Marsikatera ženska se v obdobju nosečnosti ali po porodu spopada z nihanjem hormonov. Tudi pozneje lahko pride do hormonskega neravnovesja, ki povzroča veliko preglavic. To pa se dogaja zaradi vse hitrejšega tempa življenja, stresa, slabega in pomanjkljivega načina prehranjevanja, premalo gibanja in onesnaženosti okolja. V razvitem svetu je prizadeta večina populacije v starosti nad 30 let. Kako posamezni ženski hormoni vplivajo na vaše zdravje?
Najpomembnejši ženski hormoni, ki vplivajo na delovanje ženske so estrogen, progesteron, testosteron in DHEA.
Estrogen je ženski spolni hormon, ki nastaja v jajčnikih. Naše telo ga tvori vse življenje, vendar lahko v različnih starostnih obdobjih pride do njegovega neravnovesja, kar lahko povzroči številne neprijetnosti. Simptomi, ki kažejo, da gre za nizko raven estrogena, so: znojenje, glavoboli, vročinski valovi, pridobivanje telesne teže, suha nožnica in slabša spolna odzivnost. Zaradi manjše količine estrogena ženska izgublja kostno maso, razvije se lahko osteoporoza, poveča pa se tudi možnost zlomov. Stalno nihanje in neravnovesje estrogena v telesu lahko privede do sindroma policističnih jajčnikov, neplodnosti ali endometrioze. Na drugi strani pa prevelike količine estrogena v telesu lahko povzročijo depresivnost, napihnjenost, otekanje prsi in močne krvavitve iz nožnice. Pri tem je pomembno dodati, da uživanje velikih količin belega sladkorja lahko vodi v resne motnje tega spolnega hormona. Preveč estrogena lahko povzroči preveliko stimulacijo celic, kar lahko privede do nastanka raka na dojkah, rodilih, nastanka tumorjev, prizadet je lahko imunski sitem.
Progesteron je nujno potreben hormon, če si želimo imeti zdravo hormonsko ravnovesje, saj med drugim vpliva tudi na nemoteno delovanje ščitnice. V primeru, da imamo preveč progesterona, to nima kakih resnejših posledic, toda če ga je premalo, potem lahko nastanejo številne zdravstvene težave. Med njimi so neredna ali zelo krvaveča menstruacija. Upad progesterona med nosečnostjo lahko povzroči splav ali pa prezgodnji porod. Nekaterim nosečnicam v primeru, da jim grozi predčasni porod, zdravniki dajo sintetični progesteron, da s tem prestavijo porod. Glavni krivec, da je tega hormona v telesu premalo, pa je stres. Na to pa lahko vplivajo tudi naslednji dejavniki: premalo spanja, neprestano hitenje, nezdrava hrana, pijača, alkohol in kajenje. Posledice pomanjkanja progesterona v telesu se kažejo skozi celulit, boleče prsi, boleče jajčnike, napihnjenost, pridobivanje telesne maščobe, otekanje in nihanje razpoloženja. Kadar je v telesu progesteron prenizek, obstaja tudi večje tveganje za raka dojk in prostate. Tudi PMS-i so veliko močnejši pri ženskah, ki imajo manj progesterona oz. pri tistih, pri katerih je progesteron prenizek. Nizke ravni progesterona so hkrati povezane s slabim spanjem ter s težavami z zaspanostjo in jutranjo nenaspanostjo.
Učinki testosterona na telo so v večini primerov pozitivni, zato ni dobro, če nam tega hormona primanjkuje. Zdrave ženske lahko v svojih jajčnikih in nadledvičnih žlezah proizvedejo do 300 mikrogramov testosterona na dan. Testosteron skrbi za povečan spolni nagon in višji libido pri obeh spolih. Pomemben pa je tudi za zadosten nivo rdečih krvnih telesc, gostoto kosti, mišično maso, kakovosten spanec ter visoko raven telesne energije. Nizke ravni hormona testosterona lahko povzročijo resne zdravstvene težave, kot so zmanjšan libido, šibki orgazmi, utrujenost, depresija, spremembe razpoloženja, zmanjšana telesna moč ter izguba kostne gostote. Testosteron skrbi za povečan spolni nagon in višji libido pri obeh spolih. Pomemben pa je tudi za zadosten nivo rdečih krvnih telesc, gostoto kosti, mišično maso, kakovosten spanec ter visoko raven telesne energije. Nizke ravni hormona testosterona lahko povzročijo resne zdravstvene težave, kot so zmanjšan libido, šibki orgazmi, utrujenost, depresija, spremembe razpoloženja, zmanjšana telesna moč ter izguba kostne gostote.
Pomembno je, da se ob pojavu simptomov pomanjkanja katerega od teh hormonov posvetujete z osebnim zdravnikom glede testiranja in načina zdravljenja. Obstajajo namreč različne možnosti zdravljenja, med katere spadata tudi hormonska terapija, ki jo sestavljajo estrogen in progestin, ter estrogenska terapija in kontracepcijske tablete, ki vsebujejo estrogen. Zdravnik bo ugotovil, katera terapija je najbolj primerna za vas, ter bo lahko nadzoroval ravni hormonov v vašem telesu.
Na hormonsko neravnovesje med drugim vpliva tudi dolgotrajna podvrženost stresu.
Kaj naj bi ženskam pomagalo pri boju zoper stres?
Dr. John Gray, ameriški družinski terapevt in avtor knjižne uspešnice Moški so z Marsa, Ženske so z Venere, trdi, da ženskam v boju proti stresu pomagajo dejavnosti, pri katerih lahko navezujejo stike z drugimi ljudmi. To je lahko igranje kart, šport, petje v skupini, obiskovanje podporne skupine ali pripravljanje skupnega obroka, dobrodelne dejavnosti ter pogovori in druženje s prijateljicami. Ravno tako pa lahko ženski pri zniževanju stresa pomaga tudi, če skrbi zase, se posveča zdravi prehrani ali telesni vadbi, branje knjig ali pa pridobivanje novih veščin. Ženske naj bi se po rezultatih njegovih dolgoletnih raziskav sproščale tudi s čiščenjem in pospravljanjem doma, kuhanjem jedi, zapisovanjem svojih misli in občutkov, vrtnarjenjem, meditacijo, penečo kopeljo ali plesanjem in poslušanjem dobre glasbe.