Bibaleze.si

Sindrom mamaposter: zakaj nisem dobra mama?!

A.K.

Za mami

0
11. 03. 2024 05.00

O imposterjevem sindromu ali sindromu prevaranta v materinstvu (ang. momposter) govorimo takrat, ko se mati spopada z izrazitim občutkom nesposobnosti, nevrednosti, neustreznosti in predvsem tem, da ni dobra mati. Dvome vase pogosto spremljajo tudi perfekcionizem in močni pritiski nase. Takšna miselnost vpliva ne le na mater, temveč na celotno družino. V nadaljevanju preverite strategije, ki so v takšnem primeru lahko v veliko pomoč.

mama

Kako je videti sindrom prevaranta v materinstvu?

Če si sindrom pogledamo pobližje, ta vključuje perfekcionizem, pogosto primerjanje z drugimi, občutek neuspeha, izolacijo, negativna prepričanja o sebi, nezmožnost prositi za pomoč, zmanjševanja pomena svojih dosežkov, zaskrbljenost zaradi obsojanja drugih, postavljanje potreb drugih na prvo mesto, dolgotrajno izčrpanost, nespečnost, stres, odpor do vračanja na delo po porodniškem dopustu ...

Kako vse to vpliva na materinstvo?

Sindrom prevaranta v materinstvu ima lahko izjemno negativen vpliv na življenje matere, pa tudi na njene odnose z družinskimi člani. Stalen občutek manjvrednosti je lahko zelo izčrpavajoč in če ga ne obravnavamo, lahko vodi do tesnobe in depresije.

Dvome vase pogosto spremljajo perfekcionizem in močni pritiski nase.
Dvome vase pogosto spremljajo perfekcionizem in močni pritiski nase. FOTO: Adobe Stock

Življenje matere

Mati, ki se bori s sindromom prevaranta, se morda izogiba druženjem ali izletom, ker jo skrbi sodba drugih. Lahko se začne umikati v osamo zaradi prepričanja, da ni vredna podpore ali razumevanja. Ker meni, da so druge matere bolj sposobne, lahko občutek sramu prispeva k nenehnemu trudu za popolnost.

Partnerski odnosi

Sindrom prevaranta lahko negativno vpliva na odnos s partnerjem. Negotovost ženske se včasih kaže tudi kot močno ljubosumje in posesivnost. Ker nenehno išče potrditev svojega partnerja, se v odnosu pojavijo nestabilnost, frustracija, nezaupanje, zadušljivost, izguba povezanosti ...

Otroci

Ko se mati nenehno primerja z drugimi in odkrito izraža svoje osebne frustracije, so lahko ti prikazi negativnega odnosa do sebe zelo škodljivi za njene otroke, saj je mati zanje pomembna oseba, po kateri se zgledujejo in zato zlahka ponotranjijo njene občutke nevrednosti, nesposobnosti, nezadostnosti.

Sindrom prevaranta v materinstvu ima lahko izjemno negativen vpliv na življenje matere.
Sindrom prevaranta v materinstvu ima lahko izjemno negativen vpliv na življenje matere.FOTO: Shutterstock

Kako premagati sindrom prevaranta v materinstvu

1. Ozavestite svoja čustva in občutke: Prvi korak k odpravi negativnih misli in prepričanj je priznanje njihovega obstoja. Npr.: To zdaj čutim in to vpliva name, na moje počutje, občutek lastne vrednosti. Ko se pojavi dvom vase, ga obravnavate zgolj kot misel misli pa so daleč od dejstev in ne pomenijo nič konkretnega.

2. Poiščite druge mame, ki jim lahko zaupate: Eden najboljših načinov za premagovanje sindroma prevaranta je poglobljen in iskren pogovor z drugimi mamami. Če na glas delite svoja prepričanja in dvome vase, boste opazili, da v svojih težavah niste sami. Skupaj si lahko pomagate opustiti nerealne primerjave, ki prispevajo k težkim občutkom.

3. Prenehajte s primerjanjem: Pomembno je razumeti, da primerjava tega, kako se počutite od znotraj in kako se drugi prikazujejo navzven, ni smiselna. Zakaj? Kako se ženska obnaša zunaj svojega doma, v prisotnosti drugih, ni vedno predstavitev tega, kar se v resnici dogaja v njej. Mama, ki je v javnosti videti umirjena s svojimi otroki, morda doživlja enake težave kot vi, ko ste doma s svojo družino.

4. Prepoznajte in slavite svoje dosežke: Pomembno je, da si vzamete čas in cenite lastne dosežke, tako kot bi cenile in praznovale dosežke svojih otrok ali zakonca. Osredotočanje le na negativno lahko vodi v depresijo in izgorelost.

Matere, ki se borijo s sindromom prevaranta, težko zaprosijo za pomoč.
Matere, ki se borijo s sindromom prevaranta, težko zaprosijo za pomoč.FOTO: Adobe Stock

 

5. Delajte na samozavesti: Zaupanje ni isto kot egoizem in aroganca. Zaupanje izhaja iz realnega pogleda na svoje prednosti in šibkosti. Ko pridobite na samozavesti, lažje opustite dvome vase in negativne misli. Ne samo, da to koristi vam, tudi otroci občutijo to novo odkrito pozitivnost in zadovoljstvo s seboj.

6. Nerealnost družbenih omrežij: Verjetno se vsi zavedamo, da so družbena omrežja pogosto le lažna podoba naših življenj. Objave se pogosto nanašajo le na pozitivne dogodke in nikakor ne prikazujejo resničnih življenj. Pomembno je zavedanje, kateri profili vplivajo na nas pozitivno in kateri ne. Prenehajte slediti vsem, zaradi katerih se počutite slabo, neustrezno, nevredno in raje sledite tistim, ki ponujajo spodbudne nasvete in realne predstave materinstva. Uporabite družbena omrežja za navdih in povezovanje, ne za primerjavo. Če je treba, je koristen tudi popoln odklop od družbenih omrežij.

7. Prosite za pomoč: Matere, ki se borijo s sindromom prevaranta, težko zaprosijo za pomoč. Žal pa se to lahko razvije v začaran krog preobremenjenosti, izčrpanosti, tesnobe ... Prositi za pomoč ne pomeni, da niste sposobni biti mati, ste samo človek.

8. Prilagodite svoja pričakovanja: Iz svojega besednjaka in pričakovanj izbrišite besedo popolnost. Prilagodite svoja pričakovanja tako, da bodo bolj razumna in dosegljiva, ter pustite prostor za sprostitev in zabavo. Če ste osredotočeni samo na popolnost, s tem ustvarjate priložnosti za nadaljnja razočaranja.

Eden najboljših načinov za premagovanje sindroma prevaranta je poglobljen in iskren pogovor z drugimi mamami.
Eden najboljših načinov za premagovanje sindroma prevaranta je poglobljen in iskren pogovor z drugimi mamami.FOTO: Shutterstock

 9. Postavite zdrave meje: Nekatere matere imajo občutek, da morajo dokazovati svojo vrednost tudi tako, da so drugim vedno na voljo. Pomembno je poslušati svoje telo, svoje potrebe in želje in reči ne, tokrat ne morem, ko to čutite. Nihče ne bo poskrbel za nas, če ne bomo sami.

10. Naredite pomembne spremembe: Ali obstajajo v vašem življenju določeni sprožilci, zaradi katerih padete v stanje samoprezira ali dvomov? Na primer, če se ob obisku določenega igrišča počutite neprijetno v bližini drugih mater, se raje odločite za obisk parka.

11. Postavite prioritete: Postavljanje prednostnih nalog, ki so realne in usklajene z vašimi vrednotami, vam lahko pomaga, da se počutite izpopolnjene in uspešne. Včasih lahko perilo počaka do konca tedna ali posoda ostane v pomivalnem koritu čez noč, kajne?

12. Poskrbite zase: Materinstvo prinaša dolg seznam obveznosti. V dneh, ko se počutite še posebej pod stresom ali potrebujete odmor, si dovolite upočasniti tempo in počnite vam ljube stvari – klepet s prijateljico, kava v paru, pojdite na masažo ...Včasih morate najprej poskrbeti zase, preden lahko pomagate ljudem okoli sebe.

13. Poiščite strokovno pomoč: Sindrom prevaranta pogosto soobstaja skupaj z drugimi duševnimi težavami, kot sta depresija in tesnoba. Če opazite poslabšanje simptomov, se posvetujte s svojim zdravnikom. Prositi za pomoč ni sramota.

Vir: ChoosingTherapy

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855