joge o svoji situaciji in se posvetovati z ginekologom, ki ves čas nadzira, spremlja razvoj otroka in zdravje nosečnice.
Se vaje po zahtevnosti razlikujejo glede na to, koliko mesecev je ženska noseča?
Vaje se prilagajajo iz meseca v mesec, in sicer na začetku nosečnica lahko počne bolj zahtevne vaje, kamor sodijo tudi zasuki in inverzni položaji, medtem ko se med nosečnostjo število vaj zmanjša in prilagaja. Dodajajo se lahko rekviziti, ki pomagajo pri izvedbi določenih asan ali telesnih položajev.
Ali se z jogo lahko znebimo nosečniških težav ali jih vsaj omilimo?
Nosečnost ima svoje lepote, a tudi zaznamuje ženske s telesnimi spremembami. Pri vseh nosečniških tegobah lahko priskoči na pomoč redna vadba joge in sproščanje, ki sodi zraven.
Vadba blagodejno vpliva na celostno počutje in zdravje. Pri raztezanju se izboljšata pretok in raven energije v telesu, kar igra pomembno vlogo v nosečnosti, saj hormoni kar podivjajo zaradi vseh sprememb, katerih telo ni vajeno. Med najbolj pogoste nosečniške težave sodijo nespečnost, slabost, krčne žile, bruhanje, zaprtost, strije itd. Pri vsem tem lahko joga pomaga. Z jogo se telo sprosti, kar vpliva na dober spanec. Joga poskrbi za boljšo prebavo in s tem omili zaprtost, slabost in bruhanje. Ker se sprostimo in poskrbimo za svojo prebavo, pa tudi vse skupaj učinkuje na kožo, katera postane mehka, čista in bolj prožna.
Kaj pridobi nosečnica, če redno obiskuje vadbo joge?
Mišice se okrepijo, sklepi in hrbtenica postanejo močnejši in bolj gibljivi, izboljša se koordinacija in ravnotežje, telo postane vse bolj skladno in gibljivo. Izboljša se prekrvavitev, dihanje postaja bolj pravilno in poglobljeno, okrepi se tudi imunski sistem in pospeši obnavljanje celic.
Z vadbo joge torej vzpostavljamo ravnovesje na vseh ravneh: fizičnem, čustvenem, mentalnem in psihičnem. Joga je kot vadba izredno primerna za nosečnice, saj poskrbi za zdravje telesa in duha.

Ali joga tudi pripomore k lažjemu in hitrejšemu porodu?
Pri jogi se okrepijo mišice trupa in predvsem se aktivirajo mišice medeničnega dna, kar odlično pomaga pri porodu. Nosečnica, ki se v času nosečnosti ukvarja z jogo, je bolj sproščena in običajno bolj psihično pripravljena na porod. S tem se odstrani ogromno napetosti in pripomore k lažjemu rojevanju. Prav pride tudi gibčnost telesa in fizična pripravljenost bodoče mamice.
Do katerega tedna nosečnosti lahko ženska obiskuje jogo?
Nosečnica lahko izvaja jogo od začetka do konca nosečnosti, a pri tem prilagaja vaje svojemu počutju in zdravstvenemu stanju. Običajno se v prvem trimesečju brez skrbi prepusti vadbi joge, v drugem se že zmanjša število telesnih položajev, ki so priporočljivi za nosečnice, v tretjem trimesečju pa se ponavadi nosečnicam, poleg lažjih in prilagojenih vaj, priporoča predvsem dihalne vaje in sproščanje v savasani.
Ali lahko nosečnica izvaja jogo doma sama ali pa je bolje, da jo vodi strokovnjak?
Nosečnica lahko izvaja jogo tudi sama doma, a pri tem mora biti dodatno pazljiva. Paziti mora, da izvaja vaje le do meje, ko še čuti udobje in prijeten razteg. Seveda pa mora pred izvajanjem joge doma osvojiti telesne položaje in osnovno znanje o jogi od strokovnjaka, inštruktorja joge, saj je v nosečnosti še dodatno izpostavljena poškodbam in odgovorna za še eno življenje malega bitja, ki raste v njej.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV