Bibaleze.si

Kako se po porodu vrniti v formo?

S.B.

Po porodu

0
05. 05. 2023 05.00

Malce večji izziv miganje in telovadba predstavljata za vse ženske, ki so mamice, saj nosečnost in porod za seboj pustita določene telesne posledice in telo potrebuje nekoliko več časa, da se vrne v staro formo. Pomagate pa si lahko z naslednjimi nasveti.

telovadba

Ena izmed prvih stvari, ki ji opazijo mamice po porodu, je to, da se jim trebuh še vedno zdi nekoliko nosečniški, čeprav so rodile pred nekaj tedni ali meseci. Koža je ohlapna in nabrana, prekrivajo jo lahko strije. Ob tem nikar ne obupujte, saj se morate najprej zavedati čudežnega procesa svojega telesa, ki je ustvarilo novo življenje in na svet pripeljalo vašega otroka. In celih devet mesecev je potrebovalo za ta proces, zato bo tudi vsaj toliko časa potrebovalo, da se povrne v stanje pred porodom. 

Nekatere ženske večino svoje teže, pridobljene v času nosečnosti, izgubijo s porodom, spet drugim pa ostane precej odvečnih kilogramov. Toda v prvih mesecih, še posebej če dojite, se morate zavedati, da vaše telo potrebuje določeno število kalorij, da bi lahko normalno delovalo in da bi imele dovolj energije za skrb zase in za otroka. Od šest do osem tednov traja že sam proces vračanja maternice v prvotno obliko, zato bodite nežni in potrpežljivi s svojim telesom. 

Bodite nežne do svojega telesa in ga sprejmite v celoti.
Bodite nežne do svojega telesa in ga sprejmite v celoti.FOTO: Shutterstock

Pomagajte si z naslednjimi nasveti

Četudi se vam morda mudi s programom telovadbe in izvajanjem vaj, da bi svoje telo čim prej vrnile v staro formo, bodite pri tem izredno previdne. Začnite počasi. Prve tedne po porodu boste veliko naredile zase in svoje telo, že če se boste vsakodnevno odpravile z vozičkom na sprehod. Nositi in roditi otroka je namreč velik zalogaj za žensko telo, zato bodite potrpežljive, saj lahko z naglim naporom po porodu naredite sebi in telesu več škode kot koristi. 

"Osnovne vaje za krepitev mišic medeničnega dna, vaje za stopala, dihalne vaje, nežne vaje za držo telesa in sprehode lahko mamica izvaja takoj porodu, če se dobro počuti. Z vsem ostalim pa je smiselno počakati na prvi ginekološki pregled po porodu, saj mora ginekolog preveriti, ali se je maternica vrnila v svojo prvotno velikost, kar traja od šest do osem tednov, in ali so mišice medeničnega dna že dobile svojo prejšnjo moč," je za naš portal razložila profesorica športne vzgoje in trenerka pilatesa in vadbe v času nosečnosti in po porodu, Tanja Želj.

Hujšanje med dojenjem

Da bi lahko izgubili odvečne kilograme, je seveda potreben kalorični deficit. Vendar pa morate biti pri tem še posebej previdni in zmerni, če še vedno dojite. Načeloma priporočajo, da kalorični vnos pri doječih ženskah ni manjši od 1800 kalorij dnevno. Zato obdobje, ko dojite, nikakor ni primerno za stroge diete in odrekanje hrani, saj lahko v tem primeru izgubite mleko, prehiter upad telesne teže pa lahko sproži toksine ali strupe v telesu, ki navadno končajo tudi v vašem mleku. 

Mamice, ki telovadijo, so samozavestnejše.
Mamice, ki telovadijo, so samozavestnejše.FOTO: Shutterstock

Težave, ki lahko otežijo zdravo izgubo telesne teže

Utrujenost in izčrpanost – še posebej če dojite, vam lahko po porodu primanjkuje energije in se počutite utrujene. Bodite pozorni na raven energije in na svoje fizično počutje in poskrbite, da bo vaša prehrana zdrava in raznolika ter da boste z njo pridobili vsa potrebna hranila.

Neorganiziranost – starševstvo bo od vas zahtevalo višjo raven organiziranosti, sicer vas bo popolnoma prevzelo in na koncu boste ugotovili, da pravzaprav nimate časa niti za to, da bi se v miru odpravili na stranišče, kaj šele za telovadbo ali svoje konjičke. Poskrbite, da boste vsi doma organizirani, da si boste znali delo razdeliti in si pomagati med seboj. Sprejmite pomoč partnerja in bližnjih ter si vzemite čas zase, za počitek, sprehod ali kakšno drugo ljubo aktivnost. 

Nihanje hormonov – ravnovesje hormonov bo še precej časa po porodu nihalo, tako da bo tudi to eden izmed dejavnikov, ki bodo lahko oteževali izgubo poporodne teže. Telovadba in gibanje na svežem zraku vam lahko pomagata do boljšega počutja, vseeno pa se o svojih težavah pogovorite tudi z osebnim zdravnikom, še posebej če trajajo dalj časa in če opažate močna nihanja razpoloženja, slabo voljo, žalost in obup. 

Občutek krivde – če boste imeli slabo vest vsakič, ko si boste vzeli trenutek časa samo zase in za telovadbo, potem ne boste dosegli želenih rezultatov in počutili se boste še slabše. Zavedati se morate, da ste najprej ženska, šele nato mati in vse ostalo. Ko boste vi srečni in se boste dobro počutili v svoji koži, boste to pozitivno energijo in umirjenost oddajali vsem članom družine. Zato si brez slabe vesti vzemite kakšen trenutek samo zase in se sprostite. Na ta način boste tudi lastnim otrokom pokazali zgled zdravega načina življenja in jim dali vedeti, da je pomembno, da poskrbijo tudi zase. 

Včasih si morate vzeti tudi trenutek samo zase.
Včasih si morate vzeti tudi trenutek samo zase.FOTO: Shutterstock

Na kakšen način vpeljati telovadbo v svoj vsakdan?

Razporedite vaje čez ves dan – če vam primanjkuje (in energije), lahko razporedite določene vaje čez ves dan in en sklop naredite dopoldan, enega popoldan in enega zvečer. Na ta način boste naredili marsikaj koristnega za svoje telo, ob tem pa ne boste občutili pomanjkanja časa, niti ne boste imeli občutka, da je bilo vse skupaj prenaporno.

Poenostavite zadeve – ne potrebujete veliko denarja, da bi dosegli želene cilje. Ni vam treba kupiti mesečne karte za fitnes ali vodeno vadbo ter vseh možnih dodatkov, da bi vam uspelo. Potrebujete le dobro talno podlogo in dve plastenki vode. Na ta način lahko izvedete mnogo vadb, ki bodo krepile vaše telo in mišice ter vam pomagale pri izgubi odvečne teže. V današnji moderni dobi imate na spletu na voljo milijon različnih vadb in tehnik, med katerimi boste prav gotovo našli primerno kombinacijo zase. 

Poiščite podporni sistem – včasih je lahko vaša podpora vaš partner, ki najbolj razume, kaj ste prestali med nosečnostjo in porodom, saj je bil ves čas prisoten. Včasih je lahko podpora mama, sestra ali teta. In včasih je podporni sistem cel kup prijateljic ali mamic neznank, ki na spletu poklepetajo in si izmenjajo mnenja ter druga drugo podpirajo pri telovadbi in hujšanju. Najdite svoj podporni sistem, saj vam bo tako vse skupaj veliko lažje.

Osredotočite se na tisto pomembno –  zavedati se morate, da vaše telo potrebuje svoj čas za okrevanje, predvsem pa za napredek. Bodite nežne do sebe in razumite vse faze, skozi katere je telo prehajalo. Uživajte veliko zdrave in raznolike hrane, pijte zadostne količine vode in ne pozabite nase. Ko boste srečne, zadovoljne in izpopolnjene, se bo tudi vse drugo postavilo nazaj na svoje mesto. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863