Bibaleze.si

Na kmetiji je zabavno!

Bibaleze.si

Vse o prehrani

0
25. 10. 2013 14.48

V Poljanski dolini sta doma Žiža in Milan Brence, ki se že od leta 1988 trudita za obstoj kmetije Pustotnik, na kateri se skriva pravo bogastvo najkakovostnejših sirov. Pred nekaj dnevi sta odprla vrata vsem obiskovalcem in jim pokazala, kako se pridelujejo in predelujejo mleko ter mlečni izdelki. Tudi sami lahko pokukate na kmetije in poskusite domačo hrano: www.lokalna-kakovost.si.

Na kmetiji lahko otroci pobližje spoznajo domače živali in poskusijo domače dobrote. Preživite poseben dan in se na lastne oči in brbončice prepričajte o kakovosti lokalno pridelane in predelane hrane.


Zakaj so mleko in mlečni izdelki pomembni za naš obstoj?

''Mleko in mlečni izdelki v dnevni uravnoteženi prehrani predšolskega otroka predstavljajo osnovno živilo, ki vsebuje pomembne hranilne in zaščitne snovi. Mleko predstavlja pomemben vir vitaminov in mineralov, med katerimi je potrebno še posebej izpostaviti kalcij in vitamin D, ki pomembno vplivata na trdnost skeleta, in s tem manjši delež zlomov in poškodb v kasnejših življenjskih obdobjih,'' zatrjuje Cirila Hlastan Ribič z Inštituta za varovanje zdravja Republike Slovenija in dodaja, da mleko vsebuje tudi konjugirano linolensko kislino, masleno kislino in v maščobi topne vitamine A in D, E in K ter betakaroten. Predstavlja tudi pomemben vir fosforja, natrija, kalija, klora, magnezija, železa in cinka.

Zadostna zaužita količina mleka in mlečnih izdelkov zmanjša tveganje za osteoporozo, preventivno učinkuje pred povišanim krvnim tlakom. ''Nezadostno uživanje mleka v obdobju otroštva poveča tveganje za nastanek debelosti v kasnejšem obdobju. Mleko vsebuje še druge bioaktivne snovi, ki so vključeni v procese regulacije telesne teže in metabolizma glukoze. Prehrana z visoko vsebnostjo kalcija zmanjša lipogenezo in pospeši reakcije lipolize, kar se odraža na zmanjševanju telesne teže in zmanjševanju deleža maščob v telesu,'' pojasnjuje strokovnjakinja z Inštituta za varovanje zdravja Republike Slovenija.

Pokukali smo na kmetijo Pustotnik!

Adrijana Bezeljak iz službe za živilskopredelovalno industrijo in mednarodno medinstucionalno sodelovanje na Ministrstvu za kmetijstvo in okolje nam je pojasnila, da 32 odstotkov potrošnikov že prisega na lokalno pridelano in predelano hrano. Odločili so se, da s projektom Lokalna kakovost odpira svoja vrata dajo možnost vsem, da pridejo in se na licu mesta prepričajo, kako kakovostna in varna je lokalna hrana.

Mi smo pokukali na kmetijo Pustotnik. Žuža in Milan Brence sta leta 1988 v preprosti sirarnici začela s predelovanjem lastnega kravjega mleka, danes pa se lahko pohvalita s pravim centrom sirarstva in kulinarike. ''Na naši kmetiji se ukvarjamo tako s pridelavo kot tudi s predelavo mleka in mlečnih izdelkov, kar pomeni, da del osnovne surovine zagotavljamo sami. Tudi kozje in ovčje mleko, ki ga sicer odkupujemo, izhaja izključno iz lokalnega območja, kar pomeni da so distribucijske poti zelo kratke. To nam zagotavlja mleko najvišje kakovosti, kar je v naši dejavnosti in za kvaliteto končnih izdelkov pravzaprav najpomembnejše,'' je obiskovalcem svoje stremljenje k vrhunski kvaliteti pojasnila Žuža Brence. Njuna hčerka Katarina Brence je poudarila, da se njihove živali hranijo s travo in senom, v kar so se lahko prepričali tudi najmlajši obiskovalci, ki so hranili nekaj dni stare teličke.

Žuža Brence
Žuža Brence FOTO: Aljoša Kravanja

Seveda so lahko vsi poskusili domače dobrote, ki ne vsebujejo aditivov, konzervansov in stabilizatorjev. Starši so navdušeno hranili malčke z odličnimi jogurti, katerim so dodane žitarice, koščki čokolade, sadja, najbolj radovedni otroci, željni poskusiti nekaj novega, pa so si na lesen krožniček naložili koščke ovčjega, kozjega ali kravjega sira, domač kruh so si namazali s sirno-bučnim namazom, kajmakom ....

Kaj so prednosti uživanja lokalno pridelane in predelane hrane?

Ste vedeli, da v Sloveniji pridelamo letno okrog 620 do 650 tisoč ton mleka? Andrej Šalika iz službe za kmetijske trge na Ministrstvu za kmetijstvo in okolje je poudaril, da mleko od kmetije, mlekarne do trgovine, potrošnika pride po zelo kratki poti, pri čemer je zagotovljena boljša kakovost. ''Živali se pasejo doma in s tem zagotovimo boljše mleko, kakovostnejše je za uživanje, tudi nekaj več vitaminov vsebuje. Denimo sam vitamin A je vezan na pašo doma, še posebej zaradi tega pa so boljši mlečni izdelki, kot je na primer sir.'' Ker je pot kratka, tudi ni ogromnega onesnaževanja okolja.

Strokovnjak je izpostavil, da imamo z lokalno pridelano in predelano hrano višjo dodatno vrednost, ta pa seveda pozitivno vpliva na gospodarske razmere v državi, istočasno pa zagotavlja dodatna delovna mesta.

Nikakor pa ne moremo spregledati dejstva, da kmetje veliko pripomorejo k obiskanosti Slovenije, saj poskrbijo, da turisti v naši deželi občudujejo lepoto narave in se dobro najejo. V gostilni Jezeršek namreč gostje z veseljem posežejo po domačih dobrotah s kmetije Pustotnik.

Kmetija Pustotnik - 5
Kmetija Pustotnik - 5 FOTO: Aljoša Kravanja

Posebna dogodivščina za otroke!

Na kmetiji lahko otroci pobližje spoznajo domače živali in poskusijo domače dobrote. Preživite poseben dan in se na lastne oči in brbončice prepričajte o kakovosti lokalno pridelane in predelane hrane. Zaupajte domačim pridelovalcem in predelovalcem! Kje vse lahko poskusite domače dobrote in vidite, kako iz domače moke nastane kruh, kako iz mleka nastane sir, kako iz jabolka nastane sok … pa si preberite na spletni strani www.lokalna-kakovost.si.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863