Kako pogosto se ženske odločijo za operacijo po porodu?
Zelo pogosto, po porodu pride namreč do opaznih sprememb na telesu, ki niso vse pozitivne. Tako da bi lahko rekel, da mlade mamice predstavljajo več kot polovico vseh strank.

Kateri predel jih ponavadi najbolj moti?
Po navadi pride do največjih sprememb na prsih in trebuhu, to je seveda logično, prsi so namenjene dojenju, kot take pa predstavljajo idejo ženskosti, so tudi lepotni ideal. Med nosečnostjo se povečajo, deloma zaradi povečanje žleznega dela, deloma zaradi nekaj odvečnih kilogramov, ki se vedno naberejo med nosečnostjo. Ravno to nihanje telesne teže, pa privede do povešanja tkiva. Prsi so po dojenju prazne, deloma ali popolnoma povešene, asimetrične, lahko se pojavijo strije, spet pri drugih pa se zmanjšajo in so veliko manjše kot pred nosečnostjo. Prav tako so opazne spremembe na trebuhu, lahko se pojavi razmik trebušnih mišic (diastaza), kar se opazi kot napihnjenost oziroma izbočenost trebuha, strije, odvečna in viseča koža, občasno trebušna kila (popkovna kila). To so le najbolj pogoste in najbolj moteče spremembe, ki jih doživi žensko telo po porodu. Potem so tu še druge spremembe, kot so pigmentacija kože, pojav kožnih izrastkov ( pod prsmi, pazduhe, vrat), krčne žile, razpokane žilice na nogah, hemoroidi …

Kdaj se odločiti za takšno operacijo? Kako kmalu po porodu?
S strani kirurga, ko mine vsaj pol leta od prenehanja dojenja. Sicer je smiselno z posegi, kot so dvig ali manjšanje prsi ter korekcije viseče kože počakati do trenutka ko se ženska odloči, da ne bo več imela otrok, ali pa vsaj, ko jih ne planira več. Saj ponovno nihanje v telesni teži zopet pokvari videz prsi in trebuha. Z operacijo povečanja prsi je stvar nekoliko drugačna, to se lahko naredi pred nosečnostjo, med ali pa ko je ženska z reprodukcijo zaključila. S strani stranke, pa ko jih moti toliko, da so pripravljene na rehabilitacijo in morebitne zaplete po posegu.
Kakšna so lahko tveganja?
Gre za zaplete, ki se lahko pojavijo po vseh kirurških posegih, kot so po operativna krvavitev, odloženo celjenje, infekt, torej gnojenje rane … Ti so sicer redki, a so možni. Najbolj pa se bojiš nerealnih pričakovanj, torej nezadovoljne stranke po sicer uspelem posegu, ki je imela nerealna ali pa drugačna pričakovanja. Vsakdo se mora zavedati, da so operacije, kljub temu, da gre za estetski poseg, še vedno operacije. Telo ne loči med nujnimi posegi in estetskimi posegi. Po vsakem posegu v telo se mora le-to rehabilitirati. Morda je sama doba okrevanja relativno kratka, končni rezultat pa se večinoma lahko opazi šele po enem letu. Tu je po navadi problem … čakanje na končni rezultat. Se zgodi, da si stranka želi oziroma pričakuje rezultat že po nekaj dneh. Torej danes operacija čez teden dni že v kopalkah pripravljena na 'before-after' slikanje. Žal to ne gre tako.
Kako dolgo pa po takšenm posegu traja okrevanje?
Pri večini operacij se svetuje dva tedna relativnega počitka. Se pravi ne dvigovati bremen težjih od pet kilogramov, paziti, da ne bi prejele kakega neželenega udarca ali brce (otroških nogic med previjanjem) v operativno področje …
Kaj lahko ženska po porodu naredi sama za svoje telo?
To kar večina počne, lahko skrbi za zdravo in zmerno prehrano telesno vadbo in aktivnost, jemanje prehranskih dodatkov (hidrokolagen, vitamini), za ostalo smo tu estetski kirurgi.

Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV