
Vitamini so organske snovi, ki so nujne za življenje, saj so bistvene za normalno delovanje telesa. Strokovnjaki pišejo, da jih – z redkimi izjemami – ne moremo ustvarjati oziroma sintetizirati sami, jih pa v naravni obliki v neznatnih količinah vsebuje vsa hrana. To pomeni, da pridejo v naše telo s prehranjevanjem in pa tudi uživanjem dodatkov, ki so na voljo v tabletah, kapsulah, tekočinah itd.
Kako vitamini učinkujejo na otroka?
Dr. Earl Mindell pojasnjuje, da so ''vitamini sestavni deli encimskih sistemov, ki v nekem smislu dajejo otroku energijo. Encimski sistemi delujejo kot svečice v motorju na notranje izgorevanje: spodbujajo in uravnavajo otrokovo presnovo ter vzdržujejo njegove funkcije na najvišji stopnji''. Kaj otrok uživa, se ne kaže samo na njegovi teži, temveč tudi počutju. Zametek vsega pa je že obdobje nosečnosti – prav zato je velik poudarek na prehrani, ki jo uživa bodoča mamica: nosečnica lahko najbolje poskrbi za svoje nerojeno dete, če uživa raznoliko hrano, popije dovolj tekočine in zagotavlja zadosten vnos ustreznih hranil. Najpomembnejše stopnje zarodkovega razvoja potekajo prav v prvih tednih nosečnosti, ko marsikatera ženska sploh še ve ne, da je noseča. Prav zato se je treba – v kolikor je nosečnost načrtovana – tudi na krožniku pripraviti na zdravo dvojino.
– jedi, ki vsebujejo veliko vitaminov skupine B (zelena listnata zelenjava, sir, ribe, jajca itd.),
– jedi, ki vsebujejo veliko C-vitamina (agrumi, jagode, cvetača, paradižnik, zelena solata itd.),
– s folno kislino bogata živila (zelena solata, špinača, brokoli, brstični ohrovt, cvetača, fižol, grah, repa, divjačina, gos, govedina, jagnjetina itd.),
– s kalcijem bogate jedi (mleko in mlečni izdelki, oreščki, sir, soja itd.).
Praktični nasveti, kako ohraniti vitamine v jedeh
Največ biološko aktivnih snovi zgubijo živila pred in med kuhanjem. Zato velja opozoriti, kako lahko ohranite vse tisto ''zdravo'' v jedeh:
►Svežo zelenjavo pred pripravo operite, nikdar pa je ne namakajte.
►Sadje in zelenjavo vedno operemo in razrežite tik pred uživanjem.
►Zelenjavo kuhajte na pari, če se odločite za kuhanje v kropu, naj bo vode ravno dovolj, to pa potem uporabite za juho, omako itd.Živilo kuhajte v pokriti posodi – pokrov naj dobro tesni, da lahko v loncu nastaja dovolj pare.
►Ko živilo dušite, uporabite zelo majhno količino maščobe ali dušite celo brez nje. Živilo se mora dušiti na majhnem ognju v dobro zaprti posodi, zato da se v pari zmehča in se ohranijo hranilne snovi.
►Zmrznjene zelenjave pred kuhanjem ne tajajte.
►Če živila pečete (meso, ribe itd.) se izognite dodajanju maščob – raje pecite v zaprti posodi, da se živilo pripravlja v lastnem soku.
►Cvrtje je priprava jedi v večji količini maščobe – že sam način priprave ni preveč zdrav, saj se živila prepojijo z maščobo, zaradi česar so težje prebavljiva in zelo kalorična. Če se pa že odločite za tak način priprave, izberite olje za cvrenje, saj v primerjavi z navadnim kuhinjskim prenese višje temperature.
Česa ne sme uživati nosečnica?

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV