Po porodu se odpre nov svet. Rodi se novo življenje in ženska postane mama. Četudi morda ne prvič, se tudi mamice vedno znova prerodimo. Se počutimo kot v nebesih in mala "štručka" v našem varnem objemu je središče vesolja in ima še dolgo po porodu prednost pred vsem drugim. Ponavadi tudi pred novopečenim očkom in pred spolnimi užitki.
Da, v nosečnosti in po porodu ženska doživi številne, tako telesne kot tudi čustvene spremembe. Odražajo se lahko na različnih področjih življenja, med drugim tudi v spolnosti. Zaradi hormonskih nihanj smo lahko bolj čustvene in vplivi se odražajo tudi na našem telesu. Med drugim je lahko tanjša in bolj občutljiva vaginalna stena ter bolj suha vagina. Čas za povrnitev v prejšnje stanje potrebujeta maternica in maternični vrat, na libido lahko negativno vplivajo dojenje, neprespane noči, utrujenost ... Prilagajamo se na popolnoma nov način življenja.
"Normalno je, da po porodu pride do nihanja v hormonskem ravnovesju. Ko ni večjih odstopanj, kot so denimo ob poporodni depresiji, je najbolje, če ženska le počaka in si vzame čas, da se ona in njeno telo navadita na novo poporodno stanje, kjer bo potrebovala več podpore in potrpežljivosti. Tudi sama do sebe," je poudarila diplomirana babica ter študentka zakonske in družinske terapije, Klavdija Slapar.
Koliko časa pa je dovolj časa? "Prvi spolni odnos se priporoča po prvem pregledu po porodu pri osebnem ginekologu, ki je lahko od šest do osem tednov po porodu. Čakanje se priporoča, da se izognemo vnetjem in/ali dodatnim poškodbam medeničnega dna ali organov v medenici," je razložila. S spolnimi odnosi morajo nujno počakati tudi ženske po carskem rezu. "Namreč, najbolj nas skrbi celjenje plancentarne rane, ki je nastala v maternici ob porodu posteljice in ki se celi v tednih po porodu. Celjenje te rane lahko navzven opazujemo preko čišče, ki se pojavi po porodu. Tako da nekateri celo svetujejo, da se spolni odnosi ne priporočajo, dokler traja čišča, kar pa je približno šest tednov," je izpostavila.
Zdrava meja je torej nekje šest do osem tednov po porodu, če je vse v redu in če je mamica takrat že razpoložena za posteljne nežnosti. A, kot rečemo, se lahko zaplete in se pojavijo nepričakovane težave. "Od pojava težav je odvisno ogromno faktorjev – od morebitnih travmatičnih izkušenj iz otroštva, nosečniških težav, kot so recimo bolečine v medeničnem obroču, do samega poteka poroda. Tako se lahko zaradi poškodb medeničnega dna ali nepravilne obravnave raztrganine/epiziotomijske rane pojavijo boleči spolni odnosi," je opozorila.
Tako je tudi po morebitnem šivanju presredka najbolje počakati s spolnimi odnosi vsaj do prvega ginekološkega pregleda po porodu. "Problemi, ki se najpogosteje pojavijo, če se par odloči za spolnost prej, so lahko naslednji: rana se lahko vnovič odpre ali vname. Lahko pride do bolečih spolnih odnosov, ki so lahko boleči tudi, ker se je ob šivanju rano preveč "zategnilo". Včasih so temu rekli "the husband's knot" (možev vozel ali šiv)," je razložila.
"Naravno je tudi, da se pojavi manjša želja po spolnosti, saj je pozornost ženske po porodu usmerjena predvsem v skrb otroka. Želja po spolnosti se večinoma pozneje pojavi, vendar je težko napovedati, kdaj, saj je vsaka ženska individuum. Lahko pa je želja manjša tudi zaradi uhajanja urina, kar se je pojavilo po porodu, in takrat je dobro obiskati ginekologa in fizioterapevtko za zdravje medeničnega dna," je poudarila. Po porodu se po njenih besedah pogosto pojavi tudi strah, bodisi pred bolečino bodisi pred bojaznijo, da ne bi bile več privlačne partnerju. Na drugi strani pa se je treba zavedati, da se tudi partnerji pogosto soočajo z različnimi občutki, povezanimi s preteklo izkušnjo poroda, ki je bila lahko tudi zanje travmatična.
Najpogosteje se pri spolnosti pojavijo zgoraj naštete težave. "Kako bomo reševali določen izziv, je odvisno od vzroka. Sama svetujem celostno obravnavo, ki vključuje obisk osebnega ginekologa, ki bo izključil ali potrdil fizične vzroke, psihoterapevta, fizioterapevtko za zdravje medeničnega dna in po potrebi tudi druge oblike terapij glede na izzive oziroma vzroke težav," je pozvala. Spomnila je tudi, da je več oblik spolnosti. "Predvsem je po porodu pomembna intimnost, ki pa se lahko vzpostavi oziroma vzdržuje tudi brez spolnega odnosa kot takega. Pogosto imajo tudi ženske občutek, da bi morale v spolnost privoliti kmalu po porodu, vendar naj bo odločitev za prvi spolni odnos nekaj, za kar se odločita oba skupaj in brez pritiskov," je poudarila.

Po porodu je torej priporočljivo s spolnimi odnosi počakati vsaj do prvega ginekološkega pregleda. Po potrditvi, da je vse v redu in da so spolni odnosi varni, se posteljnih užitkov lotite počasi in postopoma. Ne hitite; poleg telesnih doživljate tudi čustvene spremembe. Telo po porodu potrebuje čas. Vzemite si ga in ne hitite. Dva, tri, štiri mesece, pol leta ali več. Kolikor potrebujete.
Vmes ste lahko intimni na drug način, z božanjem, masažo, poljubi, objemi. Ko boste pripravljeni, pa se povrnite počasi. Privoščite si dolgo predigro in po potrebi uporabite lubrikant. K boljši spolnosti pripomorejo tudi redne Keglove vaje, ki bodo obenem pomagale pri morebitnem uhajanju urina. V vsakem primeru bodite odkriti s partnerjem. Pogovorita se, razkrijte mu, kaj vam prija in kaj ne.
Obenem vzemite v zakup, da vam lahko spolne užitke v katerem koli trenutku prekine glasen dojenčkov "klic". Vse vemo, da je "nujno" in da je pač skrb za malo bitjece na prvem mestu, nato pa pride vse drugo. A nikar ne skrbite, zagotovo bo otroček kmalu kmalu znova zaspal in bo čas za nove posteljne dogodivščine.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV