Bibaleze.si

Kaj jesti med ovulacijo in kaj med menstruacijo?

S.B.

Fit in zdravje

0
25. 04. 2024 02.30

Morda se tega ne zavedate, a prehrana ima zelo velik vpliv na naš menstrualni ciklus. Zato tokrat posebej omenjamo tista živila, ki bi jih morali jesti pred, med in po menstruaciji, da bi se potem ves mesec lahko počutile kar se da dobro.

hrana

Ženske se včasih počutimo odlično in polne energije, pridejo pa tudi dnevi, ko smo utrujene, razdražljive in samo sanjamo o tortah in sladoledu – odvisno od tega, v kateri fazi ciklusa smo. Največjo vlogo pri tem imajo seveda hormoni, ki povzročajo takšne spremembe. Te čutimo tako na fizični kot psihični ravni in so lahko zelo zahtevne in utrujajoče. 

Dobra novica pa je, da lahko s pravilno prehrano omilimo te simptome in svoje razpoloženje spravimo v boljše ravnovesje. Najprej lahko z dobro in premišljeno izbiro živil ter izogibanjem živilom, ki povečujejo stranske učinke, močno vplivamo na PMS (predmenstrualni sindrom).

Tipičen menstrualni cikel traja od 28 do 32 dni, reden pa je tudi tisti, ki traja od 21 do 35 dni. Cikel je razdeljen na štiri faze: menstruacijo, folikularno fazo, ovulacijo in lutealno fazo. Vsaka izmed teh faz ima svoje značilnosti in v skladu s tem se lahko odločite, kaj bo na vašem jedilniku.

PREBERI ŠE: Kaj je ovulacija in na katere dni ste najbolj plodni?

Vse o prehrani glede na vaš cikel:

Menstruacija

Krvavitev lahko spremljajo krči, napenjanje, občutek izčrpanosti in nelagodja, spremembe razpoloženja, prebavne težave, glavobol. Med menstruacijo naše telo izgubi veliko železa, a ima tudi povečano potrebo po cinku, piše Jolie.de. Dobro je tudi uživanje živil, bogatih z magnezijem in omega-3 maščobnimi kislinami, ki blažijo simptome te faze. 

Da bi dobili zadostno količino teh pomembnih elementov, je priporočljivo jesti naslednja živila: rdeče meso, stročnice, polnozrnate testenine, zeleno listnato zelenjavo, orehe, tofu, avokado, banane, kakav, črni ribez, ribe. Poleg tega se je pametno izogibati alkoholnim pijačam in hitri hrani, saj poslabšata simptome boleče menstruacije.

V času menstruacije bodite pozorne na svojo prehrano.
V času menstruacije bodite pozorne na svojo prehrano.FOTO: Adobe Stock

Folikularna faza

Ta faza traja do ovulacije, zanjo je značilno povečanje energije in prenehanje bolečine. Na tej stopnji bi morali jesti lahko in svežo hrano, bogato z beljakovinami, na primer: sojo, čičeriko, oves, orehe, grah. Sir in beljakovine živalskega izvora niso najboljša izbira, pametno pa je uživati živila, ki so naravni probiotiki, kot sta kislo zelje ali kefir.

Ovulacija

V teh dneh v mesecu je mogoče občutiti rahlo bolečino ali nelagodje na eni strani spodnjega dela trebuha, ki lahko traja od nekaj minut do nekaj ur. Za to fazo je značilen tudi pojav sluzi, povečanje libida, pa tudi rahlo povišanje telesne temperature. V fazi ovulacije je pomembno, da zaužijete dovolj kalorij, bolje pa je, da izbirate živila, bogata z vlakninami, pa tudi tista, ki vsebujejo kalcij in antioksidante, kot so: cela zrna ribeza, borovnice, korenček, jabolka, tofu, brokoli, sezam, stročnice in mak.

V času ovulacije si lahko večkrat pripravite naraven, domači korenčkov sok.
V času ovulacije si lahko večkrat pripravite naraven, domači korenčkov sok.FOTO: Adobe Stock

Lutealna faza 

Traja od ovulacije do začetka krvavitve, v tem obdobju pa se lahko pojavi PMS, ki vključuje spremembe razpoloženja, spremembe apetita, občutljivost dojk, trebušne krče in napenjanje. Zato je še posebej pomembno, kaj se bo te dni znašlo na vašem krožniku. 

Naj bodo to živila, bogata z beljakovinami, zdravimi maščobami in ogljikovimi hidrati. Tukaj je nekaj zelo dobrih izbir: sladki krompir, polnozrnate testenine, korenček, losos, arašidovo maslo, banane, kamilični čaj. 

Odlična ideja je, da čips in podobne nezdrave prigrizke nadomestite z bučnimi semeni. Prigriznite ta zdrava semena, saj so bogat vir magnezija, ki bo stabiliziral vaše razpoloženje in učinkovito preprečil zastajanje vode v telesu. Poleg tega ta semena vsebujejo železo, cink in omega-3 maščobne kisline – vse stvari, po katerih vaše telo trenutno hrepeni. 

Dobro je izbrati živila, bogata z vitamini B, kot so jajca, ribe in zelena listnata zelenjava, saj ta vitamin podpira nastajanje serotonina – znanega tudi kot hormona sreče.

Vir: zena.net.hr

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 831