Bibaleze.si

Na kaj je treba biti pozoren pri teku v nosečnosti?

Sanela Bećirović

Fit in zdravje

0
07. 09. 2023 05.00

Veliko aktivnih bodočih mamic si želi s tekom nadaljevati tudi v času nosečnosti, a imajo pomisleke. Je tek v nosečnosti in po porodu varna odločitev? O tem smo se pogovarjali z Jasmino Kozina Praprotnik, kulturologinjo in antropologinjo, strokovno delavko v športu, pisateljico, strastno tekačico ter mamo štirih otrok.

tek

V katerih primerih se lahko nosečnica ukvarja s tekom in kdaj je tek odsvetovan?

Nosečnost je prav posebno in če gre vse tako kot treba naravnost čudovito obdobje v življenju ženske. Takrat se marsikaj spremeni. Nekaj stvari na bolje, kaj postane pa malenkost težje. Takrat se začne ženska še nekoliko bolj zavedati svojega telesa, se spoznavati, kaj ji prija in kaj ne. 

Razmišljati začne tudi o fizični aktivnosti, zaveda se namreč, da je sedaj to koristno za dva. A če ženska do nosečnosti ni tekla, potem bi ji svetovala, naj z začetki tekaških treningov vsekakor počaka. Med nosečnostjo naj vsak dan urno hodi, najbolje v hrib, na način, da napolni svoja pljuča, spodbudi svoj srčno žilni sistem, poveča limfni pretok, zbudi mišice, utrjuje kosti ... in tudi da se sprosti, poveže s sabo, z otrokom v sebi, naravo. 

Če pa je bila tekačica vse do nosečnosti, potem bi ji ob odobritvi ginekologa svetovala, da s tekom nadaljuje z občutkom in to čim dlje v nosečnost. A naj pri tem stopa še bolj previdno in naj upočasni tempo na pogovornega. Predvsem pa naj vse to počne s hvaležnostjo in z občutkom in namenom, da neguje svoje telo in duha. 

Jasmina Kozina Praprotnik s soprogom Urbanom med tekom.
Jasmina Kozina Praprotnik s soprogom Urbanom med tekom.FOTO: Erik Žunec

 Katere potencialne nevarnosti grozijo nosečnici, ki s tekom vztraja tudi v nosečnosti?

Noseča tekačica mora ostajati v varni coni, pomeni, da mora teči v pogovornem tempu, se ne sme pregrevati, ne sme dehidrirati in mora biti predvsem pozorna, da se ne bi spotaknila in padla. 

Na kaj je treba biti pozoren pri teku v nosečnosti, kakšna bi naj bila primerna tekaška oprema?

Tekaška oprema je običajna, prav lahko pride moževa tekaška majica, morda je koristen čvrstejši športni modrček. V zadnji tretjini nosečnosti pa je vredno poskusiti z nosečniškim pasom. Jaz sem ga nosila in se mi je zdelo, da mi podprtje trebuščka pri teku zelo ustreza. Je pa res, da ženske zelo različno nosimo nosečniški trebušček in se glede tega pač prilagodimo.

Vsaka ženska bo zase najbolje čutila, kdaj bo njeno telo pripravljeno na dodatne izzive.
Vsaka ženska bo zase najbolje čutila, kdaj bo njeno telo pripravljeno na dodatne izzive.FOTO: Dreamstime

Kako vemo, da smo po porodu znova pripravljeni na tek?

Vsaka ženska bo zase najbolje čutila, kdaj bo njeno telo pripravljeno na dodatne izzive. Ključna pa je postopnost. Najbolje je poizkusiti z nekaj tekaškimi koraki in se potem sproti odločati, koliko je dovolj. Ne gre hiteti, telo potrebuje svoj čas. Je pa res, da je lahkoten tek zelo dobra spodbuda za hitrejšo in celovitejšo krepitev telesa. 

Sama sem se po vsakem porodu hitreje počutila pripravljeno na tek. Po četrtem otroku sem za nekaj sekund tekla že nekaj dni po porodu, po treh tednih sem lahko tekla na 10 km teku na Brionih, pri štirih tednih na Istrskem polmaratonu, pri sedmih tednih na polmaratonu v Dubrovniku. Vsi ti teki so mi prijali in koristili tudi pri moji mlečni proizvodnji. A pri tem poudarjam, da je bil to moj tempo, ki sem ga osvojila po vseh zaporednih uspešnih nosečnostih. 

Tekla sem vse nosečnosti, pri najmlajšem otroku sem tekla na 10 km celo dan pred porodom, rahle popadke pa sem dobila, ko sem pritekla v cilj. Menim celo, da bi bilo za moje telo, ki je teka tako zelo vajeno, celo bolj stresno, če bi med nosečnostjo s tekom prenehala. Tako je bil tudi povratek po porodu zelo spontan in brez težav. 

Kako pa začeti s tekom po porodu? Imate kakšne nasvete za pripravo na tek po porodu?

Počasi in s posluhom do telesa. Vsekakor najprej kar z vozičkom. Nekaj drobnih korakov teka, pa hoja, pa spet nekaj korakov teka in hoja. In v nekaj tednih lahko to preraste v nekaj kilometrov teka. Pri čemer ne moremo izpustiti negovalnih učinkov, ki ga ima takšno živahno in naravno gibanje na mamico, da se počuti bolj sproščena in ki tako počasi spet začuti, da njeno telo postaja spet čvrsto in kos vsem lepim izzivom, ki so pred njo.

Pridružite se nam na najbolj pričakovanem tekaškem dogodku v Sloveniji – Ljubljanskem maratonu!
Pridružite se nam na najbolj pričakovanem tekaškem dogodku v Sloveniji – Ljubljanskem maratonu!FOTO: Adobe Stock

Pridružite se nam na najbolj pričakovanem tekaškem dogodku v Sloveniji – Ljubljanskem maratonu!

Tek na 10 kilometrov je idealna priložnost za vse tekače, tako za začetnike kot tudi izkušene, da preizkusite svoje zmogljivosti in premagate osebne mejnike.

Ne glede na vašo raven pripravljenosti je ta razdalja dovolj zahtevna, da vas spodbudi k še boljšim dosežkom, a ne tako zahtevna, da je ne bi z malo priprav zmogli.

Ne zamudite torej priložnosti in se 22. 10. 2023 pomerite s tekači z vseh koncev sveta in občutite edinstveno energijo tega množičnega tekaškega dogodka.

Prijave so odprte, zato si zagotovite svoje mesto na štartni črti.

Ne odlašajte, temveč se prijavite še danes! Skupaj bomo ustvarili nepozaben dan teka, smeha in navdušenja.

Vidimo se na startu!

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863