Bibaleze.si

10 sprememb maminega telesa po porodu

S.B.

Po porodu

0
14. 07. 2022 04.15

Od trenutka, ko ženska zanosi, se v njenem telesu začnejo odvijati spremembe. Ko telo okreva po nosečnosti in porodu ter začenja proizvajati mleko za dojenčka, pa lahko pričakujete še več fizičnih sprememb, zato imejte v mislih, da bo vaše nosečniško telo po koncu nosečnosti potrebovalo še nekaj mesecev, da bo prešlo nazaj v običajno stanje.

strije

Da bi se v telesu razvil in rodil zdrav otrok, žensko telo že tekom nosečnosti vseskozi prehaja skozi določene spremembe. Po rojstvu otroka pa nastopi poporodno obdobje ali puerperij, obdobje, ki traja od poroda do izginotja anatomskih in fizioloških sprememb nosečnosti. 

To pa so le nekatere izmed fizičnih sprememb telesa, ki jih lahko pričakujete v tem obdobju:

Spremembe na predelu oprsja 

Zvišana koncentracija hormonov v nosečnosti spodbuja razvoj mlečnih žlez v dojkah. Pole tega pa se povečata tudi pretok krvi v telesu in količina maščobnega tkiva, zato vaše oprsje postaja večje, bolj polno in težje. Kolobarji okrog bradavic postajajo temnejše barve, pogosto se poveča tudi razvoj Montgomeryjevih žlez, ki izločajo maščobo za zaščito kolobarja in bradavice. Spremembe na dojkah pa so lahko eden izmed prvih pokazateljev nosečnosti. 

Po porodu bo v prvih nekaj dneh začelo nastajati mleko, oprsje pa bo postajalo še bolj polno in težje. Lahko se zgodi, da bodo dojke občutljive na dotik in boleče. Lahko pride tudi do nekontroliranega izločanja mleka, tudi v času, ko ne dojite. To se pogosto zgodi, kadar slišite dojenčkov jok. Gre pa za povsem normalen pojav, zato so vsakršne skrbi odveč. 

Nasvet: Kar lahko storite za boljše udobje in počutje po porodu, je to, da nosite predvsem lahkotna in udobna oblačila ter nedrčke za dojenje z močno oporo. Ravno tako si lahko ob navalu mleka pomagate tudi s hladnimi obkladki. Če vam mleko nekontrolirano teče, pa si namestite in redno menjajte blazinice za enkratno uporabo, ki bodo v tem obdobju vaše 'najboljše prijateljice'. Če boste opazili, da dojka postaja vse bolj natečena, da je občutljiva na dotik, rdeča, topla, ob tem pa imate povišano telesno temperaturo, se nemudoma oglasite pri osebnem zdravniku ali ginekologu, saj gre najbrž za nastanek mastitisa ali vnetja dojke, ki je izjemno boleče in neprijetno ter ga je treba pravočasno zdraviti. 

Bodite pozorni na žarečo bolečino v predelu dojke.
Bodite pozorni na žarečo bolečino v predelu dojke. FOTO: Shutterstock

Vaginalno krvavenje ali čišča

Nikar se ne prestrašite, če boste po porodu krvavele in bodo krvavitve bolj obilne kot sicer. Včasih se zgodi, da med krvavitvijo zasledite tudi večje kose tkiva, ki pa vseeno ne smejo biti večji od velikosti breskve – v tem primeru morate poklicati in obvestiti osebnega zdravnika ali ginekologa. Čišča je sicer dokaj neprijetna zadeva, vendar pa se dogaja z razlogom – da se telo po porodu očisti od vse nesnage, kot so sluz, plodovni ovoji, delci posteljice ipd. Krvavenje je najmočnejše v prvih dneh po porodu, traja pa lahko od enega tedna do šest tednov po porodu. Pri tem bodite pozorni, če bodo krvavitve obilnejše tudi po desetih dneh od poroda, če boste čutili vrtoglavico ali slabost, če bodo krvavitve močno neprijetnega vonja, če boste imeli tresavico ali povišano telesno temperaturo, če boste opazili hitrejše in močnejše bitje srca ter pospešeno dihanje. V vseh teh primerih je nujno treba poklicati zdravstveno pomoč, saj ti simptomi nakazujejo na to, da je v maternici ostal delček posteljice in da je posledično prišlo do vnetja ali kakšnih drugih poporodnih zapletov. 

Nasvet: V obdobju po porodu si na spodnje hlačke namestite debelejše in večje higienske vložke kot sicer. Izogibajte se uporabi tamponov, saj se v tem primeru telo ne bo moglo primerno čistiti, kar lahko posledično privede do vnetja. 

Trebušni krči 

Še ena neprijetnost, ki pa je nujna v obdobju po porodu, so trebušni krči. Pravzaprav gre za krčenje maternice, ki se po porodu vrača v običajno stanje, in to lahko čutite kot močne krče v predelu trebuha. Ta proces lahko traja nekaj tednov. Krči pa so po navadi najmočnejši prvih nekaj dni po porodu, in sicer so bolj intenzivni tekom dojenja, saj dojenje pospešuje in pozitivno vpliva na krčenje maternice. Poporodni trebušni krči so običajno bolj blagi pri ženskah, ki so rodile prvič, in nekoliko močnejši pri vsakem naslednjem porodu. 

Nasvet: Poporodni trebušni krči so podobni menstrualnim krčem, tako da si lahko v tem primeru pomagate kot pri bolečinah tekom menstruacije. Pri tem najbolj pomagajo topli obkladki in rahla masaža spodnjega dela trebuha. Lahko poskusite tudi ležati na prsih z nameščenim vzglavnikom v predelu trebuha, ravno tako pa vam pri blaženju krčev lahko pomaga umirjen sprehod. Če vam nič od naštetega ne bo zmanjšalo bolečin, pa se z zdravnikom ali farmacevtom posvetujte o jemanju protibolečinskih sredstev. 

Krčenje maternice povzroča bolečine v predelu trebuha.
Krčenje maternice povzroča bolečine v predelu trebuha. FOTO: Shutterstock

Zaprtje

Posledica hormonskih sprememb v telesu tekom nosečnosti in po porodu je lahko tudi zaprtje. Predel medenice in anusa je lahko po naravnem porodu nekoliko boleč, še posebej, če je med porodom prišlo do neželene raztrganine in so bili potrebni kirurški šivi. Ženske se običajno prve dni po porodu soočajo z zaprtjem, saj se pojavi tudi strah pred odvajanjem blata, ker je po porodu občutek pri odhodu na stranišče izjemno neprijeten. Ker pa lahko pride do neprijetnih posledic zaradi zadrževanja blata, zdravstveno osebje vztraja, da porodnica poskuša v dneh, ko je še v porodnišnici, odvajati blato, saj ji v primeru, da tega ne zmore sama, pomagajo s sredstvi za lažje odvajanje blata ali klistirjem. 

Nasvet: Že tekom nosečnosti, predvsem pa v obdobju po porodu, pijte čim več tekočin, najboljše vode in nesladkanega čaja. Hkrati uživajte večje količine zelenjave in sadja ter polnozrnatih živil, ki vsebujejo veliko vlaknin, zaradi česar bo vaše črevesje bolje delovalo in bo posledično manj verjetnosti za zaprtje. Ravno tako bo pomagalo, če boste ostali fizično aktivni. Pri tem ne mislimo na pretirano telesno dejavnost, temveč na prilagojene aktivnosti, kot je umirjen sprehod. Pri blaženju bolečin vam lahko pomaga intimno milo z vsebnostjo kamilice. 

Pojavijo se lahko tudi težave z odvajanjem blata in hemeroidi.
Pojavijo se lahko tudi težave z odvajanjem blata in hemeroidi.FOTO: Dreamstime

 

Mehak trebuh 

Še ena izmed nelagodnosti, ki pridejo skupaj s porodom, je mehak, malo ohlapen in nekoliko nagrbančen trebuh. Občutek bo izjemno čuden, saj bo po devetih mesecih vaš trebuh znova 'prazen', na tem mestu pa bo videti in čutiti odvečno kožo. In čeprav boste imele skrbi, kako se boste znebile tega trebuha, naj vas potolažimo, da je vsak strah povem odveč. Vaše telo je 9 mesecev potrebovalo, da ustvari in na svet spravi živo bitjece, zdaj pa bo potrebnih še enkrat toliko mesecev potrpežljivosti, razumevanja in nežnosti do same sebe, da se boste vrnile nazaj v staro formo. 

