Bibaleze.si

Razkrivamo: Kaj se dogaja tik po porodu?

S.B.

Po porodu

0
18. 12. 2022 05.00

Marsikateri ženski se do vstopa v porodno sobo niti sanja ne, kaj jo čaka. In v večini primerov je tako boljše. Vse, kar dotlej ženska posluša, so trditve v slogu 'če so vse zmogle, boš tudi ti' in 'saj ni nič takega, ko boš prijela dojenčka v naročje, boš pozabila na vse' ter podobno. Nobena od prijateljic ali bližnjih pa ne razkrije, kaj točno se z vašim telesom dogaja tik po porodu.

Po porodu se lahko zaradi nenadne spremembe v hormonih pojavi tresavica.

Za marsikatero je bilo eno od 'presenečenj' v porodni sobi dogajanje tik po naravnem porodu. Takrat se namreč odvijajo določeni procesi, ki se vam bodo morda zdeli malenkost nenavadni in čudni, vendar pa so povsem običajni in se dogajajo večini porodnic, ki rodijo naravno. 

Za vas smo zato pripravili vpogled v drugo poglavje poroda. Tisto, ki se zgodi takoj, ko se otroček končno rodi, in o katerem vam najbrž niso povedale niti najboljše prijateljice.

Tresavica 

Naraven porod s seboj prinese ogromno dozo adrenalina. V trenutku, ko ste na porodni mizi in ekipa medicinskih delavcev 'navija' za vas, napenjate vse atome moči in energije, da bi na svet spravili to malo bitjece. Vse svoje misli, moč in voljo namenite temu. In ko je otrok končno na varnem, vam pa popusti adrenalin, se prav rado zgodi, da se vam začnejo noge nenadzorovano tresti. Ne prestrašite se – gre za popolnoma naraven proces, ki se pojavi zaradi nenadne spremembe v hormonih. V nekaj minutah ali urah se bo stanje umirilo.

Po porodu se lahko zaradi nenadne spremembe v hormonih pojavi tresavica.
Po porodu se lahko zaradi nenadne spremembe v hormonih pojavi tresavica.FOTO: Shutterstock

Šivi

Četudi prerez presredka ni več rutinski in se ga večina babic ne poslužuje, če ni nujno, se lahko zgodi, da boste vseeno šivani. Včasih je namreč videti, da se koža okoli presredka lepo razteguje in prerez nikakor ne bo potreben, na koncu pa sunkovito rojstvo otroka presredek nekoliko natrga, zato je potrebno šivanje. Reza ali samega trga verjetno ne boste čutili, za šivanje vam bo medicinsko osebje dalo protibolečinsko injekcijo. Ne glede na to pa vas samo šivanje lahko boli, šivi pa tudi povzročajo določene bolečine, ki jih lahko blažite z nežnim in blagim kamiličnim milom ali pa primernim sprejem za površinske rane, ki ga lahko kupite v lekarni. Nekatere mamice si pomagajo tudi z blazino iz spominske pene, ki blaži bolečine pri sedenju po porodu. 

 

Dojenje 

Čeprav je dojenje vsepovsod opevano, je lahko prve ure in dni po rojstvu otroka neizmerno naporno ali celo boleče. Dojenje ne steče vsem v istem trenutku po rojstvu, nekatere mamice se soočajo z bolečimi ali vdrtimi bradavicami, zaradi katerih je lahko dojenje oteženo. Nekatere imajo pomanjkanje mleka, spet druge pa naval – ne eno in ne drugo ni ugodno za mlado mamico, ki se z dojenjem sooča prvič. Zato naj bo čim manj obtoževanja okolice na temo dojenja in čim več razumevanja ter podpore. Če ne gre drugače, so v današnjih dneh na voljo tudi črpalke, s katerimi si lahko odvečno mleko črpate in ga shranite v zamrzovalnik, pomagate si lahko tudi s tuširanjem in masiranjem dojk, nastavki za bradavice ali naravno kremo za nego bradavic ter kompresijskimi blazinicami za nego poškodovanega tkiva na področju bradavic, ki jih lahko kupite v lekarni. Ravno tako pa lahko za nasvet prosite svojo babico v porodnišnici in se iskreno pogovorite o svojih težavah in dvomih glede dojenja. Nikar pa ne držite občutkov zase in ne mislite, da se to dogaja samo vam. Redko kateri ženski dojenje steče brez kakršnih koli težav ali truda, je pa vsekakor vredno vztrajati.

Dojenje potrebuje tudi svoj čas za ustaljen ritem.
Dojenje potrebuje tudi svoj čas za ustaljen ritem.FOTO: Shutterstock

Kri

Najbrž se zavedate, da pri porodu tudi krvavite. Vendar pa marsikatera ženska, ki rodi prvič, ne ve, da sledi po porodu tudi čišča ali krvavenje, ki lahko traja tudi do šest tednov po porodu. Čišča je obilnejša od menstruacije in pričakujete lahko, da boste na začetku potrebovali največje in najdebelejše vložke. Med čiščo se ne ustrašite, če se poleg krvi pojavijo tudi manjši kosi tkiva, vendar pa ti ne smejo biti večji od marelice. Če so, morate to sporočiti svojemu ginekologu.

Zatečeni intimni predeli

Še ena reč, ki vas lahko prestraši ali spravi v nekoliko nelagoden položaj, je otečenost v predelu vagine. Najbrž se boste nekoliko v šoku spraševali, če bo ta še kdaj videti tako, kot je bila pred porodom. Naj vas potolažimo – tudi to mine. In čez čas bo oteklina minila, stanje vaših intimnih predelov pa se bo normaliziralo. Saj veste, kaj pravijo – devet mesecev telo potrebuje, da ustvari in na svet privede življenje, naslednjih devet pa potrebuje za okrevanje. Ne prestrašite se torej telesnih sprememb, ki sledijo po porodu, in nikar ne drvite z glavo skozi zid proti raznim dietam in športnim aktivnostim. Raje počivajte in prisluhnite svojemu telesu ter se ob svojem času začnite počasi vračati v formo.

Po porodu boste potrebovali veliko topline, nežnosti in razumevanja s strani partnerja in bližnjih.
Po porodu boste potrebovali veliko topline, nežnosti in razumevanja s strani partnerja in bližnjih.FOTO: Shutterstock

Mogoče boste obležali v postelji

Mogoče bo med porodom sledila sprememba načrta in boste morali roditi s pomočjo carskega reza. To pa pomeni, da boste še nekaj časa morali počivati in ležati v postelji. Vsaj 12–24 ur bo trajalo, preden boste lahko vstali iz postelje, nato pa bo postopoma vsak dan preteklo manj časa, preden boste lahko aktivni. Ravno tako vas lahko dejstvo, da ste na svet spravili otroka, napolni z lažnim občutkom 'super nadnaravnih moči'. Morda se vam bo zdelo, da ste vsemu kos in se boste prenaglili. Če boste prehitro vstali ali se hitro gibali, se zna zgoditi, da zaradi izgube krvi in energije izgubite tudi zavest. Zato se prvič po porodu počasi dvignite iz postelje, se usedite na rob, nekaj časa počakajte, nato pa počasi vstanite in počasi stopajte proti točki, kamor ste namenjeni. 

Potenje

Zna se zgoditi, da se boste po porodu potili bolj kot sicer. Potenje se namreč lahko pojavi zaradi padca količine estrogena, kar povzroči zmedo v telesni temperaturi. Ampak skrbi so tudi v tem primeru odveč, saj se bo stanje v nekaj dneh ali tednih povsem umirilo in izzvenelo. 

Nepojasnjen jok

Nič nenavadnega ni, če mlada mamica v tem obdobju doživlja prave poplave solz in se ob tem sprašuje, kaj je z njo narobe. Po porodu se namreč v telesu novopečene mame odvija prava zmeda: padec hormonov, utrujenost in nenadna odgovornost, ki prinese nove, dotlej neznane skrbi. Skupek vsega naštetega lahko pripelje do nihanja razpoloženja, kar imenujemo poporodna otožnost ali "baby blues". Doživlja jo približno 50–70 % žensk po porodu, običajno pa se pojavi v nekaj dneh po rojstvu in tudi sama izzveni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863