Bibaleze.si

Kako otroke naučiti sprejemanja drugačnosti?

A.K

Vzgoja in vrtec

0
20. 06. 2019 08.11

V današnjem času, ko je svet postal velika globalna vas in smo obkroženi z ljudmi iz različnih kulturnih okolij, veroizpovedi in narodnosti, je prav, da o tem spregovorimo tudi z otroki. Še toliko bolj tudi zato, ker so v vrtcu ali šoli vedno bolj v stiku s sovrstniki, ki prihajajo iz različnih držav ali celo drugih koncev sveta.

Otroci nimajo težav s sprejemanjem drugačnosti, predsodke ali strah jim običajno privzgojijo odrasli.

Če želimo vzgojiti strpnega otroka, ki je odprt do drugačnosti, moramo tako najprej delovati sami. Saj veste – otrok se uči z zgledom. Če imamo sami odklonilen odnos do drugačnosti, bo otrok takšno držo ponotranjil; če smo odprti in sprejemamo ljudi, ki prihajajo iz drugih okolij, bo takšen tudi naš otrok.

Igrače, ki spodbujajo pomen raznolikosti

Učenje sprejemanja drugačnosti lahko začnemo že od najzgodnejših let, in sicer kar preko igrač. V današnjem času proizvajalci lutk, punčk in dojenčkov za otroke, presenečajo že različnimi videzi lutk. Te so lahko temnopolte, azijskega videza, z različnimi barvami las in podobno, kar omogoči otroku spoznavati drugačne podobe (obraze, oblačila), kot so jih vajeni. Pomembno je, da preko igre na lahkoten način otroku predstavimo tudi druge kulture. Če je že dovolj star, mu lahko vse skupaj prikažemo tudi s pomočjo globusa ali zemljevida.

Interakcija z različnimi prijatelji

Ko je otrok v vrtcu ali šoli, starši nimamo vpliva na to, s kom se igra. A ko imate priložnost biti poleg njega – denimo v parku, igralnicah ali na podobnih otroških igriščih, izkoristite priložnost in ga spodbudite k igri z otrokom druge narodnosti, če je ta v bližini. Takšni otroci so velikokrat sami in si ne upajo pristopiti k ostalim sovrstnikom. Včasih otroci potrebujejo le majhno spodbudo in potrditev staršev, da so ti otroci prav takšni, kot so oni sami, kljub temu da so morda malce drugačnega videza. Z različnimi izkušnjami pri stikih z ljudmi, otrok dobiva širši pogled na svet.

Če želimo vzgojiti strpnega otroka, ki je odprt do drugačnosti, moramo tako najprej delovati sami.
Če želimo vzgojiti strpnega otroka, ki je odprt do drugačnosti, moramo tako najprej delovati sami.FOTO: Shutterstock

Potovanja v druge države

Brez vsakega dvoma dobi otrok stik z drugačno kulturo prav preko potovanj. Če sta z možem strastna popotnika ali le rada obiskujeta druge dežele, vključita v to tudi otroka in mu tako približajta še druge svetove. To je zanj zelo dragocena izkušnja, preko katere bo spoznal, da smo si ljudje različni, njegovo razmišljanje pa bo postalo večdimenzionalno. Prav tako je to odlična priložnost za preseganje predsodkov o tujcih. Dobra izbira so države, kot so Turčija, Egipt, Maroko, če pa ste večji avanturisti, se lahko skupaj odpravite globlje v Afriko ali Azijo. Kulturni preskoki so tu večji, a prav zato še toliko večja izkušnja. Videl bo različne načine oblačenja, drugačen jezik, navade.

Knjigice s simpatično, a poučno vsebino

Dandanes dobite na knjižnih policah veliko izbiro različnih knjig, slikanic in zbirk, s pomočjo katerih otrok spoznava druge običaje, navade, kulture, veroizpovedi, kraje, način življenja … Za nasvet prosite knjižničarko na otroškem oddelku, ki je seznanjena z vsemi novostmi na tem področju. Če želite še nekoliko bolj popestriti otrokovo spoznavanje drugačnosti in različnosti, mu lahko to približate tudi preko hrane (različna kulinarika) in učenjem tujih jezikov za otroke. Morda se vam zdi nekaj samoumevno, kar pa ne velja za otroke, ki se z določenimi stvarmi srečujejo prvič. Bodite odprti in pripravljeni na njegova vprašanja. Spodbujajte pozitivno naravnanost in odprtost do drugih.

Vir: Smart parents, Kids and cultural diversity

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863