Bibaleze.si

Kaj uživati za malico na plaži, ob bazenu?

N. K.

Recepti za malčke

1
26. 06. 2023 05.00

Vse preveč družin na plaži in kopališču za malico uživa nezdrave slane prigrizke, ki v vročini še dodatno obremenijo organizem. V vaši hladilni torbi naj se raje znajdejo sadje, zelenjava, polnozrnat kruh z lahkim namazom in dovolj vode.

hrana


O tem, kaj naj bi jedli in pili za malico v vročih dneh na plaži ali kopališču, smo se pogovarjali z nutricistko in svetovalko za prehrano Karlo Klander. Svetovala je tudi, kaj naj malicajo najstniki, ki se med počitnicami sami potepajo naokrog.

Kaj naj vzamemo za malico s sabo na plažo ali bazen za naše najmlajše (seveda v hladilni torbi ali nahrbtniku), če bomo tam preživeli več ur? Kaj je najbolj zdravo?

Ko se odpravimo na plažo ali bazen in tam ostanemo dlje časa, običajno s seboj vzamemo tudi hrano in pijačo. Želela bi opozoriti, da je še kako pomembno, kaj bomo vzeli s sabo in seveda tudi to, da hrano in pijačo hranimo v primerni torbi, ki bo ohranila temperaturo tudi v najbolj vročih dneh. 

Velikokrat opažam, da ljudje na kopališča jemljejo precej nezdrava živila. V njihovih torbah tako pogosto pristanejo različne sladkarije, slani ali mastni prigrizki (čipsi, palčke ipd.), nezdravi sendviči, seveda pa tudi različni sladki sokovi, kola in celo alkoholne pijače. To vsekakor ni primerna hrana in pijača za na plažo, vsekakor tudi drugače ne. 

Lubenica je idealna malica za na plažo.
Lubenica je idealna malica za na plažo.FOTO: Adobe Stock

Gre namreč za močno predelana živila, polna soli, sladkorja in drugih aditivov, neredko pa tudi zelo mastna. Kje so vitamini, minerali, encimi, voda ipd., se redkokdo vpraša. Takšna nezdrava prehrana je še posebej v vročini obremenilna, kar lahko privede tudi do določenih neprijetnosti (težav s prebavo, glavobola ipd.).

Torej, poskrbimo za to, da vzamemo s sabo čim več zdravih živil, ki nas nasitijo, z njimi dobimo tudi veliko hranil in vode, po drugi strani pa ne obremenijo našega organizma. Tako svoje hladilne torbe napolnimo raje z veliko svežega, sezonskega sadja in zelenjave, svežimi solatami in še kakšno drugo lahko hrano (npr. stročnicami, polnozrnatim kruhom z lahkimi namazi itd.). Seveda pa tudi z obilico sveže vode!

Vedno imejte s seboj prigrizke, vodo in sočno hrano.
Vedno imejte s seboj prigrizke, vodo in sočno hrano.FOTO: Dreamstime

Kaj naj otroci pijejo ob morju, reki, na bazenu ...?

Za otroke je najbolje, da na kopanju pijejo vodo. Ta nas odžeja in ne obremeni našega organizma. Poleg tega, da smo primerno hidrirani, poskrbimo tudi za to, da se naš organizem ves čas razstruplja. Vsekakor ni primerno, da svoje otroke navajamo na to, da pijejo različne sladke sokove in gazirane pijače. 

Te običajno vsebujejo veliko sladkorja in različnih aditivov, s čimer si ne naredimo nobene koristi. Poleg tega pa nas takšna pijača ne odžeja. Ravno nasprotno – zaradi svojih sestavin povzroča odvisnost in človek tako vedno znova posega po dodatnem kozarcu.

Kaj je zdrava malica, pijača za odrasle na plaži?

Ravno tako, kot moramo misliti na zdravje svojih otrok, je potrebno, da poskrbimo tudi zase. Zato naj tudi odrasli ne posegamo po različnih sladkih pijačah, niti ne po alkoholnih pijačah. Ne nazadnje tudi ni ravno vzgojno, da smo pri otrocih dosledni in skrbimo za to, da pijejo vodo, sami pa jim nismo dober zgled! Najbolje je, da na kopališče vzamemo primerne količine vode in bo tako dobro poskrbljeno za vso družino. Poleg tega pa tudi ne bomo po nepotrebnem zapravljali denarja za napitke, ki so neredko tudi precej dragi.

 

Kaj naj od hrane pripravimo v nahrbtnik najstnikom (ki se med počitnicami potepajo naokrog sami), da jih na kopališču ne bo premamila postrežba s hitro prehrano? Mogoče kakšen zdrav zelenjavni namaz? Kaj pa naj pijejo?

Pri najstnikih je naša naloga še nekoliko bolj zahtevna, saj imajo že izoblikovane okuse in navade, poleg tega pa ne gre niti zanemariti vplivov okolja. Predlagam, da poskušamo najstniku dopovedati, kakšni so dobrodejni vplivi zdrave prehrane (npr. čistejša koža brez aken, večja moč in vzdržljivost, bolj vitko telo ipd.) in ne samo vsiljevati nova pravila. Tako bo raje napolnil svoj nahrbtnik s svežim in tudi kakšnim suhim sadjem, oreščki in semeni, mešano solato ali pa bolj zdravim sendvičem.

Ko mladostniku pripravljamo sendvič, posezimo po bolj zdravem kruhu (npr. 100-odstotno polnozrnatem, rženem, brez kvasa itd.). Namaz lahko pripravimo kar sami, ker je možnosti res neskončno. Lahko recimo pretlačimo čičeriko (ali kakšno drugo stročnico), dodamo nekaj olja, soli in morda malce limoninega soka ter začimbe po okusu. 

Sendvič bo tudi zelo okusen, če mu dodamo kakšne popečene bučke ali jajčevce in veliko sveže zelenjave (list solate, papriko, paradižnik, olive, kalčke ipd.). Če mladostnik prisega na sir, mu dodamo kozji ali ovčji, nemastni, mesu pa se na potepanju v vročih dneh lahko tudi odpove. Namesto sladkarij se dobro prileže kakšno slastno suho sadje (npr. ananas) ali pa doma narejene energijske ploščice (posušena zmes sadja in oreščkov in semen).

Seveda poskrbimo za to, da se bo v nahrbtniku znašla tudi sveža voda. Da bo najstniku bolj privlačna, mu lahko kupimo zanimivo steklenico, ki je na voljo tudi na našem tržišču.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863