Nasvet: Nikar ne pretiravajte s treningi in vadbo, saj boste s tem telesu naredile več škode kot koristi. Vsekakor pazite na zdravo in raznoliko prehrano ter pijte veliko vode in se gibajte v mejah svojih zmožnosti. Dovolj bo že, če se boste vsak dan z vozičkom odpravile na polurni sprehod po bližnjem mestnem parku, gozdnih poteh ali mestu. Če je za vas trebuh z vso odvečno kožo preveč moteč, si lahko v obdobju po porodu pomagate s kakšnim pasom za trebuh po porodu, ki bo dajal oporo vaši hrbtenici in trebušnim mišicam ter pripomogel k pravilni telesni drži. 

Boleč in občutljiv predel vagine 

Vaginalni porod vsekakor pusti za seboj določene posledice, kot so zatečen predel okoli vagine, občutljivost in boleč občutek, kar je nekaj povsem naravnega. Med samim porodom lahko pride do rezanja presredka ali pa se lahko nehote zgodi, da ta poči in je v obeh primerih potrebno kirurško šivanje. Šivi vsekakor niso neboleči. Občutek je lahko nelagoden in zdi se vam, da vas nekoliko zateguje, ravno tako se lahko pojavijo težave pri uriniranju. Vendar pa so vse te nevšečnosti začasne in naj vas potolažimo – tudi vaši intimni deli bodo po okrevanju znova takšni, kot so bili pred porodom. 

Nasvet: Pri bolečinah na predelu intimnih delov si lahko ravno tako pomagate s hladnimi obkladki. Obstaja tudi hladilni sprej, ki ga lahko kupite v lekarni in vam bo pomagal pri lajšanju bolečin. Pri tem vsakodnevno uporabljajte bombažne spodnjice in higienske vložke iz naravnih materialov. Če čutite bolečine, potem se v prvih dneh po porodu izogibajte sedenju na trdih površinah, namesto tega si lahko pomagate z obročem za sedenje po porodu ali pa kar z navadnim otroškim plavalnim obročem, ki vam lahko služi kot pripomoček za udobnejše sedenje. Tudi tople kopeli vam lahko pomagajo blažiti bolečine. Najbolj pomembna pa je vsakodnevna redna higiena intimnega predela in izpiranje s toplo vodo ter nežno brisanje s toaletnim papirjem ali brisačko po umivanju. Higienske vložke menjajte dovolj pogosto, v kolikor opazite neprijeten vonj izcedka ali čišče, pa to povejte osebnemu zdravniku ali ginekologu, saj gre lahko za vnetje, ki zahteva primerno zdravljenje. 

Bolečina v predelu intimnih predelov je nekaj povsem običajnega po naravnem porodu.
Bolečina v predelu intimnih predelov je nekaj povsem običajnega po naravnem porodu. FOTO: Dreamstime

Težave z uriniranjem

Prvih nekaj dni po porodu se lahko pojavijo tudi težave pri odvajanju vode ali uriniranju. V predelu intimnih delov ali vagine se lahko pojavi pekoč, boleč občutek. V določenih primerih lahko pride do nezmožnosti uriniranja, zaradi česar je treba porodnici namestiti kateter. Pojavi se lahko tudi inkontinenca ali nezmožnost zadrževanja urina, ki nastane zaradi oslabljenih mišic medeničnega dna tekom nosečnosti. Čez čas se lahko vsa ta stanja izboljšajo, v primeru, da se mišice ponovno okrepijo in vrnejo v prvotno stanje. 

Nasvet: Tudi pri težavah z uriniranjem lahko pomaga zadostno pitje tekočine. Hkrati pa si lahko pomagate tudi z izvajanjem keglovih vaj. 

Prekomerno potenje 

Pogosto se po porodu pri ženskah pojavlja tudi prekomerno potenje, to pa predvsem nastopi zaradi nihanja hormonov po porodu. Nagel padec ravni hormonov, ki so bili tekom nosečnosti povečani, lahko izzove nekatere telesne spremembe, med drugim tudi potenje. Ravno tako lahko na prekomerno potenje vpliva tudi odvečna tekočina v telesu, ki se je nabrala v obdobju nosečnosti. Glede na raziskave naj bi bilo prekomerno potenje intenzivnejše v prvih dveh tednih po porodu, nato pa se stanje počasi stabilizira. 

Nasvet: Poskrbite, da bo temperatura notranjih prostorov primerna in da bo bivalni prostor redno prezračen. Uporabljajte tanjšo in zračno posteljnino ter bombažna, udobna in lahkotna oblačila. Na vzglavnik lahko namestite brisačo, ki bo med spanjem vpijala odvečen pot. Ravno tako pa ne smete pozabiti na zadostno hidratacijo telesa, zato veliko pijte, saj lahko zaradi prekomernega potenja hitro dehidrirate. 

Pri prekomernem potenju ne pozabite na zadostno pitje tekočin.
Pri prekomernem potenju ne pozabite na zadostno pitje tekočin. FOTO: iStockphoto

Odvečna poporodna telesna teža 

Nekatere srečnice s porodom izgubijo večino kilogramov, ki so jih pridobile tekom nosečnosti, spet drugim pa ostane krepak višek kilogramov, zaradi katerega so lahko hitro nezadovoljne s svojo podobo in nesrečne v svojem telesu. Vendar pa se morate zavedati, da je zdrava izguba odvečnih kilogramov dolgotrajen postopek in da pri tem ni nobenih bližnjic, le vztrajnost in potrpežljivost. 

Nasvet: Uživajte predvsem raznoliko in zdravo prehrano in poskrbite za več manjših obrokov dnevno. V svoj vsakdan vključite telesno aktivnost, ki naj bo primerna obdobju po porodu in vašim zmožnostim. Za začetek začnite z vsakdanjim sprehodom in potem čez čas vključite tudi kakšno blago verzijo telovadbe, kot je npr. joga. Pri naravnem porodu brez zapletov velja, da je primeren čas, ko lahko začnete z umirjeno telovadbo, nekje od 4 do 6 tednov po porodu. Če pa ste rodili s pomočjo carskega reza ali vakuuma, pa je najbolje, da se pred tem posvetujete z osebnim zdravnikom. 

 

Kronična utrujenost in občutek izčrpanosti

Nekaj povsem običajnega je, da ste po porodu nekoliko utrujeni in zaspani. Vaše telo je med nosečnostjo in porodom prehajalo skozi določene spremembe in napore in najboljše, kar lahko zase naredite, je to, da po porodu dovolj počivate in si vzamete čas zase. Mnogo dejavnikov namreč lahko vpliva na dodatno utrujenost, ki lahko postane tudi kronična. To pa so dodaten stres, nagel padec hormonov, nespečnost, preobremenjenost ipd. 

Nasvet: Počivajte, počivajte in še enkrat ... počivajte! Dovolj časa bo še za vse druge aktivnosti. Prve tedne po porodu pa dovolite telesu, da si opomore, lezite in počivajte ter prepustite drugim, da vam pomagajo pri gospodinjstvu, vi pa se posvetite dojenčku in v prvi vrsti sebi. Ko boste vi dobro, bo dobro tudi otrok in posledično vsa družina. V nasprotnem primeru lahko namreč pride do stanja depresije, po katerem se ženska težko opomore. Raje preprečite tovrstne duševne stiske in bolezni in pravočasno poskrbite za zadosten počitek, spanec, zdravo prehrano, gibanje in druženje z bližnjimi osebami. 

O kronični utrujenosti se je treba pogovoriti z osebnim zdravnikom.
O kronični utrujenosti se je treba pogovoriti z osebnim zdravnikom. FOTO: Shutterstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863