V času nosečnosti se lahko na nohtih pojavijo določene spremembe. Vaši nohti lahko v tem obdobju postanejo bolj krhki, občutljivejši in bolj lomljivi kot sicer, a nikar ne skrbite, gre za trenutno stanje, ki se nekaj mesecev po porodu znova stabilizira. Da bi bili vaši nohti vseeno kar se da zdravi in lepi, pa lahko na kar nekaj načinov poskrbite tudi sami.

'Stanje nohtov, se tako kot stanje kože in las lahko v obdobju nosečosti precej spremeni. Nekatere ženske imajo lahko med nosečnostjo močne, lepe ter hitro rastoče lase in nohte, spet druge pa krhke in lomljive ter veliko bolj občutljive kot sicer. Spremenita se lahko rast in tekstura nohtov, pride pa lahko celo do stanja imenovanega oniholiza, ko noht odstopa od podlage, kar pa je odvisno od posameznice,' pojasnjuje Nina Košir, certificirana nohtna stilistka.
Zdrava in raznolika prehrana
Tako kot na zdravje celotnega telesa, tudi na zdravje nohtov močno vpliva zdrava in raznolika prehrana. 'Tekom nosečnosti je za boljše zdravje nohtov pomembno uživati raznoliko prehrano. Predvsem bodite pozorni na zadosten vnos B vitamina, oz. živil z vsebnostjo biotina, kot so jajca, soja, banane, polnozrnate žitarice, avokado, grah in oreščki. Lahko pa B vitamin zaužijete v obliki prehranskih dopolnil. Za močne nohte je pomembno, da nosečnica uživa tudi zadostne količine folne kisline. Folate naravno najdemo v številnih živilih, na primer v zeleni solati, špinači, blitvi, brokoliju, špargljih, brstičnem ohrovtu, cvetači, fižolu, grahu, semenih in oreščkih, polnozrnatih žitaricah, leči, krompirju, koruzi, rdeči pesi, čičeriki, korenju, mesu, jetrih, medu, marelicah, breskvah, meloni, avokadu, bananah, jagodah, malinah, grenivkah, pomarančah ... Hkrati pa je potrebno poskrbeti tudi za zadostno vnašanje beljakovin in železa v telo,' svetuje Koširjeva.
Preverite sestavo izdelkov za nohte
V obdobju nosečnosti se izogibajte obiskom salonov za manikuro in pedikuro, saj hlapi snovi, s katerimi v salonih lakirajo in čistijo nohte, vplivajo tudi na vaše zdravje in zdravje otroka. Pogosta uporaba teh izdelkov pa lahko vaše nohte izsuši in jih naredi še bolj krhke in lomljive. Če pa se že odločite za lakirane nohte, preverite sestavo lakov in izdelkov, s katerimi jih boste uredili. Kadar si lakirate nohte sami, poskrbite za dobro prezračen prostor.

'Nekatere ženske se tudi med nosečnostjo odločajo za permanentne nohtke ali gel na nohtih, a vendar se tekom nosečnosti svetuje, da nohte ohranjamo v čim bolj naravnem stanju. Negujemo jih lahko tako, da jih pristižemo čim krajše ter da zvečer nanje nanašamo hranilno olje ali vlažilno kremico. Pri negi se je potrebno izogibati agresivnim čistilom, ravno tako tudi nošenju zaščitnih rokavic, saj se lahko zaradi vlažnosti med nošenjem rokavic nohti še bolj zmehčajo. Če si nohte urejajo same, potem je pomembno da jih pilijo v eno smer in pri tem zaobijo konice. Ker pa so nohti prvi in direktni pokazatelj določenih ogrožujočih stanj nosečnice oz. porodnice (kot je recimo pomanjkanje kisika v telesu), naj si jih proti koncu nosečnosti ne bi barvali, ker v tem primeru v operacijski ali porodni sobi otežujemo delo zdravnikom,' še zaključuje Nina.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV