
Če se vam med nosečnostjo je čokolada, si jo privoščite, vendar ne pretiravajte, saj vsebuje kofein. Velike količine kofeina pa lahko povzročijo, da bo vaš otrok imel nizko porodno težo ali celo splav.
Po poročanju strokovnjakov naj bi zaužili največ 200 mg kofeina dnevno. Vedeti morate torej, da 50 g temne čokolade vsebuje približno 50 mg kofeina, 50 g mlečne čokolade 25 mg kofeina, bela čokolada pa ne vsebuje kofeina.
Po drugi strani pa strokovnjaki trdijo, da čokolada prispeva k mnogim dobrim stvarem. Nosečnice, ki so jo redno uživale, so rodile otroka, ki se je pogosteje smejal od tistih, katerih mame niso jedle čokolade med nosečnostjo. Čokolada, zaužita v normalnih količinah, znižuje tudi tveganje za preeklampsijo.
Otroci
Otroci čokolado obožujejo predvsem zaradi njenega okusa in marsikateri malček jo z veseljem označi za svojo najljubšo hrano, medtem ko strokovnjaki za prehrano opozarjajo, da čokolada ne more in ne sme nadomestiti klasičnega obroka, kot je kosilo.
Otroci jo lahko uživajo v manjših količinah, z njo pa naj se seznanijo čim pozneje. Kot svetuje nutricistka Mojca Cepuš je količina, ki se je največkrat prepoznala za zdravo 418 Kj, kar lahko enačimo z eno vrstico čokolade.
Ker čokolada velja za vir energije, naj jo otroci uživajo v dopoldanskem ali popoldanskem času in zagotovo ne pred spanjem, kar lahko povzroči nespečnost. Zaradi visoke vsebnosti sladkorja bo otrok po zaužiti čokoladi hiperaktiven, zato je primerno, da se posladka pred igranjem, učenjem ali gibanjem, vsekakor pa ne pred odhodom v posteljo.

Različne raziskave čokolado v zmernih količinah opredeljujejo za zdravo in telesu neškodljivo. Dokazano je, da flavonoidi v čokoladi zmanjšujejo tveganje za obolenjem srca in ožilja, prav tako je sladka razvada znana kot psihoaktivna hrana, saj daje občutek zadovoljstva, uravnava razpoloženje, zmanjšuje strah ter napetost. Tovrstne lastnosti strokovnjaki pripisujejo predvsem žlahtnim, temnim čokoladam, ki pa otrokom zaradi grenkega okusa niso zanimive. Ker črna čokolada vsebuje kofein, jo nekateri strokovnjaki za prehrano močno odsvetujejo, medtem ko je večina prepričana, da otrok v zmernih količinah lahko uživa čokolado, ki ne presega 65 odstotkov deleža kakava.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV