Bibaleze.si

Zakaj so jutranje slabosti zdrave?

N. K.

Nosečnost

0
24. 08. 2016 08.15

Kar 85 odstotkov nosečnic ima v prvem trimesečju jutranje slabosti in večina trdi, da so včasih res naporne. Toda nova študija dokazuje, da imajo pozitiven vpliv na otrokovo zdravje.

Nosečnica

 

Nosečnica
NosečnicaFOTO: Thinkstock

Jutranje slabosti so eden od simptomov nosečnosti. Kar 85 odstotkov nosečnic ima jutranje slabosti v prvem trimesečju in to vpliva na njihovo psihično in fizično zdravje.

Nova študija, objavljena v Journal Reproductive Toxicology, navaja, da imajo jutranje slabosti pozitiven vpliv na otrokov razvoj. In to spoznanje bo pomagalo bodočim mamicam, da lažje prebrodijo to naporno obdobje slabosti. Pri raziskavi je sodelovalo 850.000 nosečnic in spoznali so, da so ženske, ki so imele jutranje slabosti, redkeje imele spontani splav in so pogosteje rodile zdrave otroke, le 6,5 odstotka jih je doživelo prezgodnji porod. Po drugi strani pa je 9,5 odstotka žensk, ki niso imele močnih jutranjih slabosti, rodilo pred predvidenim datumom poroda.

Jutranje slabosti so namreč posledica povečanega hormona, ki se sprošča v prvem trimesečju. To seveda ne pomeni, da morate skrbeti, če vam na začetku nosečnosti ni slabo. Strokovnjaki le želijo poudariti, da jutranje slabosti vplivajo na kakovost življenja in so vredne truda, ker slabosti pozitivno vlivajo na otrokov razvoj. In to je eden izmed znakov, da se otrok pravilno razvija in raste.

Pomembno je, da ginekologu omenite jutranje slabosti, še posebej, če ves čas bruhate in ničesar ne morete jesti.

Nasveti, kako ublažiti jutranjo slabost ali jo celo preprečiti

►Zjutraj se počasi prebujajte, ne skočite en dva tri iz postelje. Preden se dvignete iz postelje, še malo poležite. Zraven postelje imejte na nočni omarici zdrav prigrizek in kozarec vode ali čaja ali pa naj vam partner v posteljo prinese opečenec in čaj.

►Jejte večkrat na dan, in sicer po malem. Ne obremenite želodca naenkrat z večjo količino hrane.

►Uživajte suho sadje, še posebej suhe marelice, ki vzdržujejo raven kalcija v krvi. Vsakič, ko začutite, da vam bo slabo, pojejte od dve do tri suhe marelice ali nekaj mandljev.

►Pijte, četudi niste žejni, saj telo izgublja elektrolite. Privoščite si vodo, sadne sokove, zeliščne čaje, približno od dva do tri litre dnevno.

►Proti slabosti si lahko pomagate tudi z ingverjem, saj njegove sestavine pomirjajo želodec.

►Če vas motijo intenzivni vonji in vam je zaradi njih slabo, ne uporabljajte parfumov, ne prižigajte dišečih sveč … Čim več časa preživite na svežem zraku, sprehajajte se in globoko dihajte.

►Nekateri pa pravijo, da proti slabosti pomaga vonj citrusov.
Izmenično prhanje s toplo in mrzlo vodo bo pospešilo prekrvavitev in ne bo vam tako slabo.

►Še vedno telovadite, saj so ugotovili, da je ženskam, ki ostanejo aktivne med nosečnostjo, manj slabo.

►Če vas je strah, kaj vas čaka med nosečnostjo, pri porodu, kot mamo … se o vsem pogovorite s partnerjem, izbranim ginekologom, prijateljico. Mogoče vam je slabo prav zaradi strahu …


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863