Bibaleze.si

Mož me zavrača zaradi poporodnih kilogramov

A. K.

Po porodu

2
02. 09. 2024 02.30

Ali ni sebično, da sem devet mesecev nosila pod srcem otroka, zdaj pa me mož zavrača zaradi vseh pridobljenih kilogramov, pravi 33-letna Manja, ki nam je zaupala svojo stisko iz preteklosti. Dejstvo je, da se ob prihodu otroka življenje obrne na glavo, prioritete se spremenijo, odnosi se preoblikujejo, pojavijo se izzivi, ki jih nismo niti pričakovali. Zgodi pa se tudi sprememba ženskega telesa, kar je povsem naravno, saj je moralo biti toliko časa varen prostor za razvoj ploda. A kaj storiti, ko po porodu začne partner z neprijetnimi, celo žaljivimi opazkami glede telesa?

Nosečnica

Nosečnost je za mnoge ženske eno najlepših, pravzaprav čarobnih obdobji življenja. Ženska doživi izjemno globoko transformacijo v mater, kar pa poleg vseh psihičnih in čustvenih sprememb, prinese tudi spremembe na telesu. Skozi nosečnost in kasneje poporodno obdobje se pri nekaterih pojavi vidna sprememba v telesni teži, v koži se zarišejo strije, dojke spremenijo svojo obliko ... 

A da ne bo pomote – vse to je popolnoma normalen, pričakovan in naraven del našega življenja, ki bi ga morali brez obsojanja sprejeti. Tega pa ni zmogel dolgoletni partner naše sogovornice, ki je kmalu po rojstvu prvega sina začel izražati vidno nezadovoljstvo nad njenim telesom.

Zakaj nekateri partnerji težko sprejemajo poporodne telesne spremembe pri svoji partnerki?
Zakaj nekateri partnerji težko sprejemajo poporodne telesne spremembe pri svoji partnerki?FOTO: Shutterstock

"Kmalu po tem, ko sva se s sinekom vrnila domov, je začel z opazkami glede mojih dojk, ki so bile takrat res velike zaradi količine mleka. Sprva temu nisem posvečala pozornosti, potem pa me je začelo vedno bolj motiti, saj se je začel obregati tudi ob mojo težo (pridobila sem 15 kilogramov), telo seveda ni bilo več takšno, kot pred porodom ... Utrujena sem bila zaradi nespanja in hormonskih sprememb, potem pa sem morala poslušati še komentarje, kako ženske nismo več privlačne, ko enkrat rodimo. Bolelo je, saj so se žalitve stopnjevale, začel me je tudi siliti k hujšanju, da bi bila spet taka kot nekoč ... Ko sem mu čez nekaj mesecev dejala, da sem uspela čisto naravno izgubiti tri kilograme, mi je navrgel, da je že skrajni čas ... Sam je veliko časa posvetil svojemu telesu, gibanju, pripravi zdrave hrane – skratka zunanji videz mu je res veliko pomenil. A roditi otroka in okrevati, zahteva svoj čas. Takrat sem bila prepričana, da mu moram ugoditi, da me bo spet sprejel, da bom spet zaželena, ljubljena ... A najin odnos se je vedno bolj ohlajal, saj sem vedno težje tolerirala njegove pritiske. Oči so mi odprle ženske na skupini za matere po porodu, ki so mi dale vedeti, da je to popolnoma nesprejemljivo. Njihovi možje so bili podporni in po porodu so jih imeli še raje ..." nam razkrije sogovornica, ki je v nadaljevanju še dodala, da sta se nato v otrokovem drugem letu starosti s partnerjem razšla. Našla je še dodatno psihološko podporo, da je končno sprejela, da nima nihče pravice posegati v njeno telo in jo poniževati.

Zakaj nekateri partnerji težko sprejemajo poporodne telesne spremembe pri svoji partnerki?

- Vsaka nosečnost in vsak porod pusti bolj ali manj vidne posledice in nekateri moški ne pričakujejo, da bodo spremembe tako velike in da se telo (morda) ne bo več vrnilo v stanje po porodu. V tem primeru gre pogosto za pomanjkanja znanja, razgledanosti ali preprosto čustveno nezrelost.

- Nekateri moški so izrazito osredotočeni na svoj telesni izgled, kar pomeni specifičen način prehranjevanja in veliko časa preživetega v fitnes centrih. Ker zahtevajo od sebe popolnost, je zanje nekaj normalnega in pričakovanega, da bodo ob njih popolne tudi partnerke. Tako se težko sprijaznijo da so nekatere spremembe po porodu nepovratne. To še zlasti velja za narcisistične moške.

- Moški slepo verjame trendom na družbenih omrežjih, ki poudarjajo popolne in srečne mamice, ki so povrh vsega še oblečene po zadnji modi, čeprav je realnost povsem drugačna. To še zlasti velja za mlajše generacije moških in za že zgoraj omenjene.

- Znano je, da imajo lahko tudi moški poporodno depresijo. Partner se lahko počuti, da ob vseh obveznostih in skrbeh novi vlogi ne bo kos, zato lahko svojo stisko izraža tudi s neprimernimi komentarji glede telesnega videza.

Nikoli se ne sramujte svojega telesa in ne dovolite, da bi kdorkoli posegal vanj.
Nikoli se ne sramujte svojega telesa in ne dovolite, da bi kdorkoli posegal vanj.FOTO: Adobe Stock

Kaj lahko storimo?

1. Pomembno je, da se s partnerjem pogovorite o tem, kako se počutite ob neprijetnih komentarjih, pritiskih, morda celo žaljivkah. Jasno je, da je njegovo zavračanje vašega telesa boleče, saj s tem začne usihati tudi intima, povezanost. Povejte mu, da čutite žalost, nesprejemanje, negotovost, zavrnjenost ... Partner naj bi bil nekdo, ki nam je v oporo tudi takrat, ko se ne počutimo dobro v svojem telesu, ko smo utrujene, žalostne. Nikoli ne pristanite na manj, kot si zaslužite in nikakor ne tolerirajte čustvenega nasilja.

2. Delajte na izgradnji intimnosti. V prvih tednih, tudi mesecih po porodu, je vse podrejeno novi rutini, kar marsikomu popolnoma spremeni življenje. Pomembno je, da kljub prihodu novega člana družine poskrbite za intimo, ki pa seveda ni samo spolnost. Gre tudi za drobne trenutke pozornosti, crkljanje in uživanje v stvareh, ki vaju povezujejo. Naj starševstvo ne spremeni vajinega odnosa v dolgočasno rutino, ampak naj vajin odnos še poglobi. Za to, pa se morata aktivno truditi oba.

3. (Po)skrbite zase tudi v novi vlogi, ne bojte se prositi za pomoč, ko jo potrebujete, uvedite kratke rutine, ki vas napolnijo z novo energijo, vzemite si čas za male radosti, kratka druženja. Čeprav so prvi meseci najtežji, vseeno skušajte tudi v tem obdobju poskrbeti zase, kolikor pač le gre.

4. Nikoli se ne sramujte svojega telesa in ne dovolite, da bi kdorkoli posegal vanj. Vaše telo je donosilo majhen čudež, zato bodite hvaležni za to, kar je zmoglo. Ne pozabite, da niste prav nič zahtevni, če od partnerja pričakujete podporo.

5. Če se negativni komentarji, žaljivke, pritiski nadaljujejo ali celo stopnjujejo, je čas, da razmislite o odnosu. Je to res to, kar si želite od odnosa? Gre za čustveno nasilje, do katerega moramo imeti ničelno toleranco.

Viri: PsychologyToday / What to Expect

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 831