Kako lahko jutra minejo brez prepirov?
Verjetno vsi poznamo občasni jutranji kaos, solze, morda celo prepire, ki se tičejo vstajanja, umivanja zob, oblačenja, zajtrkovanja in priprav na odhod v šolo ali vrtec. Velikokrat je končni rezultat slaba volja in odhod od doma tik pred zdajci. A s kančkom organizacije gre tudi drugače. Vzpostavite jutranjo rutino tako, da bo otrok natančno vedel, kaj se od njega pričakuje. Vstanite pol ure (ali pač kolikor potrebujete) pred družino in v miru izvedite vaše jutranje rituale, ki imajo pomembno vlogo pri dobrem začetku dneva. Že večer prej naj si otrok sam ali z vašo pomočjo pripravi vse potrebno za šolo – od torbe do oblačil. Vzpodbujajte samostojnost glede na njegovo starost. Na ta način pomagamo razvijati neodvisnost, čas bo bolj obvladljiv, slabe volje in nepredvidenih situacij v zadnjem hipu pa bo veliko manj.

Kaj storiti, ko otrok zboli?
Vsak otrok se v najzgodnejših letih srečuje z različnimi obolenji in poškodbami, kar zahteva krajšo ali daljšo bolniško odsotnost starša. Koristno je, če sta s partnerjem že vnaprej dogovorjena, kako bosta ravnala v takšnih primerih. Veliko je odvisno tudi od tega, v kakšnih poklicih sta, načina zaposlitve, ali delata od doma, od pogojev na delovnem mestu in podobno. Če vsaj eden dela od doma ali ima gibljiv delovni čas, je nekoliko lažje. V takšnih izrednih primerih lahko pomagajo tudi babice ali ostali sorodniki, če imate to srečo, da živijo v bližini. Ker je na takšne scenarije dobro biti pripravljen, se lahko tudi na delovnem mestu pogovorite, kakšne so možnosti dela od doma v primeru otrokove bolezni ali drugih nezgod.
Kako zgraditi pozitiven odnos z vzgojiteljico ali učiteljico?
Zaupanje in spoštovanje sta temelja pozitivnih odnosov z drugimi in nič drugače ni pri otrokovi vzgojiteljici oz. učiteljici. Pomembno je, da se dogovorimo za termine govorilnih ur in roditeljskih sestankov, s pomočjo katerih sledimo otrokovemu napredku in posebnostim. V današnjem času so zelo aktualni tudi drugi načini komunikacije, s katerimi ostajamo v stiku, zlasti ob nepredvidenih dogodkih. Pomembno je, da spoštujemo delovni čas vzgojiteljice in ne posegamo vanj zunaj njenega urnika. Če se v otrokovem življenju zgodijo kakršnekoli posebnosti, kot so selitev, smrt bližnjega, ločitev, jo o tem obvestite, saj gre za spremembe, ki lahko močno vplivajo na vedenje in uspeh otroka.
Kako kakovostno preživljati večere in/ali vikende z družino?
Dandanes veliko preveč časa namenjamo telefonom, računalnikom, televiziji in ostalim digitalnim igračkam, kar nas sčasoma začne odtujevati. Zlasti za otroke je pomembno, da svoj prosti čas namenjajo hobijem, gibanju na svežem zraku, branju … skratka aktivnostim, ob katerih se psihofizično razvijajo. Če ima družina popoldneve proste in brez obveznosti, je pomembno, da vsaj nekaj dni na teden uvedejo skupne aktivnosti, ki pomembno prispevajo k dobrim odnosom, razvijanju zaupanja, sprostitvi. To so lahko četrtkovi večeri ob zabavnih družabnih igrah, pohodi na bližnje hribe, rolanje ali kolesarjenje, sredin filmski družinski večer in podobno – odvisno od želja, navad in prioritet. Podobno velja za vikende, ki jih je koristno preživeti izven ustaljene rutine, aktivno in z veliko mero gibanja na svežem zraku. Otroku na ta način privzgojimo zdrav življenjski slog.

Kako kljub vsakodnevnim obveznostim ostati povezan s partnerjem?
Ravno čas za partnerja/partnerico je ponavadi tisti, ki pri družinskem življenju najbolj trpi. Mnogi pari med odraščanjem otrok, vijuganjem skozi vsakodnevne obveznosti in številnimi drugimi življenjskimi prelomnicami malce pozabijo drug na drugega ali se celo odtujijo. A vedeti je potrebno, da se otrok ob starših uči tudi odnosa do nasprotnega spola. Poenostavljeno povedano - sin se ob očetu in mami uči tudi odnosa do žensk, hčerke pa odnosa do moških, kar bo pomembno vplivalo tudi na njune odnose, ki jih bosta gradila v odraslosti. Oče in mama sta temelj družine, zato je pomembno, da drug drugemu in otrokom predstavljata varen pristan. Skrb za trenutke v dvoje je enako pomembno kot skrb za otroka. Večerni zmenki, spa vikendi, drobne pozornosti so ključnega pomena za vzdrževanje izpolnjujočega partnerstva.
Vas večkrat mučijo občutki krivde?
Nekaj povsem normalnega je, da mama čuti vsaj malo krivde ali skrbi, ko gre prvič ven brez otroka. Podobno se dogaja, ko gre otrok na prve počitnice. »Je vse v redu z njim? Bodo zanj znali poskrbeti? Me pogreša?« Gre za običajne skrbi, ki pridejo skupaj z materinstvom. V nekaterih primerih pa se lahko mami zdi, da ne skrbi dovolj za otroka, če si vsake toliko privošči čas zase ali za partnerja. Na tej točki je potrebno razmisliti, od kod toliko krivde? Včasih prinesemo iz družine privzgojene vzorce razmišljanja, med njimi so tudi občutki, da nikoli ne naredimo dovolj za druge. Pomembno je zavedanje, da nimamo čarobne paličice, s katero bi poskrbeli za vse. Življenje je lepo takrat, ko uspemo uravnotežiti različna življenjska področja, kamor spada tudi čas zase. Srečna mama, srečni otroci.
Prirejeno po: 37 iskusnih savjeta za zaposlene mame, RoditeljiHr
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV