Bibaleze.si

Sheehanov sindrom se lahko pojavi po porodu

S.B.

Po porodu

0
16. 09. 2024 03.30

Sheehanov sindrom je redko, a resno stanje, ki prizadene predvsem ženske po porodu. Povzroča jo velika izguba krvi ali izjemno nizek krvni tlak med porodom ali po njem, kar povzroči uničenje ali disfunkcijo hipofize. Stanje, znano tudi kot poporodna nekroza hipofize, je poimenovano po britanskem patologu Haroldu Leemingu Sheehanu, ki ga je prvi opisal leta 1937.

porod

Hipofiza, pogosto imenovana "glavna žleza", igra ključno vlogo pri uravnavanju različnih hormonov, ki nadzorujejo rast, razmnoževanje, metabolizem in odzive na stres. Ko je pri Sheehanovem sindromu hipofiza poškodovana, se ti hormoni ne proizvajajo ustrezno, kar vodi do številnih hormonskih pomanjkljivosti, ki lahko vplivajo na zdravje ženske.

Vzroki za pojav Sheehanovega sindroma

Sheehanov sindrom se pojavi zaradi hude izgube krvi (poporodna krvavitev) ali šoka med porodom ali po njem, kar omejuje prekrvitev hipofize. To pomanjkanje krvnega pretoka lahko povzroči nepravilno delovanje žleze ali pa ta postane trajno poškodovana. Stanje je pogostejše v regijah, kjer so zdravstveni viri omejeni, poporodna krvavitev pa ni pravočasno zdravljena.

Dejavniki tveganja vključujejo:

Prekomerna krvavitev med porodom (poporodna krvavitev)

Dolgotrajen ali težak porod

Neustrezno obvladovanje porodniških zapletov

Nizek krvni tlak zaradi izgube krvi (hipovolemični šok)

Eden izmed dejavnikov za nastanek sindroma je dolgotrajen ali težek porod.
Eden izmed dejavnikov za nastanek sindroma je dolgotrajen ali težek porod.FOTO: Shutterstock

Ker ta žleza raste in se med nosečnostjo skoraj podvoji, je med porodom bolj občutljiva na poškodbe ali na včasih imenovan "šok". Če so celice hipofize poškodovane ali odmrejo (nekroza), se lahko število hormonov, ki jih proizvaja, zmanjša, kar povzroči hipopituitarizem. V tem primeru lahko opazimo stanja, kot je pomanjkanje posameznih hormonov hipofize ali popolni hipopituitarizem. 

Podobno ščitnica in nadledvična žleza celo izgubita sposobnost sproščanja zadostne količine hormonov, upadejo pa tudi funkcije teh prizadetih organov. Zato Sheehanov sindrom med nosečnostjo velja za enega najpogostejših vzrokov hipopituitarizma pri nosečnicah.

Hormoni, na katere vpliva Sheehanov sindrom, so:

Prolaktin – hormon prolaktin spodbuja nastajanje materinega mleka.

Rastni hormon – ta hormon uravnava rast večine celic v telesu, vključno z rastjo kosti in je odgovoren za ohranjanje mišične mase.

Hormon, ki stimulira ščitnico – ta hormon stimulira ščitnico, da proizvaja hormona tiroksin in trijodtironin.

Folikle stimulirajoči hormon in luteinizirajoči hormoni – ti gonadotropni hormoni uravnavajo funkcije jajčnikov za spolno razmnoževanje.

Adrenokortikotropni hormon – ta hormon uravnava proizvodnjo glukokortikoidov, kot je kortizol ali stresnih hormonov v skorji nadledvične žleze.

Luteinizirajoči hormon (LH) – pri ženskah LH stimulira estrogen, ki je odgovoren za ovulacijo.

Eden izmed simptomov je tudi utrujenost.
Eden izmed simptomov je tudi utrujenost.FOTO: Adobe Stock

Simptomi Sheehanovega sindroma

Simptomi Sheehanovega sindroma se lahko razlikujejo od osebe do osebe in jih ni mogoče odkriti zgodaj. V redkejših in hujših primerih se simptomi pojavijo takoj po rojstvu otroka. Nekateri pogosti simptomi so:

Suha koža

Zgodnje staranje

Utrujenost

Izguba aksilarnih in sramnih dlak

Gube okrog ustnic in oči

Zaprtje

Neredna menstruacija 

Stanjšanje vaginalne sluznice

Šibka mišična moč

Povečanje/izguba teže

Izguba pigmentacije

Zmanjšan libido (pomanjkanje zanimanja za spolnost)

Vročinski valovi

Občutljivost za insulin

Nezmožnost obnovitve menstruacije (amenoreja)

Nizek krvni tlak

Zmanjšana velikost prsi

Tahikardija ali nepravilen ali hiter srčni utrip

Nezmožnost laktacije (mleko ne nastaja in mati ne more dojiti)

Diabetes insipidus (ledvice proizvajajo nenormalno količino urina)

Bodite pozorni na simptome sindroma in o njih obvestite zdravnika.
Bodite pozorni na simptome sindroma in o njih obvestite zdravnika.FOTO: Dreamstime

Možni zapleti

Ker hormoni hipofize nadzirajo številne vidike našega metabolizma, lahko Sheehanov sindrom povzroči zaplete, ki vključujejo:

Nepravilnosti v menstrualnem ciklusu

Nadledvična kriza (nadledvične žleze sproščajo veliko manj hormona kortizola)

Nenamerno hujšanje

Nizek krvni tlak

Najresnejši zaplet je adrenalna kriza, ki se običajno pojavi, ko je naše telo pod velikim stresom, kot je operacija ali huda bolezen. V tem času nadledvične žleze proizvajajo premalo močnega stresnega hormona (kortizola). To nenadno in življenjsko nevarno stanje lahko nadalje vodi do izjemno nizkega krvnega tlaka, kome, šoka ali celo smrti.

Diagnoza Sheehanovega sindroma 

Diagnosticiranje Sheehanovega sindroma je lahko težavno, ker se številni njegovi simptomi prekrivajo z drugimi boleznimi. Diagnozo Sheehanovega sindroma običajno postavimo z laboratorijskimi testi za Sheehanov sindrom, ko ima ženska simptome hipopituitarizma in anamnezo nenormalne krvavitve med porodom. Diagnozo Sheehanovega sindroma običajno postavijo: 

Zdravstvena anamneza 

Pomembno je, da svojemu zdravniku poveste o morebitnih zapletih med porodom, ne glede na to, kako daleč nazaj ste rodili. Ali pa v kolikor ste imeli težave z dojenjem ali pa po porodu niste dobili menstruacije, kar sta dva ključna znaka Sheehanovega sindroma. 

Krvni testi 

Krvne preiskave se lahko opravijo za kronične primere, da se odkrije raven hipofize ali drugih hormonov.

Test stimulacije hipofiznega hormona

Testiranje hormonske stimulacije hipofize vključuje injiciranje hormonov in ponavljajoče krvne preiskave za določitev odziva hipofize. Ta test običajno opravijo endokrinologi, ki so specializirani za hormonske motnje.

Preiskave z rentgenom

Slikovni testi, kot je MRI ali skeniranje, lahko preverijo velikost vaše hipofize in poiščejo druge možne razloge za vaše simptome, kot je tumor hipofize, ki je glavni vzrok za hipopituitarizem in sorodne simptome.

Zdravljenje

Vseživljenjsko hormonsko nadomestno zdravljenje se uporablja za zdravljenje Sheehanovega sindroma in običajnega hipopituitarizma. V tem primeru se oceni bolnikova raven hormonov, da se ugotovi, ali bolnik potrebuje hormonsko nadomestno zdravljenje, saj se to razlikuje od osebe do osebe.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 831