Zakaj je Slovencem tako pomembna božična večerja?
Božič običajno Slovencem veliko pomeni, saj predstavlja lep družinski praznik, ki združuje družinske člane ob prijetnem druženju, slavnostni večerji in težko pričakovanem obdarovanju. Ob tem ne gre pozabiti pomembnega dejstva, da je sodobni človek obremenjen z vsakdanjimi obveznostmi in ima za druženje z družinskimi člani, sorodniki ter prijatelji vse manj časa, zato so takšni obredi in običaji še toliko bolj pomembni.

Kaj se za božični večer najpogosteje znajde na mizi?
Za božični večer po navadi poskrbimo, da je naša miza čim bolj slavnostno in bogato obložena. Ob takšni priložnosti običajno ne sme manjkati mamljivega narezka, slastnih juh, različnih vrst mesa (pečenke, različnih zrezkov, ocvrtega mesa, klobas ipd.), bogatih prilog (različnih vrst krompirja, rižote, zelenjave v omakah ipd.), slavnostnih sladic in dobrih pijač.
Kakšen praznični jedilnik bi vi svetovali, da ne obremenimo preveč želodca in prebave?
Tradicionalne navade je običajno zelo težko spreminjati in omajati, ne glede na to, kako nezdrave so. Ljudje si ob slavnostnih priložnostih ne pustimo kar tako vzeti svoje najljubše jedi, vendarle bi veljalo tudi ob takšnih priložnostih upoštevati vsaj kakšen zdrav nasvet.
Tudi pri slavnostni večerji naj velja, da ne jemo preveč, saj z obiljem hrane bistveno obremenimo prebavo. Pomembno bi bilo upoštevati to, da ob večerji pojemo tudi čim več sveže zelenjave in solat, saj nam surova hrana s svojim bogastvom vitaminov, mineralov, encimov in vseh drugih hranil daje pri prebavi močnejše in bolj koncentrirane hrane pomembno podporo.
Priporočila bi, da se na slavnostnem jedilniku znajde čim več lahkih jedi, če je le mogoče tudi brezmesnih. Ne gre zanemariti tudi tega, da poskušamo s hranjenjem zaključiti čim prej in ne jemo pozno v večer. Ne bi bilo pa odveč, če bi izbrali le živila, ki se v kombinaciji lažje prebavijo.
Je pomembno, da za božič postrežemo meso?
Za nekatere je zelo pomembno, da za božič gostom postrežejo meso, saj so prepričani, da brez tega ni pravega praznovanja, brezmesno hrano pa smatrajo za drugorazredno. Pa vendarle ni tako! Obstaja nič koliko čudovitih brezmesnih gurmanskih jedi, ki očarajo še tako velikega skeptika. Treba je le malo dobre volje, odprtosti za raziskovanje in odkrivanje novega. Večkrat je bilo dokazano, da pretirano uživanje mesa lahko škoduje našemu zdravju. Po bogatem mesnem obroku smo po navadi utrujeni in zaspani in čisto nič praznično razpoloženi. Zakaj torej ne bi za božič tokrat storili drugače in malce poskrbeli tudi za svoje zdravje? Vsaj ena brezmesna jed bo čudovito popestrila praznično mizo!
Kakšne sladice po navadi pripravijo za božič gospodinje? Bi kakšno še dodatno priporočili, naj z njo presenetijo goste?
Za božič se vsaka gospodinja rada izkaže tudi pri sladicah. Le-te so pika na i praznične večerje in tu želimo še toliko bolj očarati povabljene. Pri nas gotovo kraljujejo različne potice, medenjaki, keksi, slavnostne torte ipd.

Velja omeniti, da je to zelo močna in težka hrana, upoštevajoč, da je že ves svečani meni poln energijskih pregreh. Uživanje v sladicah takoj po obroku lahko privede, pri že tako težko prebavljivi hrani, do še dodatnega bremena za našo prebavo. Sladkor namreč ovira in upočasnjuje prebavo, zato, če je le mogoče, s sladico malce počakajmo.
Poleg tega bi gospodinjam, ki so odprte za kaj novega in bolj zdravega, predlagala, da za svoje najljubše sladice poiščejo bolj zdrave alternative. Tako lahko tiste, ki na primer rade pečejo potice, tokrat poskusijo s kakšno lažjo, morda celo vegansko potico, ki je ravno tako slastna in veliko bolj zdrava. Tiste, ki so mojstrice tort, lahko tokrat goste očarajo s presno tortico. Najde se tudi nič koliko zdravih receptov za ostalo pecivo in sladice, ki sodijo na praznično mizo.
Kakšna pijača, napitek … sodi zraven svečane večerje?
Tradicionalno odraslim ob svečani večerji postrežemo z dobrim vinom, otroci pa so deležni različnih sokov, ledenih čajev in drugih sladkih napitkov. Predlagala bi, da ste pri alkoholu zelo zmerni in daste prednost kakovosti pred količino. Ne glede na vrsto pijače, pa bi veljalo omeniti tudi to, da pitje tekočine med obrokom obremenjuje prebavo, saj redči naše prebavne sokove. Glede na to, da ob svečanih priložnostih po navadi posegamo po močnejši in težje prebavljivi hrani, tega dejstva ne gre spregledati.
Želela bi opozoriti tudi na to, da vendarle bodite zmerni in tudi ob svečanih priložnostih svojim otrokom omejite pitje sladkih pijač. Vsekakor pa bodite vsaj toliko osveščeni, da kupujete 100-odstotne sadne sokove in ne različne umetne sladke pijače, ki so polne sladkorja in aditivov. Če jim boste ponudili kar vodo ali pa kakšen svež stisnjen sok, pa še toliko bolje. Seveda tudi tu velja ''manj je več'', zato poskrbite, da malčki med obrokom ne pijejo pretirano, saj bi to lahko ob težko prebavljivi svečani hrani povzročilo bolečine v trebuščku in slabost.
Veliko pozornosti pa za božično večerjo namenimo tudi okrasitvi mize, pogrinjkom. Kakšna okrasitev je najbolj tradicionalna, obenem pa dovolj svečana, da bomo z njo osupnili povabljence?
Pri okrasitvi in pogrinjkih bi sama dala prednost čim bolj naravni dekoraciji in naravnim materialom. Če okrasitev pride na kakšen koli način v stik s hrano, pa moramo temu dati še toliko večjo pozornost. Vsekakor ne potrebujemo nujno dragih dekoracij, veliko lepih stvari za okrasitev najdemo kar v naravi, lahko jih malce dodelamo, obogatimo z lepimi svečami in morda kakšnim okraskom in naša okrasitev bo popolna, še več – povsem unikatna!
