Bibaleze.si

Nosečniška maska – kako jo preprečiti in kako zdraviti?

S.B.

Lepota in moda

0
12. 11. 2021 16.42

V času nosečnosti lahko nastopijo številne kožne spremembe, med katerimi je tudi kloazma ali melazma, z drugimi besedami 'nosečniška maska'. Gre za vrsto hiperpigmentacije, ki s pojavi predvsem na predelu obraza, čela in vratu v času nosečnosti. Kako jo zdraviti?

Kloazma

Kloazma ali pigmentna sprememba kože, ki se pojavi med nosečnostjo – večinoma v četrtem mesecu nosečnosti, je znana tudi kod 'nosečniška maska'. Razvidna je iz rjavih pigmentnih lis, predvsem na čelu, licih in vratu. Pri ženskah s temnejšo poltjo pa se lahko pojavijo svetlejše lise na koži. Povečana in neenakomerna pigmentacija kože ni nevarno bolezensko stanje, vendar vseeno lahko vpliva na počutje in samopodobo.

 

Natančen vzrok za nastanek kloazme/melazme sicer ni povsem znan, vendar se pogosteje pojavlja ravno v obdobju nosečnosti. Več kot polovica nosečnic namreč na koži lahko opazi hiperpigmentirane lise, ki pa po porodu večinoma spontano izginejo. 

Na to naj bi med drugim vplivalo več dejavnikov, kot je povečana dejavnost celic, ki proizvajajo melanin v koži v času nosečnosti. Sicer pa na hiperpigmentacijo lahko vplivajo tudi dedni dejavniki, uporaba kontracepcijskih tablet, tumorji jajčnikov, hormonske spremembe v menopavzi ipd. 

Pojavijo se lahko rjave lise in pike na predelu obraza, vrata ali čela.
Pojavijo se lahko rjave lise in pike na predelu obraza, vrata ali čela.FOTO: Dreamstime

Kako jo preprečiti ali zdraviti?

Ker gre za trdovratne obarvane lise, ki jih ni moč prekriti z ličili, njihovo zdravljenje sodi v ordinacije dermatologov. Za razlikovanje takšnih sprememb na koži je namreč potreben natančen klinični pregled. Zdravljenje melazme in drugih hiperpigmentiranih lis je bilo pri nekaterih bolnikih izjemno dolgotrajno in trdovratno. 

Sprva so za zdravljenje kloazme ali melazme uporabljali klasična lokalna belilna sredstva, ki preprečujejo nastanek melanina v pigmentnih celicah in pospešujejo luščenje povrhnjice, kemično luščenje, laserske posege s pigmentno specifičnimi laserskimi sistemi in zamrzovanje s tekočim dušikom. Nedolgo časa nazaj pa so našli novo obliko zdravljenja hiperpigmentacije na koži, in sicer le-to zdaj zdravijo z uporabo maske iz naravnih belilnih snovi. Tovrsten postopek naj bi bil neagresiven in učinkovit v večini primerov hiperpigmentacij, ki so posledice vnetnih procesov na koži. 

Zdravljenje kloazme ali melazme je lahko dolgotrajno.
Zdravljenje kloazme ali melazme je lahko dolgotrajno.FOTO: Shutterstock

 

Preprečevanje je vedno boljše od zdravljenja, zato je pri preprečevanju pigmentacije najbolj pomembno odgovorno obnašanje na soncu. Edina in najbolj učinkovita rešitev je izogibanje prekomernemu izpostavljanju sončnim žarkom in ustrezna zaščita pred soncem s primernimi oblačili in pokrivali ter redna uporaba sredstev za zaščito kože, v vseh letnih časih, še posebej pa poleti, ko je nekoliko več sončnih dni. Ravno tako pa svetujejo uporabo blagih kozmetičnih sredstev, ki kože ne dražijo, saj lahko agresivnejša negovalna sredstva pri občutljivih tipih kože med drugim povzročijo tudi hiperpigmentacijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863