Telo bodoče mamice se med nosečnostjo stalno prilagaja. Pripravlja se na porod ter se spreminja med in tudi po nosečnosti. "Vmes je zaradi delovanja progesterona, ki je glavni hormon nosečnosti, bistveno zmanjšana gibljivost črevesja. Posledično se že v nosečnosti lahko pojavijo zaprtje in tudi hemoroidi," je razložil Matic Gornik, dr. med., spec. gin. in por. iz Bolnišnice za ženske bolezni in porodništvo Postojna.
Upočasnjeno delovanje črevesja se pri nekaterih nadaljuje še nekaj tednov po porodu, zaradi česar so lahko težave z zaprtjem. Težave se dostikrat stopnjujejo, če je po porodu poškodovan presredek. Včasih je namreč pri porodnicah prisoten strah, da se bodo z naprezanjem in pritiskanjem ob odvajanju blata razprli šivi, kar je praktično nemogoče in je bojazen povsem odveč. Ključno pa je, da porodnica v prvih treh dneh odvaja blato, sicer je treba ukrepati.
"Pri poškodbah presredka prve in druge stopnje ponavadi ni problemov z odvajanjem blata, prav tako praviloma ni težav po šivanju kirurškega prereza presredka," je obrazložil dr. Gornik. Bolj natančno spremljanje in dodatni pregledi so potrebni pri poškodbah tretje in četrte stopnje, ki pa so na srečo izjemno redke, saj jih utrpi manj kot odstotek porodnic. V tovrstnih primerih je treba še posebej pozorno skrbeti za redno odvajanje mehkega blata in imajo porodnice pregled po šestih tednih po porodu. Po carskem rezu se medtem ne pričakuje posebnih težav z odvajanjem.

Večino težav z zaprtjem blata lahko porodnice poskusijo rešiti same. Po navedbah dr. Gornika si lahko v skrajnem primeru pomagajo si z blagimi odvajali, ki ne napenjajo in ne povzročajo krčev. Delež se lahko namreč prenese v materino mleko, zaradi česar bi lahko imel novorojenček težave. Stanje lahko omilijo s pravilno prehrano, bogato z vlakninami (sadje in zelenjava), in z uživanjem še več tekočine, najbolje vode in nesladkanega čaja ter tudi mineralne vode z magnezijem. Po porodu namreč z dojenjem in obilnim znojenjem izgubljajo veliko tekočine in posledica je lahko tudi trše blato.
Težava je lahko še z nenadzorovanim uhajanjem blata in takrat je nujna zdravniška obravnava. "Otročnica mora tedaj obiskati specialista ginekologije in porodništva, ki jo bo ustrezno napotil na nadaljnje diagnostične preiskave in zdravljenje," je poudaril. Vsako inkontinenco za blato je namreč treba preveriti, poiskati vzroke in jo pozorno nadzorovati.
Poleg zaprtja in nenadzorovanega uhajanja se lahko po porodu pojavijo tudi driska in hemoroidi. Na črevesje lahko namreč vplivajo številni dejavniki, od hormonskih sprememb, prehrane in količine zaužite tekočine, pa vse do stresa, bojazni in morebitnih zdravil, ki jih porodnica uživa. Ob driski se priporoča uživanje posebne diete s prepečencem, bananami ali rižem ter izogibanje kavi in umetnim sladilom. Če težava vztraja več dni, se je treba obrniti na zdravnika. Težave pri hemoroidih lajšata topla kamilična kopel in mehko sedalo, na voljo so mazila za nego, svetovano je brisanje z nežnimi vlažnimi robčki. Ob neznosnih bolečinah se je smiselno posvetovati z zdravnikom. Po porodu se lahko pojavijo težave pri izločanju urina in največkrat porodnice niso zmožne spontano urinirati zaradi izgube občutka.
"Po porodu lahko porodnica "izgubi" občutek za normalno uriniranje. Svetujemo, da prve dni poskusi odvajati vsake tri ure, da se čim prej znova vzpostavi normalen mehanizem uravnavanja izločanja urina," je poudaril dr. Gornik. Če ne gre, pomagajo s prehodno kateterizacijo, ki jo pustijo, vse dokler se ne povrne občutek. Vse težave z nenadzorovanim uhajanjem urina so sicer praviloma prehodne narave, a se lahko ponovijo. "Po porodu se normalizirajo, predstavljajo pa tveganje za težave z urinsko inkontinenco pozneje v življenju," je opozoril. Za zmanjšanje tveganja je priporočljivo redno izvajanje vaj za krepitev mišic medeničnega dna oziroma Keglovih vaje.
Telo po porodu potrebuje čas za okrevanje in povrnitev v normalno stanje, kar se prej ali slej tudi zgodi. Normalno odvajanje pa se razlikuje od ženske do ženske. Ko govorimo o povprečju, je med enkrat na tri dni do trikrat dnevno pri izločanju blata ter pri uriniranju med šestkrat in osemkrat na dan.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV