Novorojenčki oddajajo značilen vonj, ki ga ohranijo prvih šest tednov življenja zaradi navzočnosti različnih molekul, med katerimi nekatere izvirajo iz plodovnice in verniksa, belkaste snovi, ki med nosečnostjo prekriva plod in ščiti njegovo kožo. Tudi če otroka očistimo in umijemo takoj, ko pride na svet, sledovi te snovi ostanejo na koži in laseh, pojasnjujejo v zapisu o izsledkih raziskav v italijanski reviji Focus.
Ta vonj novorojenčka pomaga materam, da se soočijo s strahovi in skrbmi, povezanimi z materinstvom. "Japonski raziskovalci iz Univerze v Nagasakiju so na osnovi eksperimenta ugotovili, da vonj novorojenčka na matere deluje kot stimulans ter jih spodbuja k odgovornosti in skrbi za otroka," je dejala psihologinja Cynthia McVey iz Univerze v Glasgowu.

V študiji iz leta 2015, ki jo je objavila skupina izraelskih raziskovalcev z Weizmannovega znanstvenega inštituta, so objavili izsledke raziskave o sociokemičnih znamenjih v človekovem vedenju, v katerih so prepoznali molekulo, ki je značilna za vonj novorojenčkov: heksadekanal (HEX).
Raziskovalci so s pomočjo študije ugotovili, da zaradi vonja otroka očetje postanejo manj napadalni, matere pa bolj bojevite. Znanstveniki so svojo hipotezo osredotočili na dogajanje v živalskem svetu, kjer je napadalnost samcev pogosto usmerjena proti novorojenčkom, medtem ko matere naredijo vse, da bi jih zaščitile pred nevarnostjo.
Pri materah je vonj novorojenčka spodbudil aktivacijo limbičnega sistema, podobno, kot se to zgodi takrat, ko dobimo nekaj, po čemer močno hrepenimo. Ker je med mamo in dojenčkom tako močna vez, se je ta del možganov aktiviral tudi takrat, ko dojenčka ni bilo ob mami. Posebej nove mame dobijo velik naval dopamina (hormona sreče), zato je njihov odziv na vonj novorojenčka močnejši in počutje veliko boljše.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV