Ženska je po porodu drugačna. Postane mamica in neizmerno ljubi malo nebogljeno bitje. Prva skrb postane dojenček, zanj bi naredila vse in še več, neguje ga, čuva in hrani. Zanjo je središče vesolja.
Novopečena mamica poleg čustvenih doživlja številne telesne spremembe. Telo se ji preoblikuje, trebušček je še kar nekaj časa ohlapen, dojke se polnijo in praznijo, maternica se krči, lasje izpadajo, vidne so spremembe na koži ... Za okrevanje in vrnitev v prejšnje stanje potrebuje čas (in potrpljenje).
Ena od telesnih nadlog, ki jo običajno pestijo, je tudi močnejše potenje, ki ga po po raziskavi iz leta 2013 občuti okoli 30 odstotkov porodnic. Pogosto ga spremlja neprijeten vonj, praviloma pa je najmočnejše ponoči. Mamica se lahko med spanjem tako močno spoti, da se zbudi vsa premočena in ji ne preostane drugega, kot da se vsa preobleče, oprha in zamenja posteljnino. Včasih celo večkrat na noč.

Kje so vzroki za prekomerno potenje po porodu?
Prekomerno potenje in navali vročine so posledica napora in izločanja prekomerne vode, ki se je nabirala v telesu med nosečnostjo. Zanj so kriva predvsem hormonska nihanja.
V telesu nosečnice namreč nastajajo precejšnje količine dveh ključnih hormonov, progesterona in estrogena, ki med drugim vzdržujeta zdravo nosečnost in zagotavljata pravilno rast ploda. Po porodu se vrednosti sunkovito znižata, saj se telo hitro prilagodi na dejstvo, da ženska ni več noseča. Spremembe se kažejo v vročinskih oblivih, ki izzovejo potenje.
Znojenje je praviloma večje ob dojenju, saj se z izločanjem hormona prolaktina, potrebnega za proizvodnjo mleka, v telesu doječe mamice hitreje niža stopnja estrogena. Telo se namreč z uravnavanjem hormonov "trudi" zgotoviti, da bi bila čim manjša možnost ovulacije in menstruacije čim manjša. Znano je, da je med izključnim polnim dojenjem manj možnosti vnovične zanositve in da lahko doječim mamicam po porodu nekajkrat izostane menstruacija.

Kako omiliti prekomerno potenje po porodu?
Prekomerno potenje na srečo ne bo večno. Res je po porodu izrazitejše, a se sčasoma umiri in praviloma traja nekaj dni ali tednov, pri nekaterih tudi mesecev. Najmočnejše pa naj bi bilo v prvih dveh tednih, kolikor naj bi trajalo, da se ravni hormonov vrnejo v stanje pred nosečnostjo in porodom. Nato naj bi se potenje sčasoma omililo in večinoma izzvenelo v šestih tednih.
Mamica lahko omili tegobe, če nosi lahka, udobna oblačila iz naravnih materialov in če spi v postelji z zračno posteljnino iz naravnih materialov (bombaž, lan ali svila). Svež zrak ob postelji lahko meša ventilator, po potrebi naj se hladi z mokro brisačko, ki naj si jo nasloni na vrat. Pogosteje naj se oprha in čim več počiva, pomagali naj bi tudi sproščanje in dihalne vaje. Zadržuje naj se v prezračenih prostorih, primerna sobna temperatura pa je nekje med 20 in 22 stopinjami Celzija.
Vseskozi naj pije dovolj tekočine, najbolje vode, še posebej naj bi pomagal sok rdeče pese. Prehranjuje naj se zdravo in raznovrstno. Poveča naj vnos zelenjave in sadja ter posega po polnozrnatih živilih. Uživa naj dovolj beljakovin, najbolje iz pustega mesa, rib, mleka in mlečnih izdelkov, jajc, pa tudi stročnic, kot sta denimo soja in fižol. Stanje medtem slabšajo začinjena in pekoča hrana, kofein in alkohol, ki dokazano spodbujajo potenje. Tudi močni dezodoranti se odsvetujejo, saj bi lahko vonj motil novorojenčka, pa tudi sicer je bolj priporočljivo uporabljati naravno kozmetiko.
Kdaj se je ob poporodnem potenju smiselno posvetovati z zdravnikom?
Čeprav je prekomerno znojenje nadležno, telo v resnici dela v vaš prid, saj gre za nekakšno naravno čiščenje. Med nosečnostjo se namreč v telesu zadržuje veliko več vode, krvi in drugih telesnih tekočin kot običajno, te pa se morajo po porodu nujno izločiti. Ključno je, da poporodno potenje večinoma ni nevarno in da ni nikakršnega razloga za preplah. Z zdravnikom pa se je vendarle priporočljivo posvetovati, če potenje po nekaj mesecih ne izzveni in če ga spremlja mrzlica ali povišana telesna temperatura.
Viri: whattoexpect.com, healthline.com, mother.ly, medicalnewstoday.com
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV