Bibaleze.si

Vabljeni na dneve odprtih vrat pridelovalcev, predelovalcev in zadrug

Bibaleze.si

Vse o prehrani

0
16. 10. 2013 20.34

Ministrstvo za kmetijstvo in okolje nadaljuje s svojo akcijo, s katero vabi mame, očete, babice, dedke, tete, strice, otroke … da se na kmetije in v zadruge pridejo seznaniti o prednostih lokalno pridelane in predelane hrane. Pred nekaj dnevi sta tako svoja vrata odprli kmetija Arbiter v Šmartnem pri Slovenj Gradcu in podjetje Evrosad v Krškem. Če ste zamudili, nič hudega, še imate priložnost (www.lokalna-kakovost.si)!

V podjetju Evrosad


Že pred letom 1800 …

Kmetija Arbiter, ki se skriva pod obronki Pohorja, ima bogato zgodovino, njeni začetki segajo pred letom 1800, v dokaz za to še danes stojita stanovanjska hiša in gospodarsko poslopje iz tistega časa. Ukvarjajo se s predelavo mesa, mleka, sadja in zelenjave, peko kruha, potic in peciva na tradicionalen način. Mnogi, ki so obiskali kmetijo, bi vam v en glas pritrdili, da so njihovi izdelki slastni in kakovostni, nikakor se niso mogli upreti salamam, suhemu in svežemu dimljenemu mesu, klobasam, pečenicam, zaseki, skuti, kislemu mleku, koruznemu, rženemu, ajdovemu, pirinemu kruhu, z največjim navdušenjem pa so se posladkali z domačo lešnikovo, orehovo in pehtranovo potico.

Na dnevu odprtih vrat so si obiskovalci lahko ogledali pridelavo sadja in zelenjave na kmetiji, Jožica Arbiter pa jim je zaupala, kako zagotavljajo kakovost lokalnih pridelkov: ''Zemlja, kjer gojimo pridelke, je zdrava, saj okolica ni obremenjena z onesnaževalnimi industrijami. Na kmetiji pridelano mleko je dnevno kontrolirano, tako zagotavljamo njegovo kakovost. Vso krmo in hrano, ki jo zagotovimo na kmetiji, pridelamo brez GSO. Naš cilj je čim višja kakovost pri vsebnosti maščob, beljakovin in čim nižja vsebnost mikroorganizmov in somatskih celic, pri čemer smo že leta uspešni. Pri predelavi se držimo načela, da potrošniku predelamo doma rojene in vzrejene živali, kot so govedo in prašiči. Tako je zagotovljena sledljivost pri pridelavi in predelavi mesnih produktov.'' Držijo se pravila – najkrajša pot od hleva in njive do mize. In seveda se pri njih skrivajo tudi recepti naših babic in prababic za peko krušnih izdelkov, poslužujejo se tradicionalnega načina in pri tem ne onesnažujejo okolja.

Gregor Švajger, predstavnik sektorja za kmetijske trge na Ministrstvu za kmetijstvo in okolje, je poudaril prednosti lokalno pridelane hrane: ''Lokalna hrana je pomembna, ker temelji na tradicionalni pridelavi, izkorišča lokalne potenciale, vključuje lokalno prebivalstvo in zagotavlja trajnostni regijski razvoj, zlasti pa omogoča prehransko neodvisnost.'' Ob tem je dodal, da je ena ključnih usmeritev povečanje samooskrbe na trajnosten način, in sicer ob skrbnem varovanju naravnih virov, še zlasti pitne vode, kmetijske zemlje in tal, ter ohranitvi biotske raznovrstnosti.

Več kot 20.000 ton sadja

Čeprav se sliši neverjetno, vendar v podjetju Evrosad pridelajo 20.000 ton sadja na približno 600 ha neto površine. To je potrdil tudi mag. Peter Zadravec, direktor proizvodnje, ki je spregovoril tudi o kakovosti sadja: ''Že več kot deset let sodelujemo s sadjarji iz Posavske regije, v zadnjih letih pa tudi iz cele Slovenije, s katerimi imamo sklenjene pogodbe o skupni pridelavi jabolk, hrušk in breskev. Za kakovosten nadzor nad izvajanjem del, ki se kaže tudi v kakovosti končnega pridelka, velikokrat sodelujemo tako z domačimi kot tujimi strokovnjaki.'' Podjetje se zaveda, da potrošniki prisegajo na kakovost, zato redno izvaja kontrolo kakovosti izvedenih del in pridelkov v proizvodnji ter hladilnici, med najpomembnejši spadata analiza kakovosti plodov, ki jo sami izvajajo v lastnih laboratorijih in analiza na ostanke fitofarmacevtskih sredstev, ki jo naročajo pri enem od najnatančnejših evropskih pooblaščenih laboratorijev v sosednji Avstriji.

Obiskovalcem podjetja so na dnevu odprtih vrat zaupali, da je bila pot do zaupanja v njihovo sadje dolga. Morali so se resnično potruditi, v ta namen so zgradili sodoben skladiščni in sortirno-parkirni center, vse vrhunsko izpopolnili tudi pri hlajenju in pripravi za kupca ter potrošnika. Uspelo jim je, da danes mnogi že leta in leta posegajo po doma pridelanem sadju.

Tomaž Džuban z direktorata za kmetijstvo je ob tej priložnosti spregovoril o tradiciji in razvojni strategiji sadjarstva v Sloveniji: ''Sadjarstvo ima na območju Slovenije razmeroma dolgo tradicijo, prevladujoča sadna vrsta je jablana. Odličen potencial za razvoj pa ima zagotovo ekološka pridelava sadja.''

Zakaj je dobro obiskati eno izmed kmetij, zadrug, podjetij …?

Preživite vikend malo drugače in se z vsemi družinskimi člani na lastne oči prepričajte, kako nastaja lokalna hrana, pocukajte za rokav kmetovalce in iz prve roke poizvedite o njeni kakovosti. Poskusite nove jedi, približajte jih tudi otrokom, ki ne poznajo vseh okusov. Verjemite lokalno pridelani in predelani hrani! Vaša družina se bo tako lažje podala v boj z raznimi virusi in bakterijami, živila in jedi bodo na vašem krožniku brez umetnih dodatkov, ki izboljšujejo okus, v njih pa bo ostala skrita paleta raznih vitaminov. Ob vsakem grižljaju boste prav vsi lahko na glas vzkliknili: ''Njam, mljac, mljac!'', saj bo okus tako pristen, svež in domač.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863