Po prihodu mamice in novorojenčka iz porodnišnice je patronažna medicinska sestra pogosto prva, ki zna prisluhniti, svetovati in pomagati. Njena vloga je večplastna; nudi podporo pri dojenju, opazuje zdravstveno stanje otročnice in dojenčka, pomaga pri skrbi in negi. Je pomembna opora in vodnica v negotovih začetnih trenutkih starševstva.

Bistvena naloga patronažne medicinske sestre je podpora mamici in družini v obdobju po porodu, skrb za zdrav razvoj novorojenčka in zdravje otročnice, je pojasnila predsednica Sekcije medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v patronažni dejavnosti, diplomirana medicinska sestra Staša Rojten."Na obisku svetujemo glede dojenja in nege novorojenčka, izvedemo zdravstveno nego popka, se pogovorimo o pomenu čustvene podpore otročnici s strani družine in opomnimo na izbiro osebnega pediatra. Ob obisku pregledamo novorojenčka in ocenimo zdravstveno stanje otročnice, kar zajema opazovanje čišče in rane na presredku ali po carskem rezu, spremljanje vitalnih funkcij, pregled krčenja maternice, opazovanje ožilja na nogah in spremljanje psihofizičnega počutja," je opisala.
Mamico in dojenčka obravnavajo celostno, pri čemer svetujejo glede na potrebe njiju in družine ter pomagajo reševati morebitne težave. Tako svetujejo tudi, kako ravnati ob joku, in po zacelitvi popka prvič okopajo novorojenčka.
Kolikokrat patronažna sestra obišče mamico in dojenčka?
Obiski, ki so brezplačni za otročnice z urejenim osnovnim zdravstvenim zavarovanjem, v prvem letu otrokovega življenja vključujejo osem rednih srečanj. Pristop omogoča, da patronažna medicinska sestra spremlja in podpira družino skozi različna razvojna obdobja in izzive, ki jih prinesejo prvi meseci po porodu.
Dva obiska sta namenjena otročnici – eden v prvem tednu po odpustu iz porodnišnice in drugi med četrtim in šestim tednom, ko patronažna sestra na podlagi vprašalnika oceni tveganje za poporodno depresijo. Dojenčku je namenjenih šest obiskov. Štirje v prvem mesecu; prvi že 24 ur po prihodu domov, medtem ko so naslednji trije razporejeni glede na potrebe. Peti obisk dojenčka med četrtim in petim mesecem starosti je namenjen predvsem uvajanju goste hrane. Zadnji je med desetim in 11 mesecem, preden gre mamica običajno v službo in otroček v vrtec, je opisala Staša Rojten.Staša Rojten: "Patronažna medicinska sestra vstopi v dom družine že takoj naslednji dan po prihodu otročnice in novorojenčka domov. Pomagamo pri vzpostavitvi in pri morebitnih težavah pri dojenju ter spodbujamo k uporabi primernih tehnik za uspešno dojenje. Svetujemo, kako ravnati ob neutolažljivem joku novorojenčka, in skopamo novorojenčka, ko se popek zaceli."

Patronažna sestra lahko po potrebi opravi do tri dodatne obiske pri novorojenčku in dva pri mamici, slednje, kadar z vprašalnikom zazna povečano tveganje za razvoj poporodne depresije. Tako lahko družino v prvem letu skupno obišče 13-krat. Dodatni obiski so mogoči tudi v primeru zdravstvenih težav dojenčka ali otročnice. Zanje se je treba dogovoriti s pediatrom oziroma osebnim zdravnikom, da izda delovni nalog.
Patronažna sestra je tudi povezovalni člen med družino in zdravstvenim sistemom. V primeru zdravstvenih težav se lahko poveže z izbranim pediatrom otroka, z osebnim zdravnikom ali ginekologom in se skupaj dogovorijo glede reševanja. Kadar gre za čustvene težave, se lahko obrne na Center za duševno zdravje odraslih, kjer delujejo tako psihologi kot psihiatri, ali Centre za krepitev zdravja, znotraj katerih delujejo psihologi. Tako mamica lahko dobi potrebno psihološko pomoč.Staša Rojten: "Dolžina posameznega obiska je odvisna od potreb otročnice, novorojenčka in družine. Vsekakor so prvi obiski vedno daljši in včasih trajajo tudi več kot eno uro. Zatem so običajno krajši, a ni nujno, saj lahko tudi pozneje nastopijo težave, ki zahtevajo daljše obravnave."

Tudi nosečnica ima pravico do obiska
Vloga patronažne medicinske sestre pa ni omejena zgolj na obdobje po porodu. Že bodoča mamica ima priložnost spoznati patronažno medicinsko sestro, kar dodatno ustvarja temelj zaupanja in lajša morebitne skrbi glede prihajajoče nove vloge. Namreč, že v zadnjem tromesečju nosečnosti ima pravico do obiska, med katerim se lahko pogovori o pričakovanjih, tako je obravnava po porodu še bolje prilagojena njenim željam. Staša Rojten svetuje nosečnicam, naj se pozanimajo, katera patronažna medicinska sestra pokriva njihovo območje bivanja, in se dogovorijo za obisk že v nosečnosti. Tako bodo tudi izvedele, kam poklicati, ko bodo odpuščene iz porodnišnice, da bo prvi obisk patronažne medicinske sestre na njihovem domu že naslednji dan po odpustu.Nekatere porodnišnice sporočijo odpust otročnice z novorojenčkom patronažni službi, v večini primerov pa morajo mamice same poklicati patronažno medicinsko sestro in se dogovoriti za obisk.
Vloga patronažnih medicinskih sester je od samega začetka delovanja patronažnega varstva na slovenskem usmerjena v skrb za mamice in dojenčke. Z leti se razvija, raste, bogati in je predvidenih tudi čedalje več obiskov. Tovrstna obravnava in skrb sta neprecenljivi, saj omogočata celovito podporo in spremljanje zdravja tako otročnic kot novorojenčkov v ključnih prvih dneh, tednih in mesecih po porodu. Skrbna in predana obravnava pripomore pri vzpostavljanju močnih vezi med mamico in otrokom, zagotavlja pravočasno prepoznavanje in obravnavo morebitnih zdravstvenih težav ter spodbuja zdrav razvoj dojenčkov in deluje v dobrobit mamic.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV