Bibaleze.si

Masaža med nosečnostjo: DA ali NE?

N. K.

Nosečnost

0
19. 01. 2015 08.04

Nosečniške težave lahko premagate tudi z masažo, prav tako lahko z njo poskrbite za boljše počutje. Kaj so prednosti masaže in, ali jo lahko prakticiramo do poroda, smo se pogovarjali z Nino Terčon, dipl. med. sestro, študentko apl. kineziologije, maserko.

Masaža

 

Nina Terčon, dipl. med. sestra, študentka apl. kineziologije, maserka
Nina Terčon, dipl. med. sestra, študentka apl. kineziologije, maserka FOTO: osebni arhiv
Zakaj se vse več žensk odloča za masažo med nosečnostjo? Botrujejo k temu številne težave, ki jih prinese to obdobje?

Nosečnost je edinstveno obdobje življenja, ko vsaka ženska pozornost obrne navznoter. Psihofizične spremembe nosečnico nenehno opozarjajo, da se njeno telo iz dneva v dan preoblikuje. Težave, ki se med nosečnostjo pojavljajo, so le opomin, kako pomembno je poslušati govorico telesa in tempo prilagoditi počutju. Menim, da nosečniške težave niso edini vzrok, zakaj se nosečnice odločijo za obisk pri maserju, temveč je razlog prav ta, da smo se ženske začele zavedati, kako pomemben je čas nosečnosti. Začele smo prevzemati odgovornost za naše počutje. Zavedamo se, da s svojimi dejanji, mislimi in čustvi vplivamo na razvoj malega bitja.

Kaj se izboljša z masažo? Gre samo za izboljšanje funkcije mišic ali mnogo več?

Vpliv masaže se preko kože širi v globino. Začnimo torej pri koži, zaščitnemu plašču, ki naše telo brani pred nezaželenimi mikroorganizmi, posredno uravnava telesno temperaturo in omogoča prijeten stik s sočlovekom. Med masažo se poveča prekrvavitev, s krvjo pa se do celic prenašajo hranila in odplavljajo stranski produkti. Regeneracija je hitrejša. Mehanično s površine kože odstranimo odmrle celice, stimuliramo žleze lojnice, receptorji v koži postanejo odzivni. Živčne končiče pa ne najdemo samo v koži, temveč tudi v podkožju, mišicah, sklepih, skratka povsod. Impulzi, ki potujejo po hrbtenjači do možganov, sprožijo različne odgovore. Z masažo vplivamo na mišično napetost, odpravljamo zakrčenost, vračamo gibljivost in elastičnost. Masaža posredno vpliva na zavedanje telesa, zniža krvni tlak in frekvenco srčnega utripa, izboljša dihalne funkcije, omili bolečino in preprečuje krče. Pomirja in hkrati vrača energijo.

Pomeni masaža za nosečnico tudi posebno obliko razvajanja?

Seveda. Masaža je ritual. Je čas, ki ga nosečnica nameni izključno sebi. Pomembno je, da ima čas za pripravo in da po masaži nima večjih obveznosti, saj sta telo in duša po masaži potrebna počitka. Le tako bo imela pravi učinek. Z njo se lahko poveča izločanje stranskih produktov v krvni in limfni obtok. Da bi se le-ti lahko izločili, ne sme pozabiti na zadosten vnos tekočine.

Masaža
MasažaFOTO: Profimedia

Katere dele telesa je še posebej potrebno masirati med nosečnostjo? Zagotovo obstajajo tudi deli telesa, ki se jih med nosečnostjo ne sme masirati?

Masaža naj bo prilagojena posameznici, njenim željam in potrebam. Izbira položaja, trajanje ter masažni prijemi so odvisni od dolžine nosečnosti in morebitnih težav. Čisto vsak del telesa si zasluži masažo. Čeprav se bolečina najpogosteje pojavi prav v spodnjem delu hrbtenice, vzrok zanjo lahko iščemo v neprimerni obutvi, slabi drži, preobremenjenosti mišic nog, medenice in še kje. Tudi če masažo usmerimo predvsem v hrbet, bodimo pri obravnavi spodnjega dela posebej previdni, saj so določene cone posredno povezane z materničnimi mišicami, kar velja tudi za predel okrog gležnja in predel pod kolenom. Če nameravamo masirati trebuh nosečnice, se pred tem prepričajmo, da si to želi. Pomembno je, da nam zaupa, zato tega vsekakor ne počnemo ob prvem srečanju. Masaža trebuha je nežna in počasna, namen je zgolj nahraniti kožo in tako preprečiti nastanek strij. Predel okrog prsi, kjer je možnost nastanka strij ravno tako velika, ali masažo presredka naj nosečnica izvaja sama.

Kakšnim zdravstvenim težavam se izognejo nosečnice, če si privoščijo masažo, oz. kakšne omilijo?

Študije potrjujejo, da redna masaža (enkrat tedensko) zmanjša anksioznost in depresijo, manj je bolečin v nogah in hrbtenici, omilijo se slabosti, uravna se krvni tlak ter zmanjša število prezgodnjih porodov v primerjavi z nosečnicami, ki masaže ne koristijo. Seveda je za zdravo nosečnost zelo pomembna telesna aktivnost, zmerna in raznolika prehrana, dovolj tekočine in počitka.

Po katerem tednu/mesecu je masaža sploh priporočljiva? Je varna tudi za otročka, ki ga bodoča mamica nosi pod srcem?

Masažo se običajno priporoča po 12. tednu nosečnosti. To je občutljivo obdobje, v katerem je možnost spontanega splava največja, razlog zanj običajno ostane neznanka. Raziskav, ki bi potrdile kakršnokoli povezavo med masažo v prvih 12. tednih in splavom, ni. Vendar je to za nosečnico travmatična izkušnja. V želji po vzroku, partnerja lahko iščeta krivdo v zunanjem okolju, zato se veliko maserjev preprosto odloči, da nosečnic pred dopolnjenim 12. tednom ne bodo masirali. Če je masaža prilagojena posameznici, je tako zanjo kot za otročka popolnoma varna.

Masaža
MasažaFOTO: Profimedia

V zadnjem trimesečju – ali je masaža sploh izvedljiva, priporočljiva?

Tudi v zadnjem trimesečju je masaža dobrodošla. Običajno se ravno v tem obdobju pojavijo bolečine v mišicah in sklepih. Trebušček postaja vse večji, spremenita se težišče in drža. Z masažo lahko bolečino omilimo, vendar se bodo težave prej ali slej ponovile, zato je pomembno, da nosečnica aktivno skrbi za svoje telo. Stabilizacijske vaje, dovolj tekočine in počitka bodo učinek masaže okrepile in podaljšale. Z masažo lahko v tem obdobju preprečimo oziroma omilimo prekomerno otekanje nog. Tu pride v poštev predvsem limfna drenaža in ponovno počitek z dvignjenimi nogami ter vaje za spodbujanje cirkulacije. Da bo masaža čim bolj udobna, poskrbimo za veliko število blazin, ki bodo nosečnico podpirale v bočnem položaju, saj se ležanje na hrbtu po 20. tednu nosečnosti odsvetuje. Če načrtujemo masirati zgolj hrbet ali roke, lahko uporabimo t. i. masažni stol.

Kako dolgo naj traja masaža in kako pogosto jo je priporočljivo prakticirati?

Trajanje masaže je odvisno od počutja nosečnice. Običajno se čas izvedbe z napredovanjem nosečnosti krajša. Masažo lahko razdelimo na segmente in jo zato izvajamo pogosteje. Pogostost je odvisna tudi od izbranih masažnih tehnik in intenzivnosti. Če je v ospredju delo na mišicah, pustim telesu nekaj dni počitka, medtem ko lahko nežnejše masaže ali limfno drenažo izvajamo že naslednji dan.

Ali je masaža dejansko koristna tudi za sam porod?

Masaža med porodom omili bolečino med popadkom, pomaga sprostiti medenične mišice in posledično olajša širjenje medenice. Poleg tega lahko preko refleksnih con ali akupresurnih točk okrepimo maternične kontrakcije (popadke), dvignemo nivo energije ter tako nosečnici in plodu pomagamo pri porajanju.

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863