Z mamo smo na edinstven način povezani vse življenje. Matere imajo tudi največji vpliv na oblikovanje osebnosti in identitete hčera. V ranem otroštvu jim matere namreč predstavljajo največji vzor. Hčere jih oponašajo, jim sledijo in jih občudujejo. Matere pa imajo vpliv tudi na to, kako hčere dojemajo same sebe in se soočajo s svojimi čustvi.
Če je mati oseba, ki se sprejema v celoti, ki je prisotna, zna predajati ljubezen in stati ob strani, prisluhniti, se pogovarjati in poskrbeti tudi zase, bo najverjetneje tudi hči odrasla v zrelo, samozavestno osebo, ki se bo cenila in sprejemala. Po drugi strani, če bo mama vedno v vlogi žrtve, ne bo znala postavljati osebnih meja, si vzeti časa zase in se spoštovati, bo te iste vzorce prenesla tudi na svojo hči. Zato mora biti vedno pozorna na vzorce, ki jih predaja svojemu otroku. Hkrati pa mora biti pripravljena tudi na veliko merico razumevanja in empatije v času odraščanja otroka.
Mama ima izjemno veliko vlog pri vzgajanju hčere; je njena učiteljica, zaščitnica, negovalka, skrbnica, aktivna poslušateljica, sogovornica, podpora in steber. Večkrat se zgodi, da je hči karakterno popolno nasprotje matere, zato je materina vloga, da se zna prilagoditi na novo, popolnoma drugačno osebnost. Težava nastane, ko mati ni povezana sama s seboj in ne uresničuje svojih želja in sanj, zato svoje frustracije in neizpolnjene želje predaja naprej hčeri.
Še večje težave nastanejo, ko želijo matere svoje sanje izživeti prek hčera in jih silijo, da živijo na način, kot bi si želele živeti same, pa morda niso imele dovolj poguma za to. Takrat nastane uničujoč odnos, v katerem ima hči vedno občutek, da ni dovolj dobra, mati pa nikoli nima izpolnjenih pričakovanj o tem, kakšna bi morala biti njena hči.
Namesto tega je priporočljivo, da se zavedamo, da je otrok individuum, da je svet zase, da je tu s svojim namenom in svojimi cilji, ki se morda ne skladajo z našimi željami. To je treba spoštovati in otroka spremljati na njegovi poti, ga razumeti ter mu nuditi podporo, ko je to potrebno in ko si to od nas želi.

V nasprotnem primeru hčere v odraslem življenju bežijo od tovrstnega odnosa, saj jih energija in vedenje, ki ju prejmejo s strani matere utesnjujejo, dušijo. Ne glede na ljubezen, ki vlada med materjo in hčerjo namreč zaradi nesprejemanja, konstantnega kritiziranje in sporov, takšen odnos postane rušilen za obe. Na koncu sta tako mati kot hči nezadovoljni, izčrpani, navsezadnje nesrečni in posledično se distancirata druga od druge. V nadaljevanju razkrivamo nekaj nasvetov, s katerimi lahko poskusite popraviti tovrsten, skrhan odnos s hčerjo ali materjo.
Ohranite stike
Da bi imeli dober odnos s svojo hčerjo ali na drugi strani z materjo, je treba ohranjati stike. Pokličite jo, vprašajte, kako je in kaj se dogaja v njenem življenju. Če nista v kontaktih, poskusite najti način, na katerega lahko znova stopite v kontakt in začnete govoriti druga z drugo. Pri tem bodite najprej prepričani, da ste resnično pripravljeni odpuščati za nazaj, sicer bo vsak poskus obnovitve odnosa padel v vodo.
Odpustite pretekle napake
Da bi se sami bolje počutili in lažje dihali, je treba znati odpuščati razne zamere in napake drugih, ki so nas prizadele. Pri tem pa se moramo zavedati, da ne oproščamo zgolj drugim, ker so nas prizadeli, temveč tudi sebi. Kadar nosimo v sebi zamere in neporavnane račune, predvsem z družinskimi člani, zna to biti na dolgi rok za nas uničujoče. Karkoli se je že zgodilo, poskusite predelati in razumeti ter na koncu odpustiti. Prav gotovo je vaša mati delala napake, vendar se je treba zavedati, da je najverjetneje ravnala najbolje, kot je v danem trenutku znala in zmogla.
