Bibaleze.si

Poporodni simptomi, ki so lahko nevarni

S.B.

Po porodu

0
02. 10. 2023 05.00

Porod je za večino žensk kljub bolečinam ena najlepših izkušenj. Vendar pa včasih po porodu lahko pride do zapletov. Prav je, da se ženske pred porodom zavedajo tudi njegovih manj prijetnih posledic in se nanje nadvse dobro pripravijo.

Izcedek

Tako, kot je v času nosečnosti precej telesnih in čustvenih sprememb, je tudi obdobje po porodu čas, ko se odvijajo določeni procesi, telo se celi, raven hormonov se uravnava ipd. Pride lahko tudi do nepričakovanih posledic po porodu, kot so slabo počutje, nihanje hormonov, boleče dojke in bolečine zaradi vaginalnih šivov. 

Ravno tako se lahko po vaginalnem porodu pojavi velika utrujenost, prisotne so lahko bolečine v vseh mišicah, novopečena mamica pa ima lahko tudi boleč in občutljiv presredek in tudi hemoroide. Pojavijo se lahko tudi težave z zadrževanjem vode, blata in plinov, uriniranje je lahko pekoče, možno je pretirano potenje. Lahko pride tudi do bolečine v sramnični kosti, v medenici. 

Prve dneve in tedne po porodu se pri mladi mamici lahko pojavijo tudi neprespanost, hormonsko odvisno nihanje razpoloženja, poporodna otožnost, jokavost, nekatere pa nepričakovano doleti tudi hud glavobol kot zaplet ob porodnem lajšanju bolečin z epiduralno analgezijo. 

To vse so neprijetnosti, ki lahko sledijo po porodu, vendar tudi sčasoma izzvenijo in ne potrebujejo posebne zdravniške obravnave. Priporočeno je, da ženska uživa veliko zdrave in raznolike prehrane, da čim več počiva in se v primeru dobrega počutja odpravi na krajši sprehod na svež zrak. 

Dolgotrajen glavobol je znak, da morate poklicati zdravnika.
Dolgotrajen glavobol je znak, da morate poklicati zdravnika. FOTO: Shutterstock

Če pa pride do naslednjih pojavov po porodu, pa je o tem nujno treba obvestiti osebnega zdravnika ali ginekologa:

Nenadna krvavitev ali močna izguba krvi

Čišča ali krvavitev po porodu je nekaj povsem običajnega in lahko traja do 6 tednov od poroda. Čišča je obilnejša od menstruacije in pričakujete lahko, da boste na začetku potrebovali največje in najdebelejše vložke. Med čiščo se ne ustrašite, če se poleg krvi pojavijo tudi manjši kosi tkiva, vendar pa ti ne smejo biti večji od marelice. Če so, morate to sporočiti svojemu ginekologu. Če pa se pojavi izguba sveže krvi iz nožnice (ki jo morda spremljajo razbijanje srca, omotica, potenje in občutek šibkosti), to poimenujemo poporodna krvavitev, pri kateri potrebujete takojšnjo pomoč zdravnika. 

Dolgotrajen ali hud glavobol 

Lahko gre zgolj za posledico sredstev proti bolečinam, ki ste jih prejeli med porodom. O tem čim prej obvestite osebnega zdravnika. Močan glavobol (ki ga morda spremljata zamegljen vid in/ali omotica) v prvih 72 urah po rojstvu pa je lahko znak preeklampsije.

Bolečina v prsih 

Do okužbe ali nategnjene mišice v prsnem košu lahko pride med samim porodom. Vendar pa bolečina v prsih lahko predstavlja tudi enega od simptomov pljučne embolije. Zato v primeru, če težko dihate ali morda celo kašljate kri, nemudoma pokličite zdravniško pomoč.

Oteženo dihanje

Če je vaše dihanje kratko in plitko ter se stanje in izboljša v kratkem času, je tudi to lahko eden izmed simptomov krvnega strdka v eni izmed vaših krvnih žil v pljučih ali znak pljučne embolije. V tem primeru pokličite nujno medicinsko pomoč. 

Bolečina v mečih 

Bolečina v mečih se lahko pojavi zaradi globoke venske tromboze. Včasih se lahko pojavijo rdečina, oteklina in/ali rahlo povišana temperatura.

Povišana telesna temperatura lahko kaže na okužbo maternice ali presredka.
Povišana telesna temperatura lahko kaže na okužbo maternice ali presredka.FOTO: Shutterstock

Povišana telesna temperatura

Visoka telesna temperatura, kar pomeni 38 stopinj Celzija ali več, ki jo lahko spremljata tudi potenje in mrzlica, je lahko znak okužbe maternice ali prerezanega presredka.

Težave z uriniranjem 

Če se pojavi občutek, da imate poln mehur, vendar ne morete urinirati, se obrnite na svojega osebnega zdravnika ali babico.

Nenavadno vedenje 

Nespečnost, anksioznost, zmedenost in halucinacije so lahko začetek poporodne psihoze, ki je nujno potrebna zdravniške obravnave. Znake in simptome si lahko preberete TUKAJ.

Čudno počutje in mračne misli

Če se po porodu slabo počutite, ste žalostni ali pa vam misli okupirajo čudne in mračne ideje, med katerimi so tudi takšne, zaradi katerih bi lahko škodovali sebi ali komu drugemu, je nujno, da se o tem iskreno pogovorite z nekom, ki mu zaupate - družinskim članom, prijateljico, mamo ali svojim osebnim zdravnikom. Poporodna depresija se običajno pojavi med 6. in 12. tednom po porodu, nekateri avtorji navajajo, da se lahko pojavi tudi kasneje - celo do 6. mesecev po porodu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863