Bibaleze.si

Materinstvo ni lahko, a je še večji izziv za visoko senzitivne matere

A.K.

Za mami

0
20. 02. 2023 08.34

Izraz visoka senzitivnost (občutljivost) se nanaša na osebo, ki ima bolj občutljiv živčni sistem, se bolj zaveda dražljajev v okolici in se lažje preobremeni, ko je v zelo stimulativnem okolju. Za matere to pomeni, da je čustveni tobogan materinstva lahko še toliko bolj intenziven, a obenem ima ta lastnost tudi veliko pozitivnih plati. Preverite, katere so to in kako poskrbeti zase.

otrok

Čeprav materinstvo nikoli ni lahko, je še večji izziv za visoko senzitivne matere

"Podobno kot druge novopečene mamice, nisem pričakovala, da se bo name čez noč zgrnilo toliko vsega. Nenadoma sem se počutila izolirano, negotovo vase, a kar sem pri sebi najbolj opazila, je bilo to, da sem bila občutljiva čisto na vse vonjave, čustva drugih, zlasti otrokova, izjemno me je motil hrup, otroški jok ... Čutila sem veliko napetosti, nelagodja, vznemirjenost. Še preden sva s partnerjem ustvarila družino, sem vedela, da sem morda bolj občutljiva na zunanje dražljaje, a z materinstvom je to postalo še bolj izrazito." Sara, 29 let

Čeprav si ob izrazu visoko senzitiven marsikatera mati reče, da mora biti vsaka ženska občutljiva na otrokove potrebe, gre pri visoki senzitivnosti za bolj kompleksno stvar. Za visoko občutljivo osebo je značilno, da ima povečano in globljo občutljivost na fizične, čustvene ali socialne dražljaje. Čeprav so takšne osebe včasih v negativnem smislu opisane kot preveč občutljive ali celo razvajene, je to osebnostna lastnost, ki prinaša tako prednosti kot slabosti – tudi v materinski vlogi. 

Visoko senzitivna mati ima povečano občutljivost za slike, zvoke, vonjave, okuse in dotike ter ima zelo bogato in kompleksno notranje doživljanje. Otroci lahko to lastnost podedujejo ali pa tudi ne.

Z drugimi besedami – možgani visoko senzitivnih mater ponavadi temeljiteje obdelujejo informacije, njihov živčni sistem pa se lažje oziroma hitreje prebudi. Zato so ponavadi bolj občutljive na dražljaje, se nanje hitreje odzovejo in imajo močnejše čustvene reakcije. Po nekaterih podatkih visoko občutljive osebe predstavljajo približno 15 do 20 odstotkov populacije

Za visoko občutljivo osebo je značilno, da ima povečano in globljo občutljivost na fizične, čustvene ali socialne dražljaje.
Za visoko občutljivo osebo je značilno, da ima povečano in globljo občutljivost na fizične, čustvene ali socialne dražljaje.FOTO: Adobe Stock

Katere so prednosti visoko senzitivnih mater v odnosu do otroka?

Lažje se prilagodijo otrokovim potrebam.

Omogočijo jim čustveni prostor za ranljivost, izražanje in raziskovanje čustev. 

Zaradi lastne izkušnje znajo dati otroku potrebna orodja, ki jih potrebujejo za krmarjenje po svojih občutkih. 

PREBERI ŠE: 

Lastnosti, značilne za visoko senzitivne matere

Ker smo si ljudje različni, velja upoštevati, da so nekatere lastnosti pri nekaterih bolj pri drugih manj prisotne ali pa sploh ne. 

- Zelo močan sprožilec je lahko izrazit zvok: nepričakovani zvoki, glasni in rezki zvoki, otrokov jok, hrupna igra, glasna glasba so lahko tako močan sprožilec, da matere izkusijo ne le preobremenitev, ampak celo telesne bolečine.

- Zlahka jih vznemirijo močna čustva, izbruhi, jok: vsak starš se na svoj način trudi uravnavati otrokova čustva, a visoko senzitivne matere pogosto postanejo izrazito vznemirjene; poleg tega so zelo občutljive tudi na nasilje v filmih.

- Zlahka se preobremenijo: hiter tempo življenja in polni urniki – tudi otrokovi, lahko povzročijo izčrpanost, poleg tega težje obvladajo vse pritiske poklicnega in družinskega življenja. 

- Možna je nagnjenost k negativnemu razmišljanju: na visoko senzitivne matere lahko pomembno vpliva to, kako jih doživljajo drugi, vključno z otroki. To lahko vodi v spiralo tesnobe.

- Pogosto so napačno razumljene: drugi jih pogosto označujejo za sramežljive, pretirano zaskrbljene, 'paničarke', razvajene ... Lahko so označene celo kot slabe matere, ko ne morejo prenašati prekomerne stimulacije in si zaradi slednjega želijo vzeti čas zase. 

- Kritiko jemljejo zelo k srcu: kakršno koli negativnost, zlasti negativne komentarje in kritiko vzamejo zelo osebno. Tudi same so nagnjene k pretirani samokritičnosti, kar pogosto sproži občutke krivde.

Visoko senzitivne matere so pogosto preobremenjene z neredom v domu, so preveč stimulirane ob nenehnem govorjenju otrok, jezne, ko otrok noče nehati jokati, zaskrbljene zaradi nepredvidljivosti ...

Namesto brskanja po telefonu, ko dojenček drema, izkoristite čas za nekaj globokih vdihov in uglasitev s svojim telesom.
Namesto brskanja po telefonu, ko dojenček drema, izkoristite čas za nekaj globokih vdihov in uglasitev s svojim telesom. FOTO: Adobe Stock

Kaj lahko storimo ob pretirani stimulaciji in preobremenjenosti?

1. Vzemite si senzorični oddih
To je orodje, ki je namenjeno tudi drugim staršem, ne le visoko senzitivnim. Vsak dan ali takrat, ko potrebujete 'oddih', si vzemite čas, da greste v kopalnico ali drugo mirno sobo v domu, zaprete vrata, ugasnete luči in samo sedite 30 sekund, 2 minuti ali kolikor dolgo pač lahko. Pri tem vam lahko pomaga tudi partner, s katerim se dogovorite, da v tem času prevzame otroke.

 2. V svojo rutino poskusite dodati "počasnost"
Preživeti vsaj nekaj časa v miru in samoti je ob starševski vlogi velik izziv. A se da, če le znamo ujeti prave trenutke. To je lahko počasna vožnja iz službe ali trgovine z živili brez vklopljene glasbe. Namesto brskanja po telefonu, ko dojenček drema, izkoristite čas za nekaj globokih vdihov in uglasitev s svojim telesom. Dejstvo je, da so ti trenutki za mnoge starše redki, zato jih izkoristite, kadar je le mogoče.

 3. Jejte zdravo, gibajte se in poskrbite za dober spanec
Vsi starši vedo, da so te tri stvari pogosto v ozadju, a dejstvo je, da je težje skrbeti za otroke, če najprej ne poskrbimo za svoje zdravje. Neustrezna prehrana, premalo gibanja in spanja lahko sčasoma posežejo v naše dobro počutje, zato je zelo pomembno, da jih postavimo v ospredje.

4. Bodite pozorni na dražljaje v okolju
Včasih smo, ne da bi se tega sploh zavedali, obkroženi s toliko nepotrebnimi dražljaji, ki nas stimulirajo. Na primer: morda imamo prižgan radio v kuhinji, film v dnevni sobi, dojenček pa se igra z igračo, ki oddaja svetlobne signale in govori. Poskusite biti pozorni na vse te dražljaje in jih zmanjšajte na minimum. Tudi ugašanje luči lahko pomaga. Če gledate film ali poslušate glasbo, naj bo glasnost nizka. Če ugotovite, da vas igrača, s katero se igra vaš otrok, preveč stimulira, odstranite igračo, ko ga ne zanima, ali preprosto odstranite baterije.

 

Viri: HSPerson / PsychologyToday / HelloPostpartum

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855