Bibaleze.si

Na porod se pripravite s plesom

N. K.

Nosečnost

0
27. 03. 2015 08.03

Ni nujno, da ste profesionalna plesalka. Sprostite se in začutite svoje telo, plešite s soncem in prekipevajte od energije. In ne samo med nosečnostjo, tudi med popadki v porodni sobi. Upamo, da se vas bodo besede Nine Terčon, dipl. med. sestre in porodne spremljevalke, dotaknile in boste razmislili o plesu pred in med porodom.

Nosečnica in ples

 

Nina Terčon, dipl. med. sestra in porodna spremljevalka
Nina Terčon, dipl. med. sestra in porodna spremljevalka FOTO: osebni arhiv
Na porod se lahko ženska pripravi tudi s plesom. Kako?

Vaja dela mojstra. Čeprav ne gre za gracioznost ali zapleteno koreografijo, je vaja pomemben del priprave na porod. Ponavljanje nekega giba bo pripomoglo k razumevanju, kako posamezen gib ali sklop gibanj vpliva na naše telo in naš um. Učinek plesnih gibov lahko podkrepimo z dihalnimi vzorci in vizualizacijo. Da bi lahko vse to med porodom tudi učinkovito uporabili, potrebujemo vajo. Spodaj opisujem primer uporabe enostavnih gibanj:

Med plesom se spomnite na to, da stojite trdno na tleh. Ob tem ko dvigate posamezno nogo, se zasidrate še globlje, vsa moč izhaja iz popka. Pokončna glava počiva na ramenih, prsni koš je odprt. Zavedate se svoje ženskosti in uživate v deljenju tega spoznanja. Spoštujete se.

Izberite glasbo, ki vam ustreza. Poslušajte in povežite svoja ušesa s popkom. Naj zvok potuje skozi ušesa, po hrbtenici navzdol in celo medenico napolni z glasbo. Pustite, da se vibracija zvoka iz popka širi navzven po telesu. Nežno zaokrožite z medenico. Mišice medeničnega dna so aktivne (nežno), kolena rahlo pokrčena. Preizkusite različna zibanja medenice in pozabite na seksualne tabuje. Sproščena in gibljiva medenica je baza vsem gibom. Igrajte se. Začutite prostor okrog sebe, napolnite ga s svojo energijo. Premikajte se po prostoru in plešite s srcem. Naj medenici sledi celo telo. Ko čutite, da ste s plesom res izrazili vse, kar ste želeli, se počasi umirite. Gibi naj postanejo vse subtilnejši. Tudi ko se telo popolnoma umiri, ostanite z vibracijo zvoka in opazujte premikanje energije.

Z vajo se bo izboljšalo zaznavanje telesa, um se bo umiril in povezava z otročičkom okrepila. Pomembno je, da se naučite poslušati svoj notranji jaz, da se ne obremenjujete z izvedbo ali zaporedjem, ampak sledite notranjemu vzgibu.

Nosečnica in ples
Nosečnica in ples FOTO: Profimedia

Zakaj takšno gibanje koristi ženskemu telesu?

Ples, kot neke vrste ritual, so poznala in še vedno poznajo vsa ljudstva, ki ohranjajo stik z naravo, poznajo njene ritme in sledijo njenemu valovanju. S plesom odpremo srce. Občutek lahkotnosti in otroške igrivosti izboljša intuicijo in samozaupanje. Predstavlja vez med zunanjim in notranjim svetom, čustvi in miselnimi vzorci. Poleg tega ples krepi srčno-žilni sistem, izboljša pljučne funkcije in skrbi za splošno vzdržljivost. Ples žensko sprosti in ji omogoča povezavo z njeno naravo, z žensko brez stereotipov, z žensko, ki si dovoli biti to, kar je.

Ali dejansko lahko ženska pleše tudi, ko predihava popadke?

Ritmično krčenje maternice, ali na kratko popadek, ženske pogosto povezujemo z bolečino. Porodna bolečina je odvisna od mnogih dejavnikov, med drugim tudi od čustvene naravnanosti, preteklih izkušenj in dojemanja poroda. Če imamo o porodu negativno predstavo, če smo prepričani, da imamo nizek bolečinski prag, če nas je strah poroda, potem bo večinoma dojemanje bolečine intenzivnejše. Preko dihalnih tehnik, vizualizacije ali plesa tako poskušamo umiriti naš um in sprostiti telo. Vsaka ženska lahko pleše, tudi med popadki. Pravzaprav niti ne potrebuje plesnega predznanja. Pleše lahko stoje, kleče ali na vseh štirih. Seveda postajajo gibi z naraščanjem intenzitete in trajanjem popadkov vse subtilnejši, lahko se osredotočimo zgolj na vizualizacijo valovanja maternice in sproščanja – širjenja medenice.

Ali ples pripomore k lažjemu, bolj sproščenemu porodu?

Porod bo s plesom zagotovo bolj sproščen in tudi dojemanje le-tega bo prijetnejše. Preko plesa se porodnica poveže s svojim telesom, otrokom in energijo rojevanja. Ker zaupa procesu, se porod odvija točno tako, kot je zanjo in za otroka najprimernejše. Ker ni pretiranega strahu, adrenalin ne povzroča odziva pripravljenosti na boj ali beg. Mišice ostajajo sproščene, maternični vrat se odpira.

Lažji porod ne bo nujno krajši ali brez bolečin, gre zgolj za način dojemanja situacije in povezavo med materjo in otrokom. Močnejša kot je ta vez med porodom, prijetnejši spomin ostane, lažje se vzpostavi dojenje, hitreje se uskladi ritem med mamico in otročičkom.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863