Poskusite pogledati situacijo z drugega zornega kota
Prav gotovo je mogoče, da je mati ali v drugem primeru, hči, ravnala tako, kot je, ker je na situacijo gledala s popolnoma druge perspektive. Morda je čutila in razumela situacijo popolnoma drugače kot vi. Poskusite priti zadevi do dna in razumeti, zakaj je izhajala z določene točke in izrekla ali naredila nekaj, česar niste razumeli ali odobravali. Morda boste z njenega izhodišča lažje razumeli vse nadaljnje poteze, ki jih je naredila in vas pri tem nezavedno ali zavedno prizadela.

Imejte realna pričakovanja
Družine si v določeni meri ne moremo izbirati sami in nikakor ne moremo vplivati na vedenje in postopanja posameznikov. Še manj jih lahko spremenimo. Tisto, kar lahko naredimo, pa je to, da spremenimo lasten odnos do osebe, situacije ali odnosa, ki je za nas uničujoč. Torej, če vidite, da se mama oz. hči tudi po pogovoru ne spreminja, potem je čas, da sprejmete določena pravila in postavite meje. Vaš odnos morda lahko popolnoma dobro funkcionira, če boste sami začeli postavljati meje in ustavljati takrat, ko se boste tako počutili. Lahko rečete 'ne', lahko se postavite zase in lahko izrečete besede 'to mi ni všeč, tega imam dovolj.' Ko boste slišani, boste tudi uslišani.
Bodite sočutni
Imejte empatijo, tako do matere ali hčere kot tudi do sebe. To ne pomeni, da odvržete proč vsa negativna občutja ali jih potlačite, temveč, da najdete mir v sebi in sprejmete zadeve takšne, kot so. Poskusite razumeti podlago in ozadje osebe, s katero imate narušen odnos. Bodite sočutni. Mogoče stojijo za tem težke, travmatične izkušnje in mama ni znala ali zmogla drugače ravnati. Pokažite ji, da jo razumete in spoštujete, vendar vzajemno pričakujete tudi, da bo razumela in spoštovala ona vas. Potrudite se videti celoten kontekst dogajanja in situacijo, v kateri je morda vaša mati odraščala. Kakšen je bil odnos njenih staršev, kakšna je bila vzgoja in kaj se je dogajalo v njenem otroštvu in mladosti, kar jo je morda ranilo do te mere, da ne zna imeti zdravega odnosa z lastnim otrokom.
Naučite se prisluhniti
Eden izmed načinov, da boste bolje lahko razumeli svojo mamo ali na drugi strani hčer, je ta, da se začnete resnično zanimati za njeno življenje. Kaj jo osrečuje, kaj žalosti? Kaj rada počne, s čim se ukvarja v prostem času, kako preživlja popoldneve? Imata morda kakšno skupno točko, hobi, ki bi vaju lahko zbližal in pri čemer bi lahko uživali ter za trenutke pozabili na napetost v odnosu? Aktivno poslušanje lahko zelo blagodejno vpliva na odnos. Zato se naučite prisluhniti osebi, ki vam sedi nasproti in jo dodobra spoznati.
Sprejmite, da se nekaterih odnosov ne da popraviti
Kadar gre za odnose, sta vedno potrebni dve skladni osebi, da odnos lahko zdravo funkcionira. Če eden izmed dveh konstantno daje, daje in daje, v zameno pa ne prejme ničesar, potem takšen odnos ne more trajati. Če ste se znašli v odnosu, ko vas mati ali na drugi strani hči konstantno zavrača, vas žali, kritizira in ne sprejema, potem je čas, da se od tovrstnega odnosa distancirate in se zaščitite. Četudi je starševska vez ena najbolj posebnih vezi, ki jo spletemo v življenju, pa na žalost niso vsi starši in na drugi strani otroci, vedno dobri. Ne za nas, ne za naše zdravje niti za nadaljnjo osebno rast in razvoj. Zato izstopite iz takšnega odnosa brez slabe vesti in poskrbite zase.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV