Katere so tiste, največje spremembe telesa, ki jih lahko ženska po porodu pričakuje?
Največje spremembe so gotovo predelu trebuha in medeničnega dna, saj se je trebuh med nosečnostjo raztegnil, mišice so izgubile povezave in zato se počuti telo nestabilno. Diastaza mišic je lahko še vedno prisotna in vpliva na držo, bolečine in stabilnost trupa. Prisilna drža doda tudi ramena naprej.
Nosečnost je potisnila medenico naprej, zato je tudi ta del verjetno rahlo zamaknjen. Zato je še kako pomembno, da delamo na stabilizaciji in moči telesa. Če je bil prisoten carski rez, ne smemo pozabiti na rano/brazgotino, s katero moramo ravnati previdno in jo je potrebno masirati.
Vsaka si želi čim prej povrniti postavo, ki jo je imela pred porodom. Pa je to sploh mogoče?
Seveda je mogoče, za vsakega pa ima to različno ceno. Veliko je odvisno od genetike, od tega, kaj smo delali med nosečnostjo in pred, kakšno hrano jemo, koliko se gibamo in spimo. Vse to vpliva na naš videz.

Kdaj naj bi mami lahko po porodu začela z vadbo? Kakšne vaje takrat priporočate, na kaj naj se osredotoči?
Z vadbo vedno pričnemo od začetka, ker je telo dobesedno resetirano. Nazaj je potrebno vzbuditi živčne povezave, da bodo mišice sploh lahko postale močne. To storimo z nežnimi aktivacijskimi vajami in postopoma nadaljujemo progresivno. Tako kot se gradi hiša, najprej temelji in potem opeka na opeko. Tako se gradijo mišice.
Velik poudarek dajete tudi na miselnost, da se ne smemo primerjati z drugimi. Zakaj je to z vidika napredka, oblikovanja telesa in izgube maščobe pomembno – da se osredotočamo zgolj nase? Kako konstantno primerjanje vpliva na nas in motivacijo za vadbo?
Ker smo res vsi drugačni in nikoli prav zares ne vemo, kakšno je stanje na drugi strani, ne poznamo življenja, prehrane, prostega časa drugega, ne glede na to, koliko mislimo, da ga poznamo. Tudi če bi jaz in ti jedla isto, se gibala isto, spala isto, vse počela isto, bi imela različne rezultate.
Prehrana mora biti individualna, saj smo različno visoki, težki in imamo različno genetiko, različno se gibamo čez dan itd. Z vidika napredka je to problem, ker večinoma potem odnehajo, ker mogoče ne vidijo rezultatov še takoj in so premalo vztrajne.

Kakšna je sploh razlika pri vadbi za ženske in vadbi za mamice po porodu?
Po porodu seveda zahteva telo več počitka, manj napora, saj je v fazi celjenja. Poleg tega so nekateri deli telesa fizično poškodovani. Porod je potrebno smatrati kot poškodbo in poškodbi sledi rehabilitacija.
Tudi pri ženskah je potrebno iti postopoma, saj mišica ne zmore nečesa kar naenkrat, jo je treba počasi okrepiti, da pridemo do določene zmogljivosti. Vendar je vseeno ženska, ki ni po porodu mogoče bolj pri močeh tudi z vidika energije in časa, zato imamo tukaj trenersko gledano več manevrskega prostora kot po porodu.
Se da tudi doma doseči vidne rezultate? Kako?
Seveda, z vadbo, prilagojeno za doma. Vajami, ki se jih stopnjuje, prilagaja, uporablja različne tehnike treniranja, kombinacija z kardio treningom. Z minimalno opreme se lahko pride do vrhunskih rezultatov.
Je res, da pri učvrstitvi telesa vadba deluje zgolj in samo ob pravilni prehrani? Kakšna pa naj bi bila pravilna prehrana za žensko, ki se redno ukvarja s športno aktivnostjo?
Pri učvrstitvi telesa deluje samo trening za moč, prehrana je pa podpora mišicam, da rastejo. Prehrana mora biti hranilna, vsebovati dovolj beljakovin in predvsem naj jo bo dovolj. Večina pade pod vpliv nizkokaloričnih diet, kar vodi do upočasnitve in prilagoditve metabolizma in posledično nabiranja maščobe. Telo brez energije nima moči za gibanje, telo se upočasni, vse dela bolj počasi, kar potem privede do manjša porabe energije.
Kaj pa se zgodi, če je naš vnos kalorij prenizek? Kakšne so lahko posledice?
Telo se na to prilagodi, zato bo lahko prišlo do upočasnitve metabolizma. Če je prenizek, telo nima energije za funkcije in to lahko zaznamo kot težave z izpadanjem las, slabo kožo in nohti, motnje v delovanju hormonov, padec imunskega sistema, nizek libido itd.

Mnoge mamice pravi, da enostavno ne najdejo časa zase, za vadbo, za sprostitev. Kaj jim svetujete?
Res je lahko za nekatere izziv najti čas, pa čeprav samo 10 minut v dnevu. Zelo razumem to situacijo, vendar energija da energijo. Že 10 minut na dan ima lahko na telo neverjetne pozitivne učinke. Sproščanje 5 minut na dan umiri živčni sistem. Spomnim se še, ko sem vodila vadbo za mamice z dojenčki, ko smo na koncu 5 minut ležale in se sproščale. Vsi dojenčki so utihnili in bili čisto mirni. Ni bil slučaj.
Ženske pa smo tudi zelo, zelo kritične tako do sebe kot do drugih žensk. Imate morda kakšno spodbudno misel, kako se sprejeti v celoti, delati na sebi in svojemu zadovoljstvu, predvsem pa na samopodobi? Še posebej v obdobju po porodu zna biti to pravi problem, kajne?
Lahko bi rekla karkoli, ampak res delo na sebi tudi s pomočjo kakšne terapije, da se pride k sebi, da se počisti razne travme, in potem se sprejeti v popolnosti, hkrati pa seveda stremeti k čim boljšemu telesu v smislu zdravja in počutja. Videz pride zraven tega.
Moja mantra je, da vsakič, ko želim podati kritiko ženski, to spreobrnem v pohvalo. Redkokdaj me prime, da bi sploh še kritizirala. Nikoli pravzaprav. Tako počasi spreminjajo miselnost in posledično svoje življenje na bolje.
In še za konec – kam ste se letošnje leto odpravili na dopust in kako ste ga preživeli?
Bili smo na dopustu na naši Fuerteventuri, kamor gremo dvakrat na leto, saj se tam lahko ukvarjamo z našim ljubim srfanjem. Oba z možem srfava že 15 let, sedaj pa se je navdušil še sin. Ker so tudi cene prijazne, je toliko slajše. Z možem pa si vzameva kak teden čisto zase, da se poveževa.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV