Bibaleze.si

Zakaj mame potrebujejo tudi čas zase?

S.B.

Za mami

1
16. 08. 2024 14.50

Mame potrebujejo čas zase, da umirijo in zbistrijo svoje misli, se spočijejo, se napolnijo z energijo, počnejo tisto, kar imajo rade. Se opomnijo, kdo so bile, preden so nase prevzele skrb za otroka – 24 ur na dan in sedem dni v tednu.

Neprijetne misli

Le tista mama, ki bo srečna in zadovoljna, bo lahko namreč tudi imela dovolj energije in volje, da bo v popolnosti skrbela za svojega otroka. Tudi mame so le človeška bitja, krvava pod kožo – četudi so požrtvovalne in vedno vse druge postavljajo na prvo mesto, morajo včasih na piedestal postaviti sebe. Ko bo mama srečna, bo namreč srečna vsa družina. 

Vsaka mama bi si želela nekaj minut dnevno le zase. Vendar se najbrž sprašuje, kako je to mogoče, ko pa jo otrok ves čas potrebuje ob sebi. Partner je po navadi zaposlen s službo in službenimi obveznostmi in ko pride domov, je razumljivo, da si bo vzel nekaj časa za počitek. Vse lepo in prav. Ampak kdaj pa je primeren čas za mamin počitek? 

Nekatere si lahko spočijejo vsaj ponoči, saj njihovo dete mirno spi, spet druge pa tudi ponoči neštetokrat vstanejo, vzamejo otroka k sebi, ga nahranijo, previjejo, zazibajo v spanec itd. Nato pa se zbudijo zgodaj zjutraj in opravila glede otroka in doma se začnejo: previjanje, hranjenje, medtem ko dojenček spi, sledijo pospravljanje, pomivanje posode, priprava kosila in pranje perila, ko se zbudi, pa se nega in skrb zanj nadaljujeta. 

Vsekakor vsaka mama v prvem letu po rojstvu hrepeni po odrasli družbi, po nekaj minutah počitka, smeha in zabave. Po sproščeni kopeli, masaži, dobri knjigi ali prijetni glasbi, v katerih bi uživala v miru. Je to ob dojenčku popolnoma neizvedljivo?

V prvih šestih mesecih je dojenček odvisen od mamice.
V prvih šestih mesecih je dojenček odvisen od mamice. FOTO: Shutterstock

Sploh ne. Le nepotrebnega občutka krivde se morate znebiti. Ste le človek, ki potrebuje nekaj časa tudi zase in samo zase. Ne ozirajte se na morebitne presodke in očitke okolice. Ko boste vi srečni, spočiti in zadovoljni, bo tudi otrok preskrbljen in vsa družina bo mirnejša. Če potrebujete dvakrat tedensko jutranji ali večerni tek, pol ure zase in za klepet s prijateljico, čas za kavo z mamo, čas za počitek ali čas za kar koli vas že veseli in krepi z energijo, si to brez kančka slabe vesti tudi privoščite. 

Še vedno ste ženska, ste prijateljica ali hči, sestra, sodelavka. Še vedno imate potrebo po interakciji z drugimi, po ukvarjanju s hobiji, po aktivnosti. In prav je, da zadovoljite tudi svoje osnovne potrebe. 

Otrok je 'podaljšek' mame

V prvih šestih mesecih se namreč otroka dojema kot 'podaljšek' mame. Ta čas imenujemo obdobje naravne simbioze med otrokom in materjo ter ga razumemo kot zdrav in naraven proces. Mati mora v prvih šestih mesecih zadovoljiti dojenčkove potrebe, saj na ta način daje otroku občutek varnosti. Pri tem pa se nemalokrat zgodi, da mame pozabijo na lastne potrebe. Da bi lažje preživele to obdobje razvijanja odnosa z dojenčkom, pa sta izjemno pomembni podpora in razumevanje partnerja. 

Otrok bo sčasoma postajal samostojnejši.
Otrok bo sčasoma postajal samostojnejši.FOTO: Shutterstock

Samostojnost otroka

Dojenček sčasoma  postaja manj odvisen od matere in njenega mleka, sčasoma shodi, se vključi v vrtec in postaja samostojnejši. Na ta način začne biti odvisen od matere na drugačen način, ko postaja samostojnejši, pa lahko mama začne spet negovati svoje potrebe. Težava pa nastane, če ima mati tudi potem slabo vest, ker ne preživlja vsega svojega časa le z otrokom. 

Ves čas so namreč matere obkrožene z informacijami, kako zelo pomembno je svoj čas nameniti otrokom, posledično pa imajo močan občutek krivde, če si želijo vzeti tudi nekaj časa zase. Tudi če jim si enkrat ali dvakrat tedensko vzamejo nekaj časa za sprehod s prijateljico ali obisk frizerja, se takšne matere zelo težko sprostijo in uživajo v času, ko so same. Kadar naredijo kaj lepega zgolj zase, imajo lahko občutek, da je bil otrok v tem času zapostavljen in da bi bilo boljše, če bi čas, ki so ga namenile sebi, namenile njemu. 

Vsekakor to ni res in otrok se ima v tem času lahko v družbi očeta, babice ali katere druge bližnje osebe prav tako lepo, kot če bi bil z materjo. Težava je v tem, da matere težko sprejmejo miselnost, da so si zaslužile svoj čas in nekaj oddiha. V njih se namreč odvijajo močni čustveni in miselni procesi, ki vplivajo na njihovo počutje. Mama se lahko dobro zaveda, da je utrujena, izčrpana in na robu z živci, vendar bo kljub temu iskala razloge, zakaj ni prav, da se za trenutek umakne in spočije ali v tem času počne nekaj, kar je samo njeno in kar jo veseli. 

Vzemite si čas zase in negujte tudi odnos do sebe.
Vzemite si čas zase in negujte tudi odnos do sebe.FOTO: Dreamstime

Poskrbite zase!

Pomembno se je zavedati, da niste zgolj in samo mati. Ste tudi oseba, ki mora ob vsej negi in skrbi za otroka poskrbeti tudi zase. Ko bo mama poskrbela zase, bo namreč lahko v popolnosti opravljala starševsko vlogo in uživala v materinstvu. Skrbeti zase in si podariti nekaj časa ni vedno lahko, vendar je ob dobri organizaciji in pomoči bližnjih popolnoma izvedljivo. Poskusite ugotoviti, kdaj ste najbolj sproščeni – kadar otrok ostane v družbi partnerja, sestre, matere ali koga drugega, ki mu popolnoma zaupate, tako da se lahko v času svoje odsotnosti dobro in varno počutite. 

Pri vseh vsakodnevnih obveznostih in skrbi za otroka in družino je pomembno, da si zna mama utrgati košček časa, ki ga bo namenila le sebi. In v tem času bi morala početi tisto, kar jo sprošča, razveseljuje ali polni z energijo. Pa če je to zgolj topla kopel, sprehod v naravi, branje knjige ali tek. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863