Bibaleze.si

Če boste barvali jajca, potem morate vedeti vse to

N. K.

Prosti čas

1
09. 04. 2020 15.04

Obstaja vse več različnih načinov barvanja, okraševanja, poslikavanja ... velikonočnih jajc, vendar še vedno vam mora biti na prvem mestu dejstvo, da morajo biti na koncu užitna.

Pirhi

 

Velikonočna jajca po svetu-6
Velikonočna jajca po svetu-6 FOTO: Reuters

Jajca, ki so barvana s prehrambenimi in naravnimi barvami, niso nevarna za zdravje. Dobro je vedeti, da je jajčna lupina porozna. Sestavljajo jo kristali kalcija in vsebuje veliko majhnih por, in sicer približno 17.000, ki prepuščajo vlago in zrak. Skozi lupino gredo lahko strupene snovi, zato ni dobro, da uživate pisanice, ki ste jih pobarvali recimo z lakom za nohte ali s kakšno barvo, ki nikakor ni užitna.

Predlagamo vam, da pobarvate nekaj velikonočnih jajc za okras s tehniko, ki vas navdušuje, nekaj pa za uživanje.

Kako na naraven način pobarvati jajca?

Rdeče zelje in žlička kurikume jajca obarvajo limitno zeleno. Rjavkasto barvo jajc boste dobili, če jih boste kuhali v čebulnih olupkih. Rumenkasto barvo dobite s kurikumo. Vijolična barva jajc je posledica rdeče pese. Modra jajca boste postregli, če jih boste kuhali z rdečim zeljem.

Trik

Majhen trik: če želite, da se bodo jajca svetila, jih premažite s slanino ali oljem.

Kako preverite, ali je jajce sveže?

►Prvi test je ta, da jajce daste v kozarec z vodo. Sveže jajce se bo potopilo, malo starejše se bo le z enim delom dotikalo dna. Jajce, ki plava na površini, ni primerno za uživanje.

►Pri drugem testu dajte jajce zraven ušesa. Malo ga potresite in poslušajte, kakšen zvok oddaja. Če ne slišite nobenega zvoka, je sveže. Če slišite pretakanje, je verjetno jajce staro, zato ga ne jejte niti vi niti vaš otrok.

►Pri tretjem testu jajce ubijte na krožnik in poglejte, kakšnega videza je. Če je rumenjak čvrst in okrog njega pa beljak lepo razporejen, je jajce sveže. Če se je rumenjak malce sploščil, beljak pa je še vedno prozoren in se ni popolnoma razlil, je še primeren za uživanje. Če je rumenjak mehek in se je popolnoma razlil, beljak pa je voden, tega ne jejte.

Jajca kupujte v trgovini, ker so testirana in označena z rokom trajanja, ali pri preverjenih kmetih.

Bodite pozorni, da imate pri pripravi vedno čiste roke in kuhinjski pult. Pred kuhanjem jajca dobro operite pod tekočo vodo, da odstranite bakterije.

Pozor: velikonočnih jajc ne pustite dlje od dveh ur na sobni temperaturi, da ne postanejo leglo bakterij. Preden jih postrežete, jih ohlajena in obarvana postavite kar v hladilnik. Pisanice pojete v sedmih dneh.

Velika noč
Velika nočFOTO: iStockphoto

